• copaxone.....

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #75593  από Μαρία
 Τρί Ιούλ 24, 2012 9:45 pm
Κατερίνα55 είχα και γω μεγάλο πρόβλημα τριχόπτωσης (ειμαι σε θεραπεία copaxone). Όταν έκανα τριχοριζόγραμμα στου Συγγρού μου βρήκαν ανδρογενετικού τυπου αλωπεκία.
Ωστόσο με είδε μια δερματολόγος η οποία ξέρω ότι είναι πολύ καλή για τις περιπτώσεις τριχόπτωσης. Εγώ ακολούθησα την αγωγή και είδα μεγάλη διφορά, όχι ότι έχω γίνει Ραπουνζέλ αλλά είχα φτάσει στο σημείο να εχω κενά στα μαλλια μου τα οποία πλέον έχουν επανέλθει. Αν θέλεις μπορώ να σ ενημερώσω για τη γιατρό.
 #75653  από billios
 Τετ Ιούλ 25, 2012 3:26 pm
Κατερινα εκανες καμια προκοπη?
 #75655  από κατερινα 55
 Τετ Ιούλ 25, 2012 3:56 pm
Όχι βρε ζουζούνι! :teasing-neener: Προς το παρόν θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει ένα απαλό φρενάρισμα.
Ευελπιστώ σε ένα ραντεβού που έχω 15/10 (στην γιατρό που αναφέρει η Μαρία)να βρω άκρη
και να δω χαρά στο κεφάλι μου. :romance-caress:
 #78284  από κατερινα 55
 Τρί Σεπ 25, 2012 3:37 pm
Χαίρετε,χαίρετε,χαίρετε. :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
Μόλις γύρισα από το Γεννηματά.Είχα πάει για να ανακοινώσω στην Νευρολόγο μου ότι από
21-9 και ημέρα Παρασκευή σταμάτησα την λήψη του copaxone,λόγω αυξημένης τριχόπτωσης.
Δεν με μάλλωσε,αντιθέτως μου είπε να ξεκινήσω Gilenya.
Βέβαια,μου είπε ότι και αυτό στις παρενέργειές του αναφέρει τριχόπτωση.
-Ευχαριστώ δεν θα πάρω της είπα.
1ον. γιατί στις παρενέργειες έχει και αύξηση των ηπατικών τα οποία οι ιντερφερόνες μου τα είχαν στείλει στα ύψη,και ήταν ο λόγος που τις διέκοψα και
2ον.Την τριχόπτωση θέλω να αποφύγω.Δεν θα πάω από την σκύλα στην χάρυβδη.
Αποφασίσαμε λοιπόν να κάνω ένα διάλειμμα ενός μηνός,να κάνω μαγνητική αυχένος,εγκε φάλου να δούμε σε τι κατάσταση θα είμαι μετα την πάροδο του μηνός,και ίσως να με αφήσει
χωρίς θεραπεία.Μόνο να με παρακολουθεί κάθε 2-3 μήνες.
Μακάρι να πάνε όλα καλά γιατί εγώ καραφλή άρρωστη δεν πρόκειται να γίνω!!
:happy-partydance: :happy-partydance: :happy-partydance:
 #78289  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Σεπ 25, 2012 5:04 pm
κατερινα 55 έγραψε:Χαίρετε,χαίρετε,χαίρετε. :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
Μόλις γύρισα από το Γεννηματά.Είχα πάει για να ανακοινώσω στην Νευρολόγο μου ότι από
21-9 και ημέρα Παρασκευή σταμάτησα την λήψη του copaxone,λόγω αυξημένης τριχόπτωσης.
Δεν με μάλλωσε,αντιθέτως μου είπε να ξεκινήσω Gilenya.
Βέβαια,μου είπε ότι και αυτό στις παρενέργειές του αναφέρει τριχόπτωση.
-Ευχαριστώ δεν θα πάρω της είπα.
1ον. γιατί στις παρενέργειες έχει και αύξηση των ηπατικών τα οποία οι ιντερφερόνες μου τα είχαν στείλει στα ύψη,και ήταν ο λόγος που τις διέκοψα και
2ον.Την τριχόπτωση θέλω να αποφύγω.Δεν θα πάω από την σκύλα στην χάρυβδη.
Αποφασίσαμε λοιπόν να κάνω ένα διάλειμμα ενός μηνός,να κάνω μαγνητική αυχένος,εγκε φάλου να δούμε σε τι κατάσταση θα είμαι μετα την πάροδο του μηνός,και ίσως να με αφήσει
χωρίς θεραπεία.Μόνο να με παρακολουθεί κάθε 2-3 μήνες.
Μακάρι να πάνε όλα καλά γιατί εγώ καραφλή άρρωστη δεν πρόκειται να γίνω!!
:happy-partydance: :happy-partydance: :happy-partydance:
:greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: Καλα εκανες φιλεναδα !!!!! Μη ...πας για μαλλι και...βγεις κουρεμενη !!!!!! Η γιατρος σου....ΣΩΣΤΗ !!!!! Πολυ σωστη !!!!!!!! :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow:
 #78290  από κατερινα 55
 Τρί Σεπ 25, 2012 5:13 pm
Ναι ρε Αννούλα μου,για ένα καθαρό κούτελο ζούμε σ'αυτήν την "κενωνία".
Οχι για ένα καθαρό σκαλπ. :teasing-tease:
Πάντως είναι γεγονός ότι η γιατρός μου είναι ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ!!! :bow-yellow: :bow-yellow:
 #78292  από Μαρία
 Τρί Σεπ 25, 2012 5:58 pm
Δεν διαφωνώ με την απόφαση σου να σταματήσεις τα φάρμακα (αυτο ελπίζω να κάνω και γω σύντομα)
Ωστόσο είναι σίγουρο ότι η τριχόπτωση είναι απο αυτό.
Πήγες να σε δει η δερματολογος που λέγαμε μπας και διορθωθει η κατάσταση;
 #78296  από κατερινα 55
 Τρί Σεπ 25, 2012 6:38 pm
Mαρία μου 15/10 έχω ραντεβού.Μέχρι να κάνω τις εξετάσεις,να πάρω τις απαντήσεις και να αρχίσει να δρα η θεραπεία,θα είμαι γλόμπος,και ψυχολογικά δεν το έχω.
 #78297  από βικυ
 Τρί Σεπ 25, 2012 8:04 pm
Κατερινα ευχομαι ολα να πανε καλυτερα και φυσικα το μαλλι να γινει βουρτσα!!!!!!!!!!!!
:happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl:
 #78298  από κατερινα 55
 Τρί Σεπ 25, 2012 8:26 pm
Εικόναthanks βικυ!!!!!!!!