• Ομοιοπαθητική και ΣΚΠ

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #102821  από petros
 Παρ Μάιος 16, 2014 1:26 pm
Καλημερα. Η γυναικα μου κανει μονο ομοιοπαθητικη.
Εχω την εντυπωση βεβαια πως ουσιαστικα ομοιοπαθητικη κανεις για να μην παιρνεις φαρμακα.

Αλλωστε ολη η φιλοσοφια της ομοιοπαθητικης στηριζεται να θεραπευσει το ολον, δηλ τον ανθρωπο και οχι το συμπτωμα. Γι'αυτο και οταν μιλησεις με ομοιοπαθητικο σου παιρνει ιστορικο που κουφενεσαι και λες "τι ρωταει τωρα ο χριστιανος"?

Ειλικρινα δεν ξερω πως συνδιαζεται η ομοιοπαθητικη με τις κλασσικες ουσιες. Αν δεν απατομαι σε καποιο σαιτ ομοιοπαθητικης ειχα διαβασει οτι για να αποδωσει πρεπει ο οργανισμος να ειναι σχετικα "καθαρος" απο κορτιζονες κλπ. Επιφυλασσομαι να το κοιταξω.

Η γυναικα μου και εγω την εμπιστευομαστε γιατι εχουμε δει αποτελεσματα σε σειρα απο παθησεις και θα φερω παραδειγματα μηπως βοηθηθεις.
Διευκρiνιζω οτι δεν ξερω αν η πορεια της σε σχεση με την σκπ εχει να κανει με την ομοιοπαθητικη . Μπορει να ειναι μια σειρα απο πραγματα.

Το πρωτο ειναι οτι σε πολυκυστικες ωοθηκες και με αστατο "κυκλο" περιοδου, ξεκινησε ομοιοπαθητικη και με τον πρωτο κυκλο θεραπειας ο κυκλος πηγε στις 28 μερες.
Ανηψιος μου με ατοπικη δεματιτιδα ειχε παει σε 4! δερματολογους. Ολοι ανεξαιρετως χορηγησαν κορτιζονη σε κρεμα.Αποτελεσμα 0. Τον πηγαν σε ομοιοπαθητικο. Πηρε θεραπεια και τα εκζεματα φουντωσαν. Ο πατερας του τρελαθηκε. Πηρε τον ομοιοπαθητικο και αρχισε να βριζει. Ο γιατρος του ειπε "πολυ ωραια να συνεχισει την αγωγη". ...Σε 10 μερες εφυγαν τα παντα και δεν ξαναεβγαλε ΠΟΤΕ. Εκει αρχισα να σκεφτομαι οτι κατι καλο παιζει.
Σε συναδελφο που ειχε προβλημα στην υποφηση και ειχε 3 χρονια να της ερθει περιοδος, εκανε ομοιοπαθητικη ...και εφτιαξε το θεμα. Ναι μετα απο 3 χρονια!
Και σε ρευματοειδη αρθρητιδα εχω δει περιπτωσεις να μπαινουν σε υφεση για πολλα χρονια.
Και αλλα πολλα εχω ακουσει αλλα you get the point.

Ειναι δικη σου επιλογη καθαρα. Στην θεση σου θα εμπαινα στο internet και θα το εψαχνα. Ειναι βασικο να γνωριζεις την προσεγγιση που εχει μια θεραπεια. Στην συγκεκριμενη εχεις ενα ατου, ακομα και αν δεν πιασει. ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ. Ειναι ολα φυτικα.

Αν θες σου στελνω ΠΜ με αυτον που παρακολουθει την γυναικα μου.
 #105814  από Τάνια
 Κυρ Σεπ 07, 2014 9:11 pm
Εγώ δεν παίρνω καθόλου φάρμακα είχα καλή πορεία με την ΣΚΠ.Μόνο ομοιοπαθητική όταν τα συμπτώματα γίνονται πιο έντονα!Δεν ξέρω αν με βοήθησε αυτό ή αν θα είχα καλή πορεία ούτως ή άλλως.Δεν χάνεις να δοκιμάσεις.Οι στερήσεις δεν είναι πολλές και πας για καφέ, απλά πίνεις κακάο ή κάτι άλλο!
 #109172  από maestro
 Σάβ Φεβ 07, 2015 2:58 pm
Ποιες ουσίες πρέπει να αποφεύγει ο ασθενής κατα την ομοιοπαθητική θεραπεία;

Εκτός άλλης οδηγίας του γιατρού, η λήψη του ομοιοπαθητικού φαρμάκου να γίνεται το πρωί 10 λεπτά πριν από το φαγητό.
Να αποφεύγεται η φύλαξη του ομοιοπαθητικού φαρμάκου σε σημεία εκτεθειμένα στον ήλιο, την υγρασία, στο ψυγείο ή σε έντονες οσμές.
Κατά τη διάρκεια της λήψης ομοιοπαθητικών φαρμάκων αλλά και για μεγάλο χρονικό διάστημα μετά τη θεραπεία να αποφεύγεται η χρησιμοποίηση κατά το δυνατόν:
α) Ισχυρών φαρμάκων ( αντιβιοτικά, κορτιζόνη, ορμόνες, μείζονα ηρεμιστικά κ.α. ).
β) Καμφοράς ( ναφθαλίνης, καμφορούχων αλοιφών και πολύ δυνατών οσμών ).

γ) Μέντας ( τσίχλες, καραμέλες με μέντα, οδοντόκρεμες – επιτρέπονται οι οδοντόκρεμες που δεν έχουν μέντα, όπως οι παιδικές, όσες έχουν γλυκάνισο ή δυόσμο ).

δ) Καφέ ( επιτρέπονται και διατίθενται στα φαρμακεία υποκατάστατα του ελληνικού και του στιγμιαίου καφέ από κριθάρι, ρεβύθι, κιχώρι, σύκα κ.α. Ο καφές όπως και οι υπόλοιπες απαγορευμένες τροφές που αναφέρονται εδώ, αντιδοτούν την ομοιοπαθητική θεραπεία, δηλαδή αδρανοποιούν την θεραπευτική επίδραση των ομοιοπαθητικών φαρμάκων. Η αποφυγή της καφεϊνης είναι συνεχής κατά τη διάρκεια της ομοιοπαθητικής θεραπείας, και συνιστούμε στους ασθενείς να αποφεύγουν τον καφέ για περίπου τρία χρόνια μετά τη σταθεροποίηση της υγείας τους. Επιτρέπεται επίσης ο ντεκαφεϊνέ και το τσάϊ (εφόσον γίνεται μικρή κατανάλωση) και η σολοκάτα, καθώς ομοιοπαθητική θεραπεία δεν επηρεάζεται από αυτά.

ε) Coca-cola (αποφύγετέ την εντελώς ή περιορίστε την το πολύ σε ένα κουτάκι την ημέρα, αναλόγως της ευαισθησίας του ασθενούς και των οδηγιών του γιατρού σας).

στ) Γαρύφαλο ή ευγενόλη που χρησιμοποιούν οι οδοντίατροι ( καλά θα είναι πριν την έναρξη της ομοιοπαθητικής θεραπείας να τακτοποιούνται οι οδοντιατρικές εκκρεμότητες).

Οι πιο πάνω περιορισμοί αφορούν την λεπτοφυή κι ευαίσθητη σύσταση του ομοιοπαθητικού φαρμάκου και όχι σε κάποια επικινδυνότητα στη περίπτωση ταυτόχρονης λήψης τους.
από
http://www.homeopathy.gr/homeopathy/hom ... ntion.html

[*]τα τσίπουρΑ επιτρέπονται....
υπό κάποιες συνθήκες επιτρέπεται κι ο καφές
 #112697  από DnZ7
 Δευ Αύγ 17, 2015 8:11 pm
VASILIS έγραψε:Να σου προτείνω αλλά που μένεις;
Για Θεσσαλονίκη έχω.
Καλησπερα στη κοινοτητα. Πρωτο μου μηνυμα και μπορει να μην ειναι ακρως επιτυχημένο αλλα θα ηθελα τη συσταση του ομοιοπαθητικου απο τον Βασιλη για Θεσσαλονίκη..
Ευχαριστώ!
 #135823  από HelenDan
 Πέμ Μαρ 16, 2023 9:15 am
Καλημέρα σε όλους,
Θα μπορούσαν κάποιοι από τα μέλη που πάσχουν από ΣΚΠ και μένουν Αθήνα να συστήσουν ομοιοπαθητικό γιατρό με τον οποίο έχουν κάνει θεραπεία για την ΣΚΠ και έχουν δει βελτίωση;
Θα περιμένω με αγωνία μια απάντηση!

Ευχαριστώ!