• Παρακέντηση και κεφαλαλγία... :(

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #95967  από tassos_m
 Σάβ Οκτ 26, 2013 6:28 pm
Γειά σας,

Θα 'θελα να ρωτήσω την εμπειρία σας, σχετικά με τη σχεδόν αναπόφευκτη αυτή επιπλοκή της οσφυονωτιαίας παρακέντησης... :(

Το βιώνετε, κάθε φορά που θα υποβληθείτε σε παρακέντηση?

Πόσες μέρες διαρκεί?
Δεν επηρεάζει, ή πιο ρεαλιστικά ΙΣΟΠΕΔΩΝΕΙ τη λειτουργικότητά σας στο διάστημα αυτό...? :(


Σας ευχαριστώ πολύ..
 #95969  από titi
 Σάβ Οκτ 26, 2013 7:41 pm
η προσωπική μου εμπειρία ήταν χωρίς πονοκέφαλο ή οτιδήποτε άλλο μετά την εξέταση. Όλα καλά, απλά να μείνεις όσο μπορείς ξαπλωμένος και με τις λιγότερες δυνατές κινήσεις. Μόνο τα απολύτως απαραίτητα...
Μην αγχώνεσαι και εμπιστέψου τον γιατρό σου...
Καλή επιτυχία
 #95970  από Κωνσταντίνα
 Σάβ Οκτ 26, 2013 8:05 pm
tassos_m έγραψε:Γειά σας,

Θα 'θελα να ρωτήσω την εμπειρία σας, σχετικά με τη σχεδόν αναπόφευκτη αυτή επιπλοκή της οσφυονωτιαίας παρακέντησης... :(

Το βιώνετε, κάθε φορά που θα υποβληθείτε σε παρακέντηση?

Πόσες μέρες διαρκεί?
Δεν επηρεάζει, ή πιο ρεαλιστικά ΙΣΟΠΕΔΩΝΕΙ τη λειτουργικότητά σας στο διάστημα αυτό...? :(


Σας ευχαριστώ πολύ..
"tassos_m" την παρακέντηση την απέφυγα με τη διάγνωση, αλλά την έκανα για να ανιχνευθεί πιθανή PML, λόγω χορήγησης tysabri :sad-roulette: .Τώρα ανιχνεύεται με απλή εξέταση αίματος
Το μυστικό είναι ακινησία και πολλά υγρά. Νερό, χυμούς.
Γνώμη μου είναι ότι επειδή ο παρακεντηθείς φοβάται τη συχνοουρία, αφού δεν επιτρέπεται να σηκωθεί, δεν πίνει πολλά υγρά με αποτέλεσμα να μην αποκαθίσταται εγκαίρως η πλήρωση από το εγκεφαλονωτιαίο υγρό που αφαιρέθηκε. Αυτή η έλειψη υγρού είναι που προκαλεί τον πονοκέφαλο.
Πίνε πολλά υγρά, βρες τρόπο να ουρείς στο κρεβάτι και θα πάνε όλα καλά.
 #95972  από tassos_m
 Σάβ Οκτ 26, 2013 9:57 pm
Κωνσταντίνα έγραψε:
"tassos_m" την παρακέντηση την απέφυγα με τη διάγνωση, αλλά την έκανα για να ανιχνευθεί πιθανή PML, λόγω χορήγησης tysabri :sad-roulette: .Τώρα ανιχνεύεται με απλή εξέταση αίματος
Το μυστικό είναι ακινησία και πολλά υγρά. Νερό, χυμούς.

Γνώμη μου είναι ότι επειδή ο παρακεντηθείς φοβάται τη συχνοουρία, αφού δεν επιτρέπεται να σηκωθεί, δεν πίνει πολλά υγρά με αποτέλεσμα να μην αποκαθίσταται εγκαίρως η πλήρωση από το εγκεφαλονωτιαίο υγρό που αφαιρέθηκε. Αυτή η έλειψη υγρού είναι που προκαλεί τον πονοκέφαλο.
Πίνε πολλά υγρά, βρες τρόπο να ουρείς στο κρεβάτι και θα πάνε όλα καλά.
Γειά σου Κωνσταντίνα!

Πάντως, ως προς τη διάγνωση,
δεν είναι απαραίτητη η οσφυονωτιαία προκειμένου να διαπιστωθούν οι αυξημένες ή μη συγκεντρώσεις IgG στο εγκεφαλονωτιαίο υγρό συγκριτικά με τις αντίστοιχες συγκεντρώσεις τους στο αίμα...?

Επίσης, όταν λες :
"να μείνεις ξαπλωμένος...βρες τρόπο να ουρείς στο κρεβάτι"

Δηλαδή, μιλάμε για ώρες ή και για μέρες...?

ps. Αυτό που επεσήμανες, για τη φυσιολογικότατη αποφυγή της συχνοουρίας, από ένα άτομο που παραμένει στο κρεβάτι,
είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μια φοβερή (!) παρατήρηση...
 #95983  από billios
 Κυρ Οκτ 27, 2013 11:13 am
Αναλογως που θα την κανεις,στο Γεννηματα θα σε κρατησουν μεσα μια μερα.
Θα κατσεις ακινητος στην εμβρυακη θεση που θα βαλουν και θα κανεις υπομονη γυρω στα 15-20 δευτερα,θα πινεις νερα,θα εχεις μια παπια στο κρεβατι και θα εισαι οσο γινεται ακινητος για οσο κατσεις μεσα.
Παρε μαζι σου κατι να σου ξεγελαει τον χρονο
 #96007  από tassos_m
 Δευ Οκτ 28, 2013 10:31 am
Κωνσταντίνα έγραψε:Οι ώρες της ακινησίας είναι μέχρι 10 ίσως?
billios έγραψε:Αναλογως που θα την κανεις,στο Γεννηματα θα σε κρατησουν μεσα μια μερα.
Θα κατσεις ακινητος στην εμβρυακη θεση που θα βαλουν και θα κανεις υπομονη γυρω στα 15-20 δευτερα,θα πινεις νερα,θα εχεις μια παπια στο κρεβατι και θα εισαι οσο γινεται ακινητος για οσο κατσεις μεσα.
Παρε μαζι σου κατι να σου ξεγελαει τον χρονο
Και στο "Γεννηματάς", υπάρχει αντίστοιχη οδηγία,
για παραμονή του ασθενούς ένα 10ωρο στο κρεβάτι ?

Αλήθεια, σχετικά με τη θέση που είναι προτιμότερο να πάρεις (μπρούμυτα, ανάσκελα κλπ),
όσο κι αν ακούγεται σχολαστικότητα σε σημείο ψυχαναγκασμού :scared-eek:
έχετε διαπιστώσει διαφορά...?

Για παράδειγμα, διάβαζα στο internet, σε εντελώς έγκυρο site,
ότι, η θέση ανακούφισης, σε περιπτώσεις post-punctural headache,
είναι η ύπτια (ανάσκελα) θέση...
 #96009  από nina1972
 Δευ Οκτ 28, 2013 10:48 am
Καλημέρα κι από μένα και περιγράφω με συντομία τη δική μου εμπειρία....από όσα διάβασα εδώ, κατάλαβα πως κάθε ένας έχει δικό του τρόπο αντιμετώπισης των συμπτωμάτων μετά την παρακέντηση.....Έκανα παρακέντηση τον περασμένο Μάιο. Έκανα εισαγωγή στο νοσοκομείο το πρωί, η παρακέντηση έγινε το μεσημεράκι (γύρω στις 12.00) και έφυγα από το Νοσοκομείο το απόγευμα γύρω στις 6.00. Οι οδηγίες ήταν απλές: ξαπλωμένη, πολλά νερά (ήπια 3lt νερό τις πρώτες 5 ώρες) και να σηκώνομαι για ούρηση όσο λιγότερο μπορώ. Σηκώθηκα πολλές φορές και καθόλου δεν υπέφερα από αυτές τις σύντομες επισκέψεις στην τουαλέτα.....Δυστυχώς για μένα την άλλη μέρα ταξίδεψα να παω σπιτάκι μου....αποτέλεσμα; Τρομερός πονοκέφαλος, στο αυτοκίνητο ήμουν "κλινικά νεκρή" (δε θυμάμαι πως φτάσαμε σπίτι), εμετός και περίεργη αίσθηση. Φτάνοντας σπίτι, ξάπλωσα αμέσως και μερικές ώρες μετά συνήλθα κάπως αλλά ο πονοκέφαλος πονοκέφαλος. Πήρα 2Depon μαζί (δόση που προτείνουν και οι γιατροί γιατί είμαστε και μεγάλα παιδιά), κοιμήθηκα τρεις μέρες μετά ήμουν περδίκι!Τόσο καλά που δεν το πίστευα! Συμπέρασμα: κάνεις παρακέντηση, μένεις ξάπλα (εγώ βολευόμουν σε εμβρυακή στάση) πίνεις νερά ( χρειάζονται γύρω στα 7lt τις πρώτες 24 ώρες αν θυμάμαι- αλλά και τις επόμενες 2 μέρες συνεχίζεις) δεν ταξιδεύεις (μέγα λάθος) και περιορίζεις τις δραστηριότητες στο ελάχιστο μέχρι να υποχωρήσουν τελείως τα συμπτώματα!
 #96015  από tassos_m
 Δευ Οκτ 28, 2013 2:00 pm
nina1972 έγραψε:Καλημέρα κι από μένα και περιγράφω με συντομία τη δική μου εμπειρία....από όσα διάβασα εδώ, κατάλαβα πως κάθε ένας έχει δικό του τρόπο αντιμετώπισης των συμπτωμάτων μετά την παρακέντηση.....Έκανα παρακέντηση τον περασμένο Μάιο. Έκανα εισαγωγή στο νοσοκομείο το πρωί, η παρακέντηση έγινε το μεσημεράκι (γύρω στις 12.00) και έφυγα από το Νοσοκομείο το απόγευμα γύρω στις 6.00. Οι οδηγίες ήταν απλές: ξαπλωμένη, πολλά νερά (ήπια 3lt νερό τις πρώτες 5 ώρες) και να σηκώνομαι για ούρηση όσο λιγότερο μπορώ. Σηκώθηκα πολλές φορές και καθόλου δεν υπέφερα από αυτές τις σύντομες επισκέψεις στην τουαλέτα.....Δυστυχώς για μένα την άλλη μέρα ταξίδεψα να παω σπιτάκι μου....αποτέλεσμα; Τρομερός πονοκέφαλος, στο αυτοκίνητο ήμουν "κλινικά νεκρή" (δε θυμάμαι πως φτάσαμε σπίτι), εμετός και περίεργη αίσθηση. Φτάνοντας σπίτι, ξάπλωσα αμέσως και μερικές ώρες μετά συνήλθα κάπως αλλά ο πονοκέφαλος πονοκέφαλος. Πήρα 2Depon μαζί (δόση που προτείνουν και οι γιατροί γιατί είμαστε και μεγάλα παιδιά), κοιμήθηκα τρεις μέρες μετά ήμουν περδίκι!Τόσο καλά που δεν το πίστευα! Συμπέρασμα: κάνεις παρακέντηση, μένεις ξάπλα (εγώ βολευόμουν σε εμβρυακή στάση) πίνεις νερά ( χρειάζονται γύρω στα 7lt τις πρώτες 24 ώρες αν θυμάμαι- αλλά και τις επόμενες 2 μέρες συνεχίζεις) δεν ταξιδεύεις (μέγα λάθος) και περιορίζεις τις δραστηριότητες στο ελάχιστο μέχρι να υποχωρήσουν τελείως τα συμπτώματα!
Γειά σου nina!

Πράγματι, το μεγάλο γ@μώτο, ΔΕΝ είναι μόνο το να πείς "χαλάλι, μία μέρα στο κρεβάτι"...

Διάβαζα ότι, στις περισσότερες περιπτώσεις, το post-puncture headache εμφανίζεται 24-48 ώρες μετά την παρακέντηση...

Δηλαδή, όταν προκύπτει αυτή η επώδυνη αναγκαιότητα :cry: ,
ΔΕΝ είναι μόνο τα 1-2λεπτά, που διαρκεί η επέμβαση,
αλλά ότι υπολογίζεις ένα 3ήμερο αποχή απ'όλα...

Btw, τα βιβλία αναφέρουν για διάρκεια πονοκεφάλου 7-10ημέρες...

Δύσκολο, όχι μόνο το τσίμπημα, αλλά κυριώς το "μετά του τσιμπήματος"...

Άντε να σου δώσει ο εργοδότης σου, 3μέρες άδεια...
 #96017  από litsa
 Δευ Οκτ 28, 2013 3:54 pm
όταν έκανα παρακέντηση το 2008, έμεινα ακίνητη το πρώτο δίωρο, μετά πρόσεχα γιατί έτσι και αλλιώς ήμουνα στο νοσοκομείο για να κάνω όλες τις εξετάσεις, και έπινα πολλά νερά... δεν έπαθα αυτό με τον πονοκέφαλο..

η παρακέντηση βγήκε αρνητική, εγώ όμως έχω σκπ...