• Evening Primrose Oil (EPO)

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #7533  από Fotis
 Πέμ Ιούλ 30, 2009 1:36 pm
Έχει μήπως κανείς πληροφορίες για αυτό το συμπλήρωμα διατροφής; Διάβασα ότι ενδεχομένως να βοηθά. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Ορισμένα σχετικά Links:

http://www.healthline.com/natstandardco ... imrose-oil

http://www.disabilitysecrets.com/medica ... is-22.html


Ευχαριστώ
 #7535  από elina
 Πέμ Ιούλ 30, 2009 2:03 pm
Το γνωστό νυχτολούλουδο! Ξέρω ότι κάνει καλό στην επιδερμίδα και το παίρνουν και κάποιες φίλες μου που έχουν πολύ έντονα και άσχημα συμπτώματα στην περίοδό τους (ενδείκνυται λένε για τα νεύρα και τους πονοκεφάλους της περιόδου). Αλλά δεν φαντάζομαι να σου είναι και πολύ χρήσιμες αυτές του οι ιδιότητες :D (εκτός κι αν έχεις κάποια σύντροφο που πρέπει να της το προτείνεις ;) )!
 #7536  από Fotis
 Πέμ Ιούλ 30, 2009 2:17 pm
Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά όχι δεν με βοηθά η χρήση που αναφέρεις! :(
 #7537  από Μαριάννα
 Πέμ Ιούλ 30, 2009 2:24 pm
Ο άντρας μου το παιρνει πάντως EVENING PRIMROSE OIL 500 mg ή 1000 mg (Ωμέγα 6)




Είναι πλούσιο σε λινονελικό ή γάμα λινολενικό οξύ.

Το evening primrose oil (GLA) είναι φυσικές "ενεργές ορμόνες" οι οποίες βοηθούν σε πολλές λειτουργίες του σώματος.

Εμεις το παραγγελνουμε απο το εξωτερικο αλλά πιστευω το βρισκεις και εδω στα φαρμακεια
Ο αντρας μου παιρνει συμπληρωματα LAMBERTS
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μαριάννα την Πέμ Ιούλ 30, 2009 2:36 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
 #7538  από Fotis
 Πέμ Ιούλ 30, 2009 2:26 pm
Έχει καταλάβει κάποια διαφορά; Το βρίσκεις σε Φαρμακεία; Πως το ζητάς;

Ευχαριστώ
 #7542  από Μαριάννα
 Πέμ Ιούλ 30, 2009 2:50 pm
Οπως ειπα ειναι νωρις ακομη για να δουμε αποτελεσμα γιατι τα ξεκινησε το Μαρτιο οπως και τη διατροφη το ιδιο και περιμενουμε
Εσυ τι κανεις ποια θεραπεια ακολουθεις? Ηκατασταση σου είναι καλή? Αν θες απαντας
 #7544  από Fotis
 Πέμ Ιούλ 30, 2009 3:29 pm
Η Διάγνωσή μου έγινε τον Μάρτιο, οπότε και έκανα εισαγωγή, κορτιζόνες κλπ. Σε γενικές γραμμές δεν ήταν ιδιαίτερα βαριά η κατάστασή μου, αλλά μόνο και μόνο το ΣΟΚ της διάγνωσης ήταν αρκετό για να με κάνει λιώμα αρχικά.

Από τότε είμαι αρκετά καλά και προς το παρόν δεν έχω αρχίσει θεραπείες, αφού οι εξετάσεις αίματος και η παρακέντηση ήταν καλές. Επίσης επανέλαβα την μαγνητική στο τρίμηνο και ήταν καλύτερη (είχαν μάλιστα φύγει ορισμένες εστίες).

Βέβαια όταν κουράζομαι ή με τις αλλαγές καιρού αιθάνομαι κάπως, αλλά παροδικά. Π.χ. αισθάνομαι το πόδι μου πιο "βαρύ", πιο κουρασμένο ή το μάτι μου πιο κουρασμένο.

Παίρνω Pharmaton Geriatric μόνο αυτή την στιγμή και λιναρόσπορο. Προσπαθώ να μειώσω τα ζωικά λίπη και να είμαι αισιόδοξος. Βλέπω ψυχολόγο και έχω ξεκινήσει και διαλογισμό.

Αυτά και για αρχή και βλέπουμε.

Σκοπεύω να δω και έναν γιατρό στην Αγγλία τον Σεπτέμβρη, ο οποίος θεωρείται πολύ καλός.
 #7545  από Μαριάννα
 Πέμ Ιούλ 30, 2009 3:41 pm
Ο αντρας μου διαγνωστηκε το 2004 ξεκινησε το Ρεμπιφ για 4 περιπου χρονια αλλά δεν εκανε τιποτα Περσι μπαινει σε νοσοκομειο και κάνει παρακεντιση και άλλες εξετάσεις και βγηκαν καλές το προβλημα ειναι οτι μεχρι και 2 χρονια πριν ηταν καλάμετα αρχισε πιο εμφανες ναγινεται μεχρι που φετος εχει προβλημα ισορροπίας και εχει πατεριτσες Εχει 3-4 εστιες στον εγκεφαλο οι οποιες παραμενουν τοσα χρονια ανενεργες αλλά τα ποδια συνεχιζουν Εχει κανει και κορτιζονες αλλά τιποτα και οι γιατροι δεν δινουν θεραπεια
Τωρα κανει διατροφη (ψαρια ,λαχανικά ,φρουτα ,1 φορα την εβδομαδα κοτοπουλο) συμπληρωματα ,ασκηση καθημερινο περπατημα και το LDN και περιμενουμε
Παντως θα ηθελα να μαθω για την Αγγλία Σε στελνουν απο δω ή αποφασισες μονος?
 #7552  από Fotis
 Πέμ Ιούλ 30, 2009 3:51 pm
Μόνος μου το αποφάσισα για τους εξής λόγους:

1. Σε αυτή την χώρα έχουν πολύ μεγάλη εμπειρία λόγο μεγαλύτερου ποσοστού εμφάνισης της πάθησης.
2. Υπάρχουν αρκετά εξειδικευμένοι γιατροί και κέντρα μόνο για MS.
3. Μου σύστησαν 1-2 άνθρωποι που τους εμπιστεύομαι να το δω και έξω για όλους αυτούς τους λόγους.
4. Τον συγκεκριμένο γιατρό, τον είχε συναντήσει στο παρελθόν η γυναίκα μου για να δει τις εξετάσεις μιας φίλης μας που έχει MS (πριν διαγνωσώ και εγώ, τι σύμπτωση). Μας τον είχε συστήσει κάποιος άνθρωπος που ζούσε στην Αγγλία και ήταν πολύ ψαγμένος στα Ιατρικά θέματα. Και το πιο σημαντικό είναι ότι στον ίδιο γιατρό κατέληξε μετά από ψάξιμο και ο αδερφός μου, ο οποίος είναι φαρμακοποιός στην Αγγλία. Οπότε από δύο ανεξάρτητες πηγές έπεσα στον ίδιο άνθρωπο! Βεβαίως παίζει ρόλο και καλή εικόνα που είχε σχηματίσει η γυναίκα μου όταν τον είχε δει.
5. Δεν εκτιμώ ιδιαίτερα τους Έλληνες γιατρούς, όχι ως προς την κατάρτισή τους, αλλά ως προς την συμπεριφορά και τον χαρακτήρα τους.

Εάν θέλεις τα στοιχεία του γιατρού, τώρα ή μετά τον Σεπτέμβρη που θα τον δω (23/9), ευχαρίστως να σου τα στείλω ή εάν χρειάζεσαι άλλη βοήθεια σχετικά, είμαι στην διάθεσή σου.