• ΟΠΤΙΚΗ ΝΕΥΡΟΜΥΕΛΙΤΙΔΑ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #91020  από Dhm
 Σάβ Ιουν 01, 2013 6:33 pm
Η εξεταση για τα αντισωματα (που εκανε η Ευαγγελια) δεν ειναι δηλαδη για τη νοσο Devic?
 #92717  από swtiria12345
 Πέμ Ιούλ 04, 2013 11:11 pm
εχω οπτικη νευρομυελιτιδα και εχω εδω και εναμιση χρονο μουδιασμα σε ολο το σωμα εχει κανεις αυτο το συμπτωμα
 #92744  από Μαρία
 Παρ Ιούλ 05, 2013 5:34 pm
Swtiria πως σου εγινε η διαγνωση? Ήταν θετική η εξέταση NMO?
Περνάω μια οπτική νευρίτιδα και ο γιατρος μου προτεινε να κανω αυτη την εξεταση
 #92800  από swtiria12345
 Κυρ Ιούλ 07, 2013 5:41 pm
ekana thn eksetash sto paster mou vgike thetiko. Kai exw moudiasma se olo to swma edw kai 16 mines esi exeis moudiasma ka8olou?
 #92813  από Μαρία
 Δευ Ιούλ 08, 2013 2:16 am
Αυτη τη στιγμη δεν εχω μουδιασμα. Κατα καιρους όμως ναι. Όταν μου έγινε η διάγνωση είχα μουδιασμα στις πατουσες το οποιο όλο και ανέβαινε μέχρι που έφτασε μέχρι τη μέση. Επίσης είχε μουδιάσει το χέρι μου και το στόμα μου. Πάντα όμως θυμάμαι στις υποτροπές μου να έχω θέμα με τα μάτια μου. Μία είχα ταλαντοψία μία ιλλίγγους και τώρα οπτική νευρίτιδα. Θα πάω να την κάνω και εγώ αυτή την εξέταση στο paster και βλέπουμε. Έχω ακούσει ότι αργεί να βγει το αποτέλεσμα. Ισχύει;
Εσύ κάνεις κάποια θεραπεία γι αυτό; Στα μάτια δεν έχεις συμπτώματα; Γιατί εγώ έχω και πόνο στα μάτια
 #92821  από evaggelia012
 Δευ Ιούλ 08, 2013 5:39 am
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΜΥΡΜΙΓΚΙΑΣΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΡΟΥΧΑ, ΣΕΝΤΟΝΙΑ, ΝΕΡΟ ,ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΕ ΑΚΟΥΜΠΟΥΣΕ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ Ε.ΝΟΧΛΗΤΙΚΟ.ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΒΑΡΒΑΤΗ ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΤΟ 2009 ΟΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΣΚΠ.ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΤΙ ΤΑ ΕΙΧΑ ΧΡΟΝΙΑ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΤΟ 2003 ΕΙΧΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΥΣΤΙΤΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΧΕΝΙΚΟ 2006 ΔΙΠΛΩΠΙΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ.
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΟΙ ΕΣΤΙΕΣ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ.
 #92823  από Μαρία
 Δευ Ιούλ 08, 2013 9:26 am
evaggelia012 έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΜΥΡΜΙΓΚΙΑΣΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΡΟΥΧΑ, ΣΕΝΤΟΝΙΑ, ΝΕΡΟ ,ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΕ ΑΚΟΥΜΠΟΥΣΕ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ Ε.ΝΟΧΛΗΤΙΚΟ.ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΒΑΡΒΑΤΗ ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΤΟ 2009 ΟΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΣΚΠ.ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΤΙ ΤΑ ΕΙΧΑ ΧΡΟΝΙΑ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΤΟ 2003 ΕΙΧΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΥΣΤΙΤΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΧΕΝΙΚΟ 2006 ΔΙΠΛΩΠΙΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ.
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΟΙ ΕΣΤΙΕΣ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ.
Έκανες την εξέταση στο paster και βγήκε θετική;
Και γω κατι σα μυρμήγκιασμα είχα και αυτό που λες με τα ρούχα και τα υφάσματα πωπω θυμάμαι ήταν τρομερά ενοχλητικό
 #92858  από swtiria12345
 Δευ Ιούλ 08, 2013 5:54 pm
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΖΑΘΙΟΠΡΙΝΗ ΓΙΑ ΤΥΧΩΝ ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΘΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΩ ΓΤ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ ΤΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΨΙΜΟ ΣΤΗΝ ΣΠΟΝΔΙΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ Μ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΕΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ?? ΤΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΦΥΓΕ? ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΟ ΠΑΣΤΕΡ.. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΣΟΥΜΕ ΣΤΕΙΛΕ Μ ΜΗΝΥΜΑ ΕΔΩ