• ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΣΚΠ ..... Εν έτει 2012..

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #75290  από litsa
 Παρ Ιούλ 20, 2012 6:59 pm
Σας χαιρετώ!!!
σκεφτόμουνα εδώ και ενάμιση μήνα εάν έπρεπε να αναφέρω με νέο θέμα την πορεία μου, και την -ας το πω έτσι - ανακάλυψη μου..

1Η ΏΣΗ :Σεπτέμβριος 2006 - μουδιάσματα και πόνοι και όλα τα κρυφά της σκπ -κορτιζόνη

2η ώση: Σεπτέμβριος 2008 - μία από τα ίδια συν σπαστικότητα και όλα τα κρυφά της σκπ- πάλι κορτιζόνη και αρχή του ρεμπίφ 44

4 χρόνια τώρα ψάχνω να βρω κάτι που να με πείσει και να με ανακουφίσει από τα κρυφά της σκπ- ενώ φαίνομαι καλά - δεν ήμουνα... Με όλες τις παρενέργειες και τις παράπλευρες απώλειες που μόνο ένας που έχει σκπ - μπορεί να καταλάβει... Χάλι και ας περπατούσα....
Για εμένα οι απώλειες μου ήταν επίπονες,γιατί απλά ζούσα... τίποτα άλλο...

Για να μην μακρυγορώ...
Πριν 2 μήνες μία φίλη μου λέει ... Βρήκα έναν γιατρό που κάνει δουλειά!!
- οκ της λέω και εγώ τι να κάνω?? - δεν με ενδιαφέρει - όλοι τα ίδια δίνουν - .. για μια ακόμα φορά θα μου πουν: χάσε κιλά... και μία χαρά είσαι.. :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek:
αυτό το τελευταίο είναι το χειρότερο μου..

Λοιπόν, με έπεισε να τον πάρω τηλ. - τον πήρα.. και άρχισα να προβληματίζομαι ότι σαν να μου τα λέει αλλιώς και κυρίως λογικά.. μου είπε να κάνουμε εξετάσεις αίματος και ούρων, και θα δούμε το κύτταρο τι λέει.. και από εκεί θα βελτιώσουμε την κατάσταση σου...

κούραση, κόπωση, αστάθεια - παρενέργειες από το ρεμπίφ και δεν θυμάμαι τι άλλο, - μόλις γύρισα από το ταξίδι εξάλλου- όλα μου λέει θα κοπούν!!!!
μένω κάγκελο...
τι λέει ο τύπος σκέφτομαι...
- με ποιο τρόπο???
Λοιπόν με ειδικό συνδυασμό βιταμινών με συνέφερε στις 20 μέρες.. Σήμερα ένα μήνα μετά, όσοι με βλέπουνε και με ξέρουνε και ειδικά οι φίλοι της πρωτεύουσας που είχαν να με δούνε 1 μήνα... μου λένε ότι βλέπουν το απίστευτο..

Εγώ νιώθω σαν πριν 6 χρόνια... οκ ...δεν λέω ότι θεραπεύτηκα...(Κρατάω μικρό καλάθι, γιατί δεν θέλω να απογοητευθώ.. ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ!!) Νιώθω καλά.. δεν πονώ, η αισθητικότητα μου είναι καλύτερη, η ισορροπία μου και αυτή καλύτερη, η δύναμη μου πολύ καλύτερη.. νιώθω τον οργανισμό μου καλύτερα..
έχω χάσει κιλά, με σωστή διατροφή, διότι σε μένα εντόπισε διάφορα άλλα θέματα, τα οποία κανείς άλλος γιατρός δεν μπόρεσε να αναγνωρίσει
....
Μπορώ να προγραμματίσω την μέρα μου, μπορώ να συγκεντρωθώ... 16/7/13 = ένα έτος μετά: είμαι το ίδιο καλά, συνεχίζω με συντήρηση, έχω τα προβληματάκια μου, αλλά οκ, η σκπ είναι εδώ, αλλά δεν με ενοχλεί.

ΑΠΛΑ είναι σαν να ξύπνησα από έναν εφιάλτη!!! δεν έχω λόγια να το περιγράψω.. !
και να μου το έλεγαν δεν θα το πίστευα!!!
:banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads:

Πήγα λοιπόν για δεύτερη επίσκεψη, και πολύ απλά, συνεχίζω την αγωγή που μου έγραψε και θα μου τηλεφωνήσει ο ίδιος τέλος Αυγούστου...

Αυτά τα ολίγα...

Θέλω απλά να πω ότι το να παίρνω βιταμίνες σύμφωνα πλέον με τις δικές μου κυτταρικές ανάγκες, έχει πραγματικά αποτελέσματα!! Συνήθως μας δίνουνε στα τυφλά..

Έχω ρωτήσει και για πιο βαριά περιστατικά, και είναι το ίδιο θετικός, αλλά χρειάζεται περισσότερο βάθος χρόνου.. 16/7/13 =Ενα έτος μετά: Αυτό μπορεί να το πουν πλέον αυτοί που πήγαν και ήταν με κινητικά προβλήματα. Μπορούν να ενημερώσουν και αυτοί...
Εγώ υποκλίνομαι...

και κάτι ακόμα, πριν να πάω, είχα την αίσθηση ότι ήμουν έτοιμη για υποτροπή, ένιωθα ότι κάτι αρχίζει να μην πηγαίνει καλά.. χειροτέρευα... έλεγα με βλέπω να αλλάζω μορφή σκπ...

Είμαι τόσο ενθουσιασμένη, που δεν την λέω πλέον φίλη την σκπ... και ένας λόγος που σας τα γράφω είναι ότι δεν θέλω να εξαφανιστώ, χωρίς να ξέρετε το γιατί .... τόσα χρόνια είμαι μέλος της κοινότητας... κάποιους απο τους παλιούς τους ξέρω προσωπικά... και αυτό με κάνει να θέλω να τους ενημερώσω.... Από τα παιδιά που δεν ξέρω, είναι γιατί δεν ερχόμουνα στις συναντήσεις στην Αθήνα...

Καλή συνέχεια σε όλους μας!!!! :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads:

υ,γ. η γνωμάτευση που μου έδωσε περιλαμβάνει 3-4 σελίδες και άλλες τόσες διεθνή βιβλιογραφία...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος litsa την Τρί Ιούλ 16, 2013 11:51 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
 #75292  από Π.Μ79
 Παρ Ιούλ 20, 2012 7:29 pm
Λίτσα η αλήθεια είναι ότι από τότε που ανέφερες το γιατρό αυτό, περίμενα πότε θα ξαναέγραφες γι'αυτό.
Εννοείται ότι χαίρομαι πάρα πολύ που αισθάνεσαι ετσι, γιατί όλοι έχουμε αυτά που είχες και όσοι κατάφεραν με τον ένα τρόπο ή τον άλλον να ανακουφιστούν, είναι ευχής έργον.

Τόσο καιρό που τσακωνόμαστε για χένφα κλπ, ουσιαστικά διόρθωσες σε κάποιο βαθμό την κυκλοφορία του αίματός σου, την έλλειψη βιταμινών και ιχνοστοιχείων μέσω της διατροφής σου, ο οργανισμός σου έχει καλύτερη ευεξία που ελαττώνει πολύ τις παρενέργειες της ιντερφερόνης κλπ.

Τώρα που βλέπεις διαφορές, μπορείς να κάτσεις και να σκεφτείς όλες αυτές τις αηδίες που σου απαντούσαν οι νευρολόγοι.
Κατάλαβες τώρα ότι δεν έχουν ιδέα τι λένε και ότι, αυτά που αισθανόμαστε τα παίρνουν ως ψυχολογικά και λοιπές βλακείες?
Πήγαινε τώρα και πες του νευρολόγου αυτά που έγραψες και εδώ να δεις πόσο γρήγορα θα σου γράψει ζανάξ, λυρίκα κλπ. :D
 #75296  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Ιούλ 20, 2012 8:53 pm
:happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: Λιτσακι !!!! Δεν μπορεις να φανταστεις, ποσο χαιρομαι μ'αυτα που διαβαζω !!!!! :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: Χαιρομαι , επειδη διαβαζω οτι απαλλαχτηκες απο ενα σωρο συμπτωματα , που βασανιζουν κι εμενα !!! Χαιρομαι , επειδη , ολα αυτα που γραφεις , δινουν ελπιδα σε ολους μας !!!!!!!!!!! :greetings-waveyellow: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #75299  από κατερινα 55
 Παρ Ιούλ 20, 2012 9:34 pm
ΑΝΝΑ59 έγραψε::happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: Λιτσακι !!!! Δεν μπορεις να φανταστεις, ποσο χαιρομαι μ'αυτα που διαβαζω !!!!! :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: Χαιρομαι , επειδη διαβαζω οτι απαλλαχτηκες απο ενα σωρο συμπτωματα , που βασανιζουν κι εμενα !!! Χαιρομαι , επειδη , ολα αυτα που γραφεις , δινουν ελπιδα σε ολους μας !!!!!!!!!!! :greetings-waveyellow: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
Ακριβώς όπως τα λέει η Άννα!!!!Συνέχισε έτσι!!!


:eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance: :eusa-dance:
 #75300  από Κωνσταντίνα
 Παρ Ιούλ 20, 2012 9:36 pm
Λίτσα μου πού βρίσκεται αυτός ο γιατρός να τον χαρώ;;;;
Εύγε για τη βελτίωσή σου και πάντα να είσαι καλά, μπράβο, μπράβο, μπράβο :happy-cheerleadersmileygirl: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #75301  από litsa
 Παρ Ιούλ 20, 2012 9:37 pm
Π.Μ79 έγραψε:Λίτσα η αλήθεια είναι ότι από τότε που ανέφερες το γιατρό αυτό, περίμενα πότε θα ξαναέγραφες γι'αυτό.
Εννοείται ότι χαίρομαι πάρα πολύ που αισθάνεσαι ετσι, γιατί όλοι έχουμε αυτά που είχες και όσοι κατάφεραν με τον ένα τρόπο ή τον άλλον να ανακουφιστούν, είναι ευχής έργον.

Τόσο καιρό που τσακωνόμαστε για χένφα κλπ, ουσιαστικά διόρθωσες σε κάποιο βαθμό την κυκλοφορία του αίματός σου, την έλλειψη βιταμινών και ιχνοστοιχείων μέσω της διατροφής σου, ο οργανισμός σου έχει καλύτερη ευεξία που ελαττώνει πολύ τις παρενέργειες της ιντερφερόνης κλπ.

Τώρα που βλέπεις διαφορές, μπορείς να κάτσεις και να σκεφτείς όλες αυτές τις αηδίες που σου απαντούσαν οι νευρολόγοι.
Κατάλαβες τώρα ότι δεν έχουν ιδέα τι λένε και ότι, αυτά που αισθανόμαστε τα παίρνουν ως ψυχολογικά και λοιπές βλακείες?
Πήγαινε τώρα και πες του νευρολόγου αυτά που έγραψες και εδώ να δεις πόσο γρήγορα θα σου γράψει ζανάξ, λυρίκα κλπ. :D
Αγαπητέ μου!
διακρίνω - ένα αίσθημα ικανοποίησης... από μέρους σου.... εγώ όμως δεν το βλέπω έτσι... καθόλου μάλιστα..

Όσο αφορά τους τσακωμούς περί χένφα, ξέρεις πολύ καλά γιατί τσακωνόμασταν... δεν είπα ποτέ ότι δεν υπάρχει περίπτωση ή ότι είμαι εναντίον... Αλλά με ενοχλούσε αφάνταστα και με ενοχλεί το υπεροπτικο ύφος, οι ανελέητες παραθέσεις και η μιζέρια του τύπου τι είναι οι νευρολόγοι...
οκ το καταλαβαίνω... συμφωνώ ότι εχω δώσει αρκετά 100στάρια σε νευρολόγους, σε ορθοπαιδικούς και φυσιοθεραπευτές -χειροπράκτες - στον μόνο που τα χαλάλησα είναι στον χειροπράκτη μου - ο οποίος είναι καταπληκτικός... ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΣΤΟΝ Γενετιστή...

Με τους νευρολόγους μου δεν είχα ιδιαίτερη σχέση, για αυτο και διάλεξα τον δρόμο της αυτογνωσίας που με οδήγησε εδώ... Υπάρχει μία τεράστια διαφορά, που δεν έχετε καταλάβει...
Δεν ΕΣΤΙΑΖΩ ΣΤΗΝ ΜΟΥΡΜΟΥΡΑ + μιζέρια = ΧΑΝΩ ΕΝΕΡΓΕΙΑ... προσπαθώ όση ενέργεια έχω να την βάλω σε θέματα που θα με βοηθήσουν...

Τον νευρολόγο μου του είπα ότι θα πάω να κάνω αυτά τα τεστ.. και ότι η αγωγή είναι θέμα βιταμινών ..... δεν με αποθάρυνε.. αντίθετα μου είπε ότι δεν κάνουν κακό... μου είπε και να τον ενημερώσω... Θα το κάνω μόλις είμαι έτοιμη... δεν χρειάζονται όλα... προτίμησα να ενημερώσω εσάς, γιατί κάποιοι ίσως να ενδιαφερθούν... και γιατί αυτά τα χρόνια, μαζί σας μοιραζόμουν λίγο ή πολύ, ή απλά ενημερωνόμουν για το τι αισθάνεται ο καθένας ... τις λύπες, τις ανασφάλειες και όλα αυτά τα τρανά που έχει η σκπ.. Έτσι απλά.. !!!

Εξάλλου ο ψυχολογικός τομέας υπάρχει... αλλά δυστυχώς οι κάφροι που κυκλοφορούν είναι πολλοί!! οπότε πέφτει στο κενό και η όποια προσπάθεια.. εξάλλου και ο κόσμος δεν αποδέχεται τους ψυχιάτρους - ψυχολόγους.. αλλά ας μην ανοίξουμε αυτό το θέμα!! έχουμε και εμείς ευθύνη σε ποιους πάμε...

πριν χρόνια ένας κορυφαίος ορθοπαιδικός, μου έδωσε μόνο μαγνήσιο ... .στην φίλη μου έδωσε λύρικα, γιατί είχε κάνει αλλαγές δισκου και σπονδυλοδεσία.. έχει διαφορά λοιπόν ..

Δεν λέω ότι θεραπευτηκα, λέω ότι νιώθω πάρα πολύ καλά... έχω δρόμο μπροστά μου, και στο κάτω κάτω δεν είχα τίποτα απολύτως να χάσω... εκτός βέβαια από χρήματα, -τα οποία αυτή την στιγμή δεν έχω- αλλά θα βρω τρόπο ώστε να καλύψω το κόστος..

Έχω ακούσει απίστευτες ιστορίες, που περιμένω όμως να διασταυρώσω κάποια πράγματα...

Αγαπητέ μου, γιατί μου λες να πάω να πω στον νευρολόγο .... γιατί θέλεις να χάνω τον χρόνο μου??
Η μεγαλύτερη μου χαρά θα είναι όταν θα περάσει ο χρόνος και θα εξακολουθώ να είμαι καλά...
και το ίδιο εύχομαι και για όλους μας...!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος litsa την Τετ Ιούλ 25, 2012 9:00 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
 #75302  από litsa
 Παρ Ιούλ 20, 2012 9:41 pm
Αννούλα μου! Κατερίνα μου! Κωνσταντίνα μου!! σας ευχαριστώ τόσο πολύ από καρδιάς...

εύχομαι ο χρόνος να με δικαιώσει και να δικαιώσει και πολύ κόσμο!!


Δυστυχώς, όλοι ξέρουμε την πολυποικιλότητα απο την ακατανόμαστη!!!

:greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #75306  από litsa
 Παρ Ιούλ 20, 2012 10:46 pm
μου έδωσε ειδικό συνδυασμό βιταμινών που τον τεκμηριώνει στην γνωμάτευση - έτσι καταλαβαίνω -

και στον ίδιο χώρο έχει και διαιτολόγο που δίνει την διατροφή βάσει των ελλείψεων ή του πλεονάσματος που έχει ο καθένας..

εμένα μου έκοψε πχ την ζάχαρη, σοκολάτα οποιαδήποτε επεξεργασμένα τρόφιμα και τις πατάτες ... όλα αυτά μετά απο ερωτηματολόγια, και σε συννενόηση με τον γιατρό...

μήτσος τι να ανεβάσω ? την διάγνωση? δεν νομίζω να βοηθήσει κάποιον ....
απλά κάποιοι δείκτες ήταν ανεβασμένοι και κάποιοι όχι ή πεσμένοι ...
οπότε έπραξε ανάλογα...

η αγωγή είναι εξατομικευμένη ... ούτε αυτό θα βοηθήσει κάποιον...
 #75308  από kate2002
 Παρ Ιούλ 20, 2012 10:47 pm
μπράβο λιτσα! χαιρομαι που εισαι χαρουμενη, που νιωθεις οπως νιωθεις!
ετσι νιωθω κι εγω τα τελευταια 2 χρονια.

μακαρι να πας ολο και καλυτερα!

σε ζηλευω για την απωλεια κιλων...εκει η επεμβαση υστερει :laughing-rolling:

καλα να εισαι και καλα να νιωθεις! :romance-kisscheek: :greetings-waveyellow:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 31