• Στατικό ποδήλατο ή ελλειπτικό;

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #91594  από youla
 Πέμ Ιουν 13, 2013 1:22 pm
Παιδιά γεια χαρά και από εμένα.
Εχω αποφασίσει να πάρω ποδήλατο για το σπίτι γιατί εδώ και 5 χρόνια που έκοψα την άσκηση έχω σκουριάσει. Η κατάστασή μου είναι γενικά καλή, αλλά κούραση και ζάλη μόνιμες. Διάβασα ότι το ελλειπτικό γυμνάζει όλο το σώμα ενώ το στατικό μόνο τα πόδια. Καθώς απέκτησα πρόσφατα "παγωμένο ώμο" σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να πάρω ελλειπτικό.
Εχει κανείς εμπειρία;
 #91627  από ΖΕΤΑ ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ
 Πέμ Ιουν 13, 2013 8:40 pm
youla έγραψε:Παιδιά γεια χαρά και από εμένα.
Εχω αποφασίσει να πάρω ποδήλατο για το σπίτι γιατί εδώ και 5 χρόνια που έκοψα την άσκηση έχω σκουριάσει. Η κατάστασή μου είναι γενικά καλή, αλλά κούραση και ζάλη μόνιμες. Διάβασα ότι το ελλειπτικό γυμνάζει όλο το σώμα ενώ το στατικό μόνο τα πόδια. Καθώς απέκτησα πρόσφατα "παγωμένο ώμο" σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να πάρω ελλειπτικό.
Εχει κανείς εμπειρία;
youla καλησπερα,

εγω παω σε γυμναστηριο οποτε εχω συγκρινει τον διαδρομο,το στατικο και το ελλειπτικο. Με το δεδομενο οτι εχω ενα μικρο μαγκωμα στα γονατα και δεν μπορω να τα ζορισω συγκρινωντας τα παραπανω θα σου ελεγα να παρεις ελλειπτικο.Η κινηση του ειναι πολυ ομαλη ,χωρις κραδασμους και οντως γυμναζει ολο το σωμα.Καλη αρχη !
 #91660  από Dhm
 Παρ Ιουν 14, 2013 1:39 am
Κανονικο ποδηλατο στον δρομο δεν μας το επιτρεπουν ή δεν εχεις την σωματικη δυνατοτητα? ή μενεις σε πολη?
 #95078  από fillcinefil
 Κυρ Σεπ 29, 2013 11:16 pm
youla έγραψε:Παιδιά γεια χαρά. Εχει κανείς εμπειρία;
Θα έλεγα, πρίν κάνεις την αγορά, πάνε σε ένα γυμναστήριο και δοκίμασέ τα. Το πολύ πολύ να σου κάνουν μια εγγραφή. Αν τους πείς περί τίνος πρόκειτε, πιστεύω ούτε αυτό.
Εγώ κάνω ποδήλατο. Ήπια άσκηση, εντελώς χαλαρή ρύθμιση, ίσα-ίσα να "γυρίζουν τα πόδια". Νομίζω επιτυγχάνω το "ξεσκούριασμα", με βοηθάει και στην μέση που έχω πρόβλημα. Κάνα τέταρτο (15') κάνω (τη φορά, αυτή είναι η αντοχή μου).
Ο κουνιάδος που έχει ελλειπτικό ούτε να ανεβώ καλά καλα δεν μπορώ. Και μετά η κίνηση, νομίζω είναι πολύ extrem και έντονη (για μένα).
 #95096  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Σεπ 30, 2013 11:05 am
:greetings-waveyellow: Η δικη μου εμπειρια λεει οτι το στατικο ποδηλατο μπορει να επιβαρυνει τα γονατα ! Μου το εχει πει και μια φυσικοθεραπευτρια . Οταν πηγαινα γυμναστηριο, με βοηθουσε πολυ το ελλειπτικο και ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ο διαδρομος ! Αν ειχα τη δυνατοτητα να αγορασω ενα μονο οργανο γυμναστικης , θα προτιμουσα διαδρομο ........Αν μπορουσα να αγορασω περισσοτερα ....θα διαλεγα διαδρομο ΚΑΙ ελλειπτικο ΚΑΙ ενα πολυοργανο ......( κι εδω...ξυπνησα :laughing-rolling: )
 #133198  από fewtile
 Δευ Σεπ 21, 2020 9:04 am
Παιδιά, σκέφτομαι για στατικό ποδήλατο τις μέρες που δεν μπορώ να πάω στη θάλασσα. Με ενδιαφέρει να μου πείτε ποιό στατικό χρησιμοποιείτε εσείς και εάν είστε ευχαριστημένοι, για να κάνω την έρευνά μου σιγά σιγά.