• Αναπνευστικά;;;

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #80579  από LL--MM
 Τρί Νοέμ 06, 2012 10:02 am
Καλημέρα σε όλους. Τον τελευταίο καιρό η αναπνοή μου έχει αρχίσει να με ταλαιπωρεί πολύ άσχημα: Σημειωτέον ότι ούτε καπνίζω (καμιά τράκα με τους φίλους και ούτε) αλλά ούτε και παθητηκή καπνίστρια είμαι.

Σε νοσοκομειο όπου βρέθηκα πρόσφατα (εκτός βάσης) με ρώτησαν άν είχα προβλήματα τέτοια ΛΟΓΩ ΣΚΠ. Με την επιστροφή, ο γιατρός της μητέρας μου πρότεινε εκομυσίλ και κάτι για να διευρύνει, λέει, τους πνευμονες, διότι δεν οξυγονούμαι επαρκώς. (δεν το πηρα, λέει στην οδηγία ότι προκαλεί πονοκεφάλους)

Λέτε όντως να είναι από τη σκπ; παλαιότερα κρυωματα έμειναν βαρύτατα, παρά όλες τις προσοχές... Κι ένας γειτονας γιατρός (αρχαίος των ημερών, ομολογουμενως, αλλά ευγενέστατος) τον οποίο ΔΕΝ έχω βάλει στο "μυστικό" είπε ότι "ήξερε πως οι σκπ τελειώνουν έτσι"... :? :scared-shocked: :scared-eek:

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
 #80582  από Π.Μ79
 Τρί Νοέμ 06, 2012 10:26 am
Το κέντρο της αναπνοής, βρίσκεται στον προμήκη μυελό. Οποιαδήποτε βλάβη εκεί ή/και στην πορεία του νεύρου, προκαλεί αναπνευστικά προβλήματα.

Δεν είναι απίθανο να υπάρξει μεγάλο πρόβλημα αναπνοής σε ασθενείς με σκπ, αλλά είναι σπανιότατο και βέβαια πρέπει να υπάρχει βλάβη στο συγκεκριμένο κέντρο.
Δεν έχω διαβάσει εκτενώς για τους θανάτους από σκπ, αλλά όσα βρήκα έλεγαν για εγκεφαλικά επεισόδια κλπ.

Νομίζω γιαγιά ότι πρέπει να κάνεις μία μαγνητική εγκεφάλου και βέβαια να επισκεφθείς ένα πνευμονολόγο. Η παθολογική αναπνοή φαίνεται αν είναι νευρολογική ή όχι.

ΥΓ: Αν έπαιρνες ιντερφερόνη τόσα χρόνια, λογικό είναι τα κρυώματα να μην υποχωρούν, μιας και το ανοσοποιητικό σου είναι αδύναμο να αντιδράσει.
 #80586  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Νοέμ 06, 2012 11:49 am
LL--MM έγραψε:Καλημέρα σε όλους. Τον τελευταίο καιρό η αναπνοή μου έχει αρχίσει να με ταλαιπωρεί πολύ άσχημα: Σημειωτέον ότι ούτε καπνίζω (καμιά τράκα με τους φίλους και ούτε) αλλά ούτε και παθητηκή καπνίστρια είμαι.

Σε νοσοκομειο όπου βρέθηκα πρόσφατα (εκτός βάσης) με ρώτησαν άν είχα προβλήματα τέτοια ΛΟΓΩ ΣΚΠ. Με την επιστροφή, ο γιατρός της μητέρας μου πρότεινε εκομυσίλ και κάτι για να διευρύνει, λέει, τους πνευμονες, διότι δεν οξυγονούμαι επαρκώς. (δεν το πηρα, λέει στην οδηγία ότι προκαλεί πονοκεφάλους)

Λέτε όντως να είναι από τη σκπ; παλαιότερα κρυωματα έμειναν βαρύτατα, παρά όλες τις προσοχές... Κι ένας γειτονας γιατρός (αρχαίος των ημερών, ομολογουμενως, αλλά ευγενέστατος) τον οποίο ΔΕΝ έχω βάλει στο "μυστικό" είπε ότι "ήξερε πως οι σκπ τελειώνουν έτσι"... :? :scared-shocked: :scared-eek:

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
Κανε ο,τι σου λεει ο Παρης .....!!!!!!! Στο γιατρο !!!! Γρηγορα!!!!!!! Περαστικα !!!!!!!!!!!!! :greetings-waveyellow: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #80588  από anni
 Τρί Νοέμ 06, 2012 12:19 pm
εγω εχω δυσκολια στην αναπνοη....λες και δεν μου φτανει ο αερας...
με κουραζει αλλα θεωρω οτι ειναι απο τη φιλη μας...
δεν το εχω αναφερει στον γιατρο
 #80592  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Νοέμ 06, 2012 12:54 pm
Ειπαμε !!!!!!!! Στο γιατρο, τα λεμε ΟΛΑ !!!!!!! ΟΛΑ !!!!!! Δεν περιμενουμε να μας ρωτησει !!!!!!!!!!!! ΟΛΑ τα λεμε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 #80596  από billios
 Τρί Νοέμ 06, 2012 4:15 pm
anni έγραψε:εγω εχω δυσκολια στην αναπνοη....λες και δεν μου φτανει ο αερας...
με κουραζει αλλα θεωρω οτι ειναι απο τη φιλη μας...
δεν το εχω αναφερει στον γιατρο

Επισης το ιδιο anni
 #80599  από sofia13
 Τρί Νοέμ 06, 2012 5:00 pm
Κασσάνδρα , Anni , Billio , να κάνετε αμέσως οτι είπε η ΑΝΝΑ.
Αντε γιατί μου κόψατε τα ποδια. Στο γιατρό αμέσως................
 #80605  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Νοέμ 06, 2012 6:41 pm
sofia13 έγραψε:Κασσάνδρα , Anni , Billio , να κάνετε αμέσως οτι είπε η ΑΝΝΑ.
Αντε γιατί μου κόψατε τα ποδια. Στο γιατρό αμέσως................
Πριν απο καμια δεκαρια χρονια, ειχα δυσπνοια ολο το καλοκαιρι ! Νομιζα οτι ηταν αλλεργικο και εκανα εισπνοες με αερολιν ! Οπως ηρθε...ετσι περασε !!!!! Δεν το ειπα στο γιατρο , παρολο που, τοτε, ειχα τακτικη παρακολουθηση ! Γενικα, ομως, η πειρα των 16 χρονων με τη σκπ, μου λεει οτι , πρεπει να τα αναφερουμε ΟΛΑ στο νευρολογο ! ΟΛΑ !!!!!!!!!!!!Αυτο κανω τωρα, οοοοοοοοοοταν......βλεπω γιατρο .......!!!!!!!!!!!!!!!!!! :greetings-waveyellow:
 #81523  από billios
 Τρί Νοέμ 27, 2012 12:17 am
Κασσανδρα εχεις τιποτα νεοτερο?
 #81792  από LL--MM
 Σάβ Δεκ 01, 2012 3:16 pm
billios έγραψε:Κασσανδρα εχεις τιποτα νεοτερο?
:text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: φίλε: αραίωσαν αρκετά οι κρίσεις βήχα, ομολογουμένως, τώρα που κατέβηκα στην Ελλάδα και γίναν και πιο "σοφτ", αλλά με τόσο εκομυσίλ, φυσικό δεν ήταν; Παντως, προχτές, είχα πάλι βήχα με αυτή τη φοβερή τάση προς έμετο, μια δυό φορές αλλά δεν επαναλήφθηκε σοβαρή κατάσταση με δύσπνοιες για μεγάλο διάστημα:
Κοιτάω να φυλάγομαι όσο γίνεται, ζεστά κλπ, αλλά άμα χρειάζεται να βγείς απ'το σπίτι, βγαίνεις...

Να είσαι καλά,

Η γιαγιά η Κασσάνδρα