• AUBAGIO (τεριφλουνομίδη) έγκριση FDA

  • Το Aubagio (τεριφλουνομίδη, teriflunomide) διατίθεται υπό μορφή δισκίων σαν ανοσοτροποποιητική αγωγή της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Το Aubagio (τεριφλουνομίδη, teriflunomide) διατίθεται υπό μορφή δισκίων σαν ανοσοτροποποιητική αγωγή της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #78237  από Αl_Bandy
 Δευ Σεπ 24, 2012 11:11 am
ΑΝΝΑ59 έγραψε:
Αl_Bandy έγραψε:@Γιαννη :clap: :obscene-drinkingchug:

@Αννα : δε διαφωνώ σε κάτι από αυτά που λες, διαφωνώ όμως στο οτι κανένα φάρμακο δεν κάνει τίποτα σε κανένα, αντίθετα πιστεύω πως έστω και τυχαία μπορεί να βρεις ένα φάρμακο που να σου κάνει κάλο 'Παρότι ο ακριβής μηχανισμός δράσης δεν είναι πλήρως κατανοητός'
Κωλοφαρδία φάση πες, ε με μια ουσία ακόμα αυξάνονται οι πιθανότητες κωλοφαρδίας
και για να μη παρεξηγηθώ γιατί και το θέμα είναι ευαίσθητο αλλά και εμείς να πω ότι κάποιος που διαλέγει να μη κάνει κάποια θεραπεία μου είναι εξίσου σεβαστός με κάποιον που κάνει την οποία θεραπεία. Στην τελική δεν έχω ιδέα για τις παρενέργειες του κάθε φάρμακου και πως επηρεάζουν τον καθένα για να του πω πάρε 'αυτό®'
:think: :think: :think: :think: :think: :think: Ας σιγουρευτω οτι, μου προτεινουν ενα συγκεκριμενο φαρμακο, επειδη ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ , κι εγω θα το παρω !!!!!!! Με μια τετοια προϋποθεση, ακομα και ..δηλητηριο θα επαιρνα !!!!!!!!! :think:
νοιάζονται πως δε νοιάζονται!!!!!!
(για τα λεφτά μας, του ταμείου μας κλπ)
 #78238  από Γιάννης
 Δευ Σεπ 24, 2012 11:27 am
Τελικά όμως τι σημαίνει "μου κάνει καλό";
Ειδικά στις προϊούσες μορφές της νόσου, υπάχει κάτι που "κάνει καλό" ή "κάνει καλό" για λίγο και μετά κάνει κακό;
Υπάρχει στους παλιότερους (και παθόντες) στην ασθένεια διάχυτη η άποψη ότι αν πέσεις στην παγίδα να δοκιμάσεις τα πάντα μέχρι να βρεις αυτό που "κάνει καλό" ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ. Δυστυχώς έπεσαν πολλοί στην παγίδα.

ΥΓ. Μη νομίσεις ότι σε κοντράρω, την προσωπική μου αγωνία εκφράζω, δεν έχω ώσεις (δεν είχα ποτέ) και δεν ξέρω τι "θα μου κάνει καλό" ώστε να σταματήσει η εξέλιξη η οποία κάνει τη δουλειά της.
 #78243  από Π.Μ79
 Δευ Σεπ 24, 2012 12:34 pm
Φίλε Al Bandy

Πρώτον, δεν έχει αποδειχτεί ποτέ ότι η σκπ είναι αυτοάνοσο νόσημα. Απλές εικασίες, οι οποίες απέφεραν και αποφέρουν δις, οπότε κανένας λόγος να αλλάξει αυτό.

Δεύτερον, οι ιντερφερόνες και όλα τα ανοσοτροποποιητικά φάρμακα, επίσης δεν απέδειξαν ότι προσφέρουν ο,τιδήποτε στο θέμα αναπηρία, το οποίο μας ενδιαφέρει πρώτιστα και άμεσα.
Μόνο να διαβάσεις την έρευνα ''17 χρόνια μετά'', θα καταλάβεις τι εννοώ.

Τρίτον, όσοι παίρνουν κάποιο φάρμακο, δεν υπάρχει καμία έρευνα και καμία απόδειξη επιστημονική, ότι είναι καλά λόγω του φαρμάκου ή γιατί απλά η σκπ το επέτρεψε.
Αυτό, μπορείς να το δεις σε άτομα που για 5 χρόνια πχ είναι καλά, παθαίνουν μια υποτροπή και η άμεση λύση είναι η αλλαγή φαρμάκου με φουμαρολογίες για εξήγηση. ;)

ΥΓ: Ο κολλητός παίρνει το Gilenya εδώ και 7 μήνες. 2 υποτροπές και συνεχίζει!!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Π.Μ79 την Δευ Σεπ 24, 2012 2:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #78250  από kate2002
 Δευ Σεπ 24, 2012 1:44 pm
Αl_Bandy έγραψε:...αντίθετα πιστεύω πως έστω και τυχαία μπορεί να βρεις ένα φάρμακο που να σου κάνει κάλο 'Παρότι ο ακριβής μηχανισμός δράσης δεν είναι πλήρως κατανοητός'...
δηλαδή δεχόμαστε ένα αθροισμα ως σωστο, παρότι δε γνωρίζουμε πως γίνεται η πρόσθεση, και στην τελική, αυτος που μας εδωσε το αποτέλεσμα δε νοιαζεται κι'ολας για αριθμητικούς κανόνες.. ... χμ. αυτή δεν ειναι απλά κωλοφαρδία...
 #78257  από Αl_Bandy
 Δευ Σεπ 24, 2012 3:58 pm
Γιάννης έγραψε:Τελικά όμως τι σημαίνει "μου κάνει καλό";
Ειδικά στις προϊούσες μορφές της νόσου, υπάχει κάτι που "κάνει καλό" ή "κάνει καλό" για λίγο και μετά κάνει κακό;
Υπάρχει στους παλιότερους (και παθόντες) στην ασθένεια διάχυτη η άποψη ότι αν πέσεις στην παγίδα να δοκιμάσεις τα πάντα μέχρι να βρεις αυτό που "κάνει καλό" ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ. Δυστυχώς έπεσαν πολλοί στην παγίδα.
ΥΓ. Μη νομίσεις ότι σε κοντράρω, την προσωπική μου αγωνία εκφράζω, δεν έχω ώσεις (δεν είχα ποτέ) και δεν ξέρω τι "θα μου κάνει καλό" ώστε να σταματήσει η εξέλιξη η οποία κάνει τη δουλειά της

επειδή η μητέρα μου ήταν παθούσα από το 1986 έως το 2012 ξέρω πολύ καλά το κόστος της τσάμπα ελπίδας που πολλοί πουλάνε και σε προβληματίζει, και μένα μαζί

υγ κόντραρε όσο γουστάρεις αρκεί να γίνετε για χάρη του υγειους διαλόγου(οπως αισθανομαι ως τωρα τα μυνηματα σου), που ξέρεις μπορεί να μάθω και κάτι :)
Π.Μ79 έγραψε:Φίλε Al Bandy

Πρώτον, δεν έχει αποδειχτεί ποτέ ότι η σκπ είναι αυτοάνοσο νόσημα. Απλές εικασίες, οι οποίες απέφεραν και αποφέρουν δις, οπότε κανένας λόγος να αλλάξει αυτό.

Δεύτερον, οι ιντερφερόνες και όλα τα ανοσοτροποποιητικά φάρμακα, επίσης δεν απέδειξαν ότι προσφέρουν ο,τιδήποτε στο θέμα αναπηρία, το οποίο μας ενδιαφέρει πρώτιστα και άμεσα.
Μόνο να διαβάσεις την έρευνα ''17 χρόνια μετά'', θα καταλάβεις τι εννοώ.

Τρίτον, όσοι παίρνουν κάποιο φάρμακο, δεν υπάρχει καμία έρευνα και καμία απόδειξη επιστημονική, ότι είναι καλά λόγω του φαρμάκου ή γιατί απλά η σκπ το επέτρεψε.
Αυτό, μπορείς να το δεις σε άτομα που για 5 χρόνια πχ είναι καλά, παθαίνουν μια υποτροπή και η άμεση λύση είναι η αλλαγή φαρμάκου με φουμαρολογίες για εξήγηση. ;)

ΥΓ: Ο κολλητός παίρνει το Gilenya εδώ και 7 μήνες. 2 υποτροπές και συνεχίζει!!!!

α) αυτοάνοσο είναι η λέξη που λένε για να ακούγετε επιστημονικό το 'δε ξέρω', στα παλιά χρονια το λέγαν ψυχοσωματικό.οπότε μάλλον καταλαβαίνω. Την ερεύνα που λες θα ήθελα να τη διαβάσω πολύ, ένα Link ή ένα πμ θα ήταν καλοδεχούμενο

β)οι ιντερφερόνες και όλα τα ανοσοτροποποιητικά φάρμακα δεν τα παίρνεις για την αναπηρία τα παίρνεις για την αποτροπή των ώσεων χωρίς να είναι δεδομένο πως θα τις αποτρέψει. Δίνει όμως μια καλύτερη στατιστική στο γενικό πληθυσμό στο θέμα των ώσεων

γ)η στατιστική που λέω πιο πάνω είναι μια ένδειξη ότι μπορεί να πας καλύτερα, μπορεί και όχι
τα φάρμακα θεωρητικά επιβραδύνουν την εξέλιξη της νόσου και δεν την αποτρέπουν.
Μακάρι να βρεθεί μια τέτοια θεραπεία άλλα ως τότε βλέπουμε τι έχουμε και αν μας κάνει

υγ εύχομαι τα καλύτερα στον κολλητό σου
kate2002 έγραψε:
Αl_Bandy έγραψε:...αντίθετα πιστεύω πως έστω και τυχαία μπορεί να βρεις ένα φάρμακο που να σου κάνει κάλο 'Παρότι ο ακριβής μηχανισμός δράσης δεν είναι πλήρως κατανοητός'...
δηλαδή δεχόμαστε ένα αθροισμα ως σωστο, παρότι δε γνωρίζουμε πως γίνεται η πρόσθεση, και στην τελική, αυτος που μας εδωσε το αποτέλεσμα δε νοιαζεται κι'ολας για αριθμητικούς κανόνες.. ... χμ. αυτή δεν ειναι απλά κωλοφαρδία...
το βλέπω λίγο αλλιώς

δεχόμαστε μια στατιστική ως σωστή και ας μη ξέρουμε γιατί είναι σωστή (σαν τις εκλογές ένα πράγμα) αυτός που έδωσε το αποτέλεσμα νοιάζεται όχι για το καλό μας αλλά γιατί ένα φάρμακο όσο πιο κάλο είναι τόσο πιο πολύ θα το πουλάει και θα τα κονομάει. επίσης σε αντίθεση με το μπανανισταν σε άλλες χώρες που κυκλοφορούν τα ίδια φάρμακα έχουν νομούς που αν φανεί πως εξαπατούν το κοινό θα το πλερώσουν, τώρα τι μπορεί να θίξει τη sanofi είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. οι ιντερφερόνες πχ αν δεν είχαν κανένα αποτέλεσμά 12-13 χρονια μετά θα τους είχαν πάρει χαμπάρι αν δεν κάναν απολύτως τίποτα σε κανένα
 #78260  από kate2002
 Δευ Σεπ 24, 2012 6:05 pm
μια στατιστική, τη δεχομαστε ως σωστη, οταν "υπακουει" σε συγκεκριμενους και απο ολους αποδεκτους τυπους και κανονες, ικανοτητα στατιστικής σκεψης, και γνωση του αντικειμενου απο τα οποια προερχονται τα προς αναλυση στοιχεια. Επίσης, ειναι κι ενας ευκολος τροπος να λεει κανεις ψεματα, πιστευτα ομως.
Το παραδειγμα που εφερες, στατιστικη-ιντερφερόνες , ειναι το καλυτερότερο για την περιπτωση!!! δε θα πιασω τωρα τις εκλογες, θα μας παει πολυυυ μακρυα η βαλίτσα. Ομως, οσο αφορα τις στατιστικες και τις μελετες για τις ιντερφερόνες, με λογια και με νουμερα πια, περιτρανα και με κουδούνια, φωναχτα, γραπτα, μετρητα εχει ειπωθει-μελετηθει--μετρηθει-και πιστοποιηθει χωρις δυνατοτητα αμφισβητισης η ανεπαρκεια-ακαταληλλότητα και στην τελική η επιβλαβης δράση τους σε ασθενεις με σκ.
Ο πάρης σου ανεφερε μια ερευνα, κοιταξέ την...
Ενα φάρμακο όσο πιο καλο είναι τόσο πιο πολύ θα το πουλάει και θα τα κονομάει η εταιρια που το βγαζει. ναι, σε υγιή ανταγωνισμο. Εάν ομως πολλές εταιριες σπονσοράρουν και "σπρώχνουν" την 'ιδια παραλλαγή του φαρμάκου που αποδυκνύεται άχρηστο, τοτε πρεπει να περάσει πολύς καιρος να αποσβεστει το κόστος της όλης "προώθησης" και να σημειωθει και κέρδος. Όσο το κοπάδι ειναι ..κοπάδι, βέβαια, μπορει κανεις να κερδίζει εσαεί.

και, αχ... μη μιλας για τις εκλογές... κοπάδια... κερδη...εταιρίες... ληστειες ... δουλέματα... .. ποναει πολυ, παραμονες μετρων... σε λιγο θα τα ξαναπουμε αυτα! :greetings-waveyellow:
 #78293  από petros
 Τρί Σεπ 25, 2012 6:02 pm
Μόνο και μόνο που κανείς πλεον δεν ψάχνει ΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙ την σκπ αλλα όοοολοι προσπαθουν να την φρενάρουν με φάρμακα τυπου "Παρότι ο ακριβής μηχανισμός δράσης της τεριφλουνομίδης δεν είναι πλήρως κατανοητός, μπορεί να περιλαμβάνει μείωση του αριθμού των ενεργοποιημένων λεμφοκυττάρων μέσα στο κεντρικό σύστημα (ΚΝΣ)" τα σχόλια είναι περιττά. Τόσα δισεκατομύρια ευρω σε μελετες 2πλες, 3πλες ,τυφλες και κουφες και αόματες και όλες κοιτούν να βγάλουν ΄φαρμακο για κάτι που δεν ξέρουν τι είναι και πώς δημιουργείται. Στατιστικά λιγότερες ώσεις και επίσης στατιστικά περισσοτερες παρενέργειες και τερατογενεσεις όπως λεει και ο CEO.

Καίγεται το δάσος, βου βου το αεροπλάνο πετάει νεράκι και σβήνει την φωτίτσα αφού έχει κάψει μερικά στρέματα.Πιάσε τον π@@στη τον εμπριστή να σε παραδεχτώ και να μην χρειάζεσαι άλλα αεροπλάνα. Αλλά θα μου πείς μετά τι δουλειά να κάνει ο πυροσβέστης....
 #78294  από kate2002
 Τρί Σεπ 25, 2012 6:06 pm
petros έγραψε:...Καίγεται το δάσος, βου βου το αεροπλάνο πετάει νεράκι και σβήνει την φωτίτσα αφού έχει κάψει μερικά στρέματα.Πιάσε τον π@@στη τον εμπριστή να σε παραδεχτώ και να μην χρειάζεσαι άλλα αεροπλάνα. Αλλά θα μου πείς μετά τι δουλειά να κάνει ο πυροσβέστης....
:laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
καλο , ε!
απάντηση: εφεδρειααααα!!!!! :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: είναι τόσο της μοδός!