• ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ

  • Η τελευταίες εξελίξεις και νέα επικαιρότητας γύρω από την πάθηση της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Η τελευταίες εξελίξεις και νέα επικαιρότητας γύρω από την πάθηση της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #6057  από Lena
 Κυρ Ιουν 21, 2009 5:33 pm
ΜΑΕΣΤΡΟ ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ!
ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΟΥΤΕ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ.
 #6083  από maestro
 Κυρ Ιουν 21, 2009 9:35 pm
Μαριάννα έγραψε:Σωστά τα λες Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς και εγω απο άλλά Φόρουμ το εμαθα και πιστεύω οτι θα πρεπε να το κάνω θέμα Απο'κει και περα μεγάλοι είμαστε μπορουμε να κρίνουμε για τον εαυτό μας Οι πολλές γνωμες πιστευω μετράνε
Το LDN σωστα ενισχύει το ανοσοποιητικό και γι'αυτό δεν πανε μαζί ιντερφερόνες και Κοπαξον
Παντως πιστευω οτι μαζί με αυτό η σωστή διατροφή ,συμπληρωματα και η άσκηση δίνουν ενα πολύ καλό αποτελεσμα με τον χρόνο
Οταν λες 'μερική' αντιμετωπιση τί εννοείς?
Εννοουσα sχετικα με το copaxone και τα αλλα σκευασματα που δινονται στην Ελλαδα, ότι φροντιζουν για τη 'μερική' αντιμετωπιση της ασθενειας.Όπως άλλωστε κάνουν και τα φάρμακα που υπαρχουν μεχρι στιγμης. Στην ουσία πρόκειτε για ανσορυθμιστικά φάρμακα.
Επίσης, θα ήθελα να θέσω ενα προβληματισμό:
ΌΠως ξέρουμε τα συμπτώματα της ασθένειας οφείλονται στο γεγονός ότι το ανοσοποιητικό σύστημα επιτίθεται στη μυελίνη κλπ κλπ...
Εμεις οι ασθενεις τωρα, θα πρεπει να προσπαθούμε να ενισχύουμε το ανοσοποιητικό μας σύστημα που μας επιτίθεται ή το αντίθετο!?;
Η δικια μου αποψη, ειναι οτι καλο ειναι να γίνονται ολα με μετρο...
Καί(!) σχετικα προσεγμενη διαΤΡΟφη και(!) λιγη γυμναστική και(!) λιγο ήλιο (για τη βιταμινη D και οχι μονο) και(!) ανθηρες -θετικές σκέψεις, πάντα!!!
Και καλή υγεία να'χουμε όλοι!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maestro την Δευ Ιουν 22, 2009 10:09 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #6086  από maestro
 Κυρ Ιουν 21, 2009 10:00 pm
Lena έγραψε:ΜΑΕΣΤΡΟ ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ!
ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΟΥΤΕ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ.
(υ)Γεια σου Λένα,
σχετικα με τα στοιχεια μου αγαπητη φιλη...
Η αλήθεια είναι οτι ξεχασα να παρουσιασω τον εαυτο μου.
Πιστευω oti eimai se λαθος ενοτητα του foroum, παρολα αυτα:
Εν ολιγοις,
Ειμαι 37 ετων, η ασθενεια μου διαγνωστηκε απο το 1994, οταν ημουν 22.
Η αποψη μου καθως και αυτο που λεω οταν θιγεται το θεμα της εναρξης της ασθενειας, ειναι οτι η ασθενεια προυπηρχε σε μενα, αφου αναπολώντας τα εφηβικα μου χρονια θυμηθηκα οτι απο καποια χρονικη περιοδο και μετα ειχα δυσκολια στη συμμετοχη στα ομαδικα παιχνιδια (ποδοσφαιρο, μπασκετ). Στην πραγματικοτητα ειχα ασταθεια στην ισσοροπια μου την οποια και απεδιδα σε κατι σταμπουληγματα και χτυπηματα που ειχα.
Το 1993 το χειμωνα, μου παρουσιαστηκαν καποια πιο εντονα προβληματα.
Το 1994 το καλοκαιρι εγινε η διαγνωση της ασθενειας στο ΑΧΕΠΑ, ενω τα περισσοτερα συμπτωματα ειχαν υποχωρησει.
Απο τοτε, η θεραπευτικη αγωγη ξεκινησε με σχημα Medrol 16mg.
Απο το 1997 ή '98, ξεκινησα με Betaferon και συνεχισα μεχρι το 2002 νομιζω, οποτε αναγκαστηκα να αλλαξω λογω Sgpt κλπ.
Πηγα στο Avonex για ενα χρονο, αλλα κι εκει τα ιδια.
Τωρα, βρισκομαι σε θεραπεια με Copaxone.
Ανήκω στην κατηγορία των ασθενων που ειναι περιπατικοι χωρις βοηθεια

To email μου maestro@vip.gr
 #6100  από Nick
 Δευ Ιουν 22, 2009 10:32 am
Γειά σας κι από μένα. Ο άντρας μου διαγνώστηκε μόλις φέτος, αλλά η γιατρός του ΑΧΕΠΑ μας είπε ότι από τις μαγνητικές φαίνεται πως έχει τη νόσο πολλά χρόνια, υπολογίσαμε από το ιστορικό μπορεί και δέκα, εγώ λέω ίσως και παραπάνω. Του συνταγογράφησε λοιπόν Ρεμπιφ 22. Ήθελα να ρωτήσω με ποιό σκεπτικό διαλέγουν το φάρμακο? Διαβάζω πολλούς νεοδιαγνωσθέντες, άλλοι παίρνουν Ρεμπιφ, άλλοι Κοπαξον, άλλοι Βεταφερόν. Αφού όλα είναι το ίδιο, γιατί δεν δίνουν σε όλους το ίδιο?
 #6104  από maestro
 Δευ Ιουν 22, 2009 11:26 am
σχετικα με την επιλογη φαρμακου απο τους γιατρους,
αυτο που πιστευω, ειναι οτι ξεκινανε να δωσουν καποιο φαρμακο, βλεποντας την ολικη εικονα του ασθενη!
Τα περισσοτερα απο τα φαρμακα που υπαρχουν κανουν την ιδια δουλεια kai το ποσοστο επιτυχιας τους ειναι στο ιδιο επιπεδο περιπου!!!
Ολικη ίαση δεν υπαρχει ακομα!!!
Απο τα φαρμακα το copaxone eνεργει λιγο διαφορετικα απο τα αλλα και κυριως απο τις interferones, οπως νομιζω πως ειναι το rebif.
 #6107  από Lena
 Δευ Ιουν 22, 2009 2:16 pm
maestro ola fainontai na einai mia kaloithi morfi poy afto vevea xaropoiei! Genika ta ypoloipa kala swmatika an exairesoyme tn psyxologia?
 #6129  από maestro
 Δευ Ιουν 22, 2009 6:46 pm
Lena έγραψε:maestro ola fainontai na einai mia kaloithi morfi poy afto vevea xaropoiei! Genika ta ypoloipa kala swmatika an exairesoyme tn psyxologia?
Πραγματικά,
κι εγώ πιστεύω ότι είναι μεγίστης σημασίας η πολύ καλή ψυχολογία του ασθενή!!!
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να παραχαϊδεύεται, γιατί θα φέρει ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματά.
 #6216  από litsaM
 Τρί Ιουν 23, 2009 11:16 am
εγω πιστευω οτι η αρχικη επιλογη του φαρμακου απο τους γιατρους γινεται βαση με ποια εταιρεια συνεργαζονται....στην πορεια βεβαια αναγκαζονται να αλλαξουν(ισως)τη θεραπεια.Αυτο το λεω γιατι με το που διαγνωστηκε η νοσος ο 1ος γιατρος που τη διεγνωσε μου προτεινε καποιο γιατρο να πηγαινω(αυτος δεν παρακολουθει αυτη την ασθενεια) αλλα μου ειπε κατευθειαν οτι θα μου δωσει θεραπεια rebif44 και μαλιστα μου εδωσε τηλ εταιρειας και νοσοκομας.Ο γιατρος που με παρακολουθει(γιατι δεν πηγα σε αυτον που μου προτεινε ο αλλος)οταν αρχισε θεραπεια μου εδωσε την ιδια.παρεπιπτοντως και οι τρεις αυτοι εχουν σχεση μεταξυ τους ;)
 #6223  από maestro
 Τρί Ιουν 23, 2009 12:13 pm
litsaM έγραψε:εγω πιστευω οτι η αρχικη επιλογη του φαρμακου απο τους γιατρους γινεται βαση με ποια εταιρεια συνεργαζονται....στην πορεια βεβαια αναγκαζονται να αλλαξουν(ισως)τη θεραπεια.Αυτο το λεω γιατι με το που διαγνωστηκε η νοσος ο 1ος γιατρος που τη διεγνωσε μου προτεινε καποιο γιατρο να πηγαινω(αυτος δεν παρακολουθει αυτη την ασθενεια) αλλα μου ειπε κατευθειαν οτι θα μου δωσει θεραπεια rebif44 και μαλιστα μου εδωσε τηλ εταιρειας και νοσοκομας.Ο γιατρος που με παρακολουθει(γιατι δεν πηγα σε αυτον που μου προτεινε ο αλλος)οταν αρχισε θεραπεια μου εδωσε την ιδια.παρεπιπτοντως και οι τρεις αυτοι εχουν σχεση μεταξυ τους ;)
ΙΣΩΣ ΝΑ'ΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ,
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΧΟΥΝ ΟΦΕΛΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ,
ΝΑ ΚΑΤΙ ΒΙΒΛΙΑ,
ΝΑ ΚΑΤΙ ΕΞΟΔΑ ΣΥΝΕΔΡΙΩΝ (ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ, ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ κλπ.)
και τι αλλο δεν ξερω!!!
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ,Εαν κάποιος δΕΙ ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ, ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ στην αποτελεσματικοτητα τους.
Αυτο που παρατηρησα με εμενα ηταν οτι το COPAXONE ηταν η τελευταια επιλογη των γιατρων μου. Αυτο έγινε γιατι ειχα προβλημα με τις ιντερφερονες.
Πραγματικά δεν πιστεύω να συμβαίνει κάτι παρανομο ή κατι που δεν θα ειναι προς οφελος της υγειας καποιου ασθενη!!!
Επανερχομενος και παλι στην επιλογη του φαρμακου, το rebif44 το ακουω οτι το δίνουν πολυ συχνα απο το ΑΧΕΠΑ. Πολύ πιθανό να εχουν(οι γιατροι) δει ότι εχει πολυ καλα στο να φρεναρει την ασθενεια. Επίσης, κατι αλλο που σκεφτηκα ειναι οτι ισως να εχουν δωσει πολλα απο τα αλλα φαρμακα και ήρθε πλεον η σειρα του rebif44.
Τι να πω;!
Ότι και να πουμε ειναι υποθετικο!!!
Του χρονου, ελπιζω να ξεφυγουμε απτις ενεσεις, αφου ακουγεται ολοενα και πιο πολυ τελευταια, η εισοδος καινουργιων φαρμακων στη φαρετρα των γιατρων (που να σημειωσουμε ότι θελουν το καλο μας χωρια απο το τι πιστευει καθενας). Μιλάω φυσικα για τα φαρμακα σε μορφη χαπιου που θα ερθουν σε λιγο καιρο στην Ελλαδα.
Αυτα αγαπητη Λίτσα,
Καλή δυναμη και πολλα χαμογελα
 #6308  από litsaM
 Τετ Ιουν 24, 2009 10:53 am
καλημερα κι απο εμενα.Σιγουρα τα περισσοτερα φαρμακα ιδια(περιπου)ειναι.Απλα για αρχη οι γιατροι προωθουν αυτα που θελουν(τοσους ιατρικους επισκεπτες δεν βλεπουμε καθε μερα εξω απο τα γραφεια τους?)αν τωρα καποιο φαρμακο δεν ειναι ανεκτο απο τον ασθενη φυσικα θα το αλλαξουν.Οσο για το Rebif σε εμενα προσωπικα δεν εχει κανει καμια παρενεργεια(σοβαρη για την ωρα)αλλα εχω δει εδω οτι πολλα παιδια εχουν. Σε ευχαριστω για την ευχη Maestro μου.Εγω φημιζομαι για την αισιοδοξια μου και τη δυναμη στο συγκεκριμενο θεμα(σε σημειο που εχω θεωρηθει κι αναισθητη :) )Απλα ειμαι της αποψης-σε ολα τα θεματα-"μην κλαις πανω απο το χυμενο γαλα".Εγινε πια ! απλα προσεχουμε οσο μπορουμε και κοιταζουμε για μια καλυτερη ποιοτητα ζωης(οσο γινεται κι αυτο).Καλη δυναμη και σε σενα και σε ολους.