• ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΑΝΗΣΥΧΩΝ ΠΟΔΙΩΝ (Restless Legs Syndrome)

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #135874  από Thalisixilia
 Σάβ Απρ 15, 2023 12:26 pm
sotiria12 έγραψε: Κυρ Ιούλ 26, 2020 4:28 pm Πάσχω από σύνδρομο ανήσυχων ποδιών. Εδώ και 10 μήνες δόθηκε και επίσημα η διάγνωση μετά από ένα μεγάλο ψυχολογικό σοκ που υπεστην. Δεν ξέρω, σαν να πυροδοτήθηκε από αυτό το σοκ. Και άλλες φορές στο παρελθόν μπορεί να ερχόταν αυτή η τρομερή δυσφορία με τα πόδια το βράδυ, αλλά μετά από λίγο καιρό έφευγε. Εδώ και δέκα μήνες όμως, είναι μόνιμη η κατάσταση και με εξόντωσε στην κυριολεξία. Πήγα στο γιατρό και μου είπε να παίρνω πραμιπεξολη. Τον πρώτο μήνα ήταν κάπως καλά. Με έπιανε ,και το βράδυ κατάφερνα να κοιμηθώ ένα οχτάωρο. Σιγά σιγά όμως άρχισε να μην με πιάνει, ξεκίνησα να παίρνω και το μεσημέρι όμως και πάλι καλά δεν είμαι. Νομίζω το φάρμακο με έκανε χειρότερα. Έκανα μαγνητική εγκεφάλου είναι καλή. Οι τιμές του σιδήρου είναι χαμηλές αλλά μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα. Έχω απελπιστει. Έχω ήδη επισκεφθεί δύο γιατρούς στην πόλη μου και τώρα ψαχνομαι για Αθήνα. Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη. Σας ευχαριστώ
Θυμασαι ΠΡΙΝ παρουσιασεις to συνδρομο για ποσο καιρο ειχες γενικως εντονο αγχος ειτε ψυχικο ειτε σωματικο και ποσες ωρες μεσο ορο κοιμοσουν τη νυχτα.
 #135875  από Αγγελική Τομπουλιδου
 Σάβ Απρ 15, 2023 10:06 pm
Καλησπέρα έχω το σύνδρομο πάνω από δέκα χρόνια.Απο την αρχή η νευρολόγος μου έδωσε mirapexin και με αυτό επιβιώνω. Τα τελευταία χρόνια παίρνω γεννοσημο του mirapexin to clepark
γιατί είναι ποιο φθηνό. Δυστυχώς χωρίς χάπι δεν παλεύεται αυτό το σύνδρομο. Δεν μπορείς να κοιμηθείς και γενικά σου δημιουργεί ανεξέλεγκτα προβλήματα. Πρέπει να βρείτε το φάρμακο που σας ταιριάζει για μένα το καλύτερο είναι το mirapexin και τα γεννοσημα του
 #135890  από Επί
 Σάβ Απρ 29, 2023 8:59 pm
Καλησπέρα
Πριν από 3 χρόνια έμαθα τυχαία ότι είναι συνδρομο κ ότι αντιμετωπίζεταιφαρμακευτικά
Η νευρολόγος μου έδωσε medopexol.
Δλδ θα το παίρνω μια ζωή? Δεν υπάρχει γιατρειά?
 #135894  από Στάθης
 Κυρ Απρ 30, 2023 7:51 pm
Επί έγραψε: Σάβ Απρ 29, 2023 8:59 pm Καλησπέρα
Πριν από 3 χρόνια έμαθα τυχαία ότι είναι συνδρομο κ ότι αντιμετωπίζεταιφαρμακευτικά
Η νευρολόγος μου έδωσε medopexol.
Δλδ θα το παίρνω μια ζωή? Δεν υπάρχει γιατρειά?

Εννοείται ότι υπάρχει γιατρειά.
Εμένα με βοηθάει πολύ, η εντατική άσκηση και ειδικά τα βότανα !
Δεν είναι σε καλό μακροχρόνια τα φάρμακα, ειδικά όταν μαζεύονται πολλά...
 #136014  από Sosym
 Κυρ Ιουν 25, 2023 4:34 am
Καλησπέρα . Όσοι παίρνετε το mirapexin , που κατά την γνώμη μου είναι το καλύτερο φάρμακο για τα ανήσυχα άκρα....δεν παρουσιάσατε παρενέργειες; Εγώ το έπαιρνα χρόνια αλλά το έκοψα γιατί μου προκάλεσε έντονη επιθυμία για τυχερά παιχνίδια.