• Αποψη

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #60959  από Nick.
 Παρ Σεπ 30, 2011 10:46 am
Κατ'αρχήν να δηλώσω πως δεν με απασχολεί το κεφάλαιο "θρησκεία", "εκκλησία" κλπ.

Ούτε και τρελαίνομαι για τα τσάκρα κλπ.

Πάρ'αυτά πιστεύω πολύ στη δύναμη του πνεύματος, δηλαδή στη δύναμη της σκέψης, του συναισθήματος, της διάθεσης, της οπτικής και αντίληψης των ερεθισμάτων.

Πιστεύω πως μπορεί να υπάρχει από εμάς κακή συμπεριφορά απέναντι στον συνάνθρωπο, αλλά και απέναντι στον εαυτό μας.
Πολλές φορές κακοποιούμε, ασυνείδητα, τον εαυτό μας, όχι σωματικά, αλλά πνευματικά.

Μπορεί ο ηλεκτρισμός στην ατμόσφαιρα να πυροδοτεί μία σειρά από χημικές αντιδράσεις που χρειάζονται εκτόνωση και μας οδηγούν σε άσχημες σκέψεις, κακή διάθεση, εμμονή με τα στενάχωρα θέματα που υπάρχουν σε μας ή γύρω μας.
Μπορεί να φταεί ο τρόπος που μεγαλώσαμε, τα παιδικά μας βιώματα κλπ.

Πάντως, σίγουρα, πολύ συχνά γινόμαστε υστερικοί με τον εαυτό μας. Στρεφόμαστε εναντίον μας γιατί δεν μας ικανοποιεί αυτό που είμαστε. Πάντα θέλουμε να είμαστε κάτι διαφορετικό από αυτό που είμαστε, πόσο μάλλον όταν υπάρχει κάτι σοβαρά λάθος με μάς και μάλιστα στον τομέα της υγείας, όπως η ΣΚΠ.

Από πλευράς ψυχολογίας, ο αρνητισμός είναι ένα δηλητήριο που σιγά σιγά καταστρέφει και τελικά ισοπεδώνει τη σκέψη, όλα γίνονται μάταια, αδύνατα, επικίνδυνα.
Το πνεύμα αποδυναμώνεται και έρχεται να κάνει παρέα στο ήδη ταλαίπωρο σώμα. Η συνέχεια σίγουρα δεν μπορεί να είναι καλή.

Δεν δρα όμως μόνο το πνεύμα και η ψυχολογία στην πολλαπλή σκλήρυνση, αλλά και η πολλαπλή σκλήρυνση δρα στο πνεύμα και την ψυχολογία, δυστυχώς, καταστρέφοντας τα σχετικά σημεία του ΚΝΣ.
Γι'αυτό και, δυστυχώς, δεν μπορώ να πω ότι αν κάποιος έχει θετική σκέψη και διάθεση, και δύναμη ψυχής, θα μπορέσει να "βελτιώσει" την εξέλιξη της πάθησής του. Αυτό που μπορεί να κάνει όμως κάποιος που έχει καλή ψυχολογία είναι να κάνει σωστές - υγιείς επιλογές περαιτέρω στη ζωή του. Σωστή διατροφή και σωματική άσκηση, όχι καταχρήσεις, σίγουρα βοηθούν στην φυσική κατάσταση. Ενώ η κοινωνικότητα και η πνευματική άσκηση, τα "ενδιαφέροντα", βοηθούν στην διατήρηση της ζωντάνιας του πνεύματος και άρα στην ποιότητα ζωής.
 #60971  από Μιμικαμ
 Παρ Σεπ 30, 2011 12:59 pm
Nick, θα συμφωνήσω με την τοποθέτησή σου, σχετικά με την θρησκεία.....

Σε πολύ νεαρότερη ηλικία, ενιωθα βαθιά οικειότητα και αγάπη για τον Ιησου, οσο πιο
μυθιστορηματικός φάνταζε στο νου μου,τόσο περισσότερο με γοήτευε....

Ο Θεός, ο σαδιστής, ο εκδικητικός, που εξαφάνισε το ανθρώπινο γένος με τον κατακλυσμό
και ισoπέδωσε την Ιερουσαλήμ, στα μάτια μου ηταν ενας ναζιστής....κατα την γνώμη μου
ο Θεός, είναι ο Παλαιός των ημερών, κουρασμένος, σιωπηλός, αδιάφορος για ολα, μέσα του
εχει σβηστεί κάθε ενεργητικότητα, κάθε θυμός, εχει τελειώσει, αλλα αδυνατεί να φύγει οριστικά...

Μεγαλώνοντας και αποκομίζοντας διάφορες γνώσεις, είμαι πεπεισμένη, οτι ολη αυτή η ενέργεια
βρίσκεται μέσα μας, στην σκέψη μας, στο νου μας στα συναισθήματά μας....πιστεύω στην θεωρία
του ολου...σωμα, νους, συναίσθημα, το ενα ειναι αρρηκτα συνδεδεμένο με το αλλο και το επηρεάζει
είτε θετικά είτε αρνητικά...ο ανθρωπος λειτουργεί ως ενα σύνολο και τα τρια αυτά συγκοινωνούντα
μερη, οφείλουμε να τα περιφρουρούμε στο επακρο....πως????? πρέπει να ζούμε την κάθε μας
στιγμή με τέτοια ποιότητα, ανανέωση και περιέργεια να την γεμίζουμε με νόημα, ωστε να επιτυγχάνουμε την αναμενόμενη ισορροπία, σωματος, νους, συναίσθημα....

Λίγο, δύσκολο, βέβαια στις ημέρες μας.....αλλα δεν παραιτούμαστε, προσπαθούμε πάντα.... :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μιμικαμ την Τετ Νοέμ 02, 2011 11:15 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
 #60972  από GEORGE
 Παρ Σεπ 30, 2011 2:02 pm
Καλημέρα παιδιά.
Πολύ ωραίο το Θέμα και αυτά που γράφετε εξαιρετικά.Νομίζω πάνω σ αυτό πρέπει να εστιάζει καθε άνθρωπος, πολύ περισσότερο όταν είναι ασθενής.
 #61087  από Blessed!
 Κυρ Οκτ 02, 2011 10:41 pm
Καλησπέρα σε όλους! Χαίρομαι πολύ που βλέπω τέτοιο θέμα όλα τα υπόλοιπα από μόνα τους (φάρμακα που ούτε τα πλησίασα ποτέ, διατροφή, επεμβάσεις κτλ) μου φαίνονται μηχανιστικά καθώς ο άνθρωπος είναι μια ολότητα, δεν είναι ρομπότ! Προσωπικά, όπως έχω αναφέρει παλαιότερα, αντιμετωπίζω εναλλακτικά την περίπτωση και είμαι καλά. Καλύτερα από πριν μάλιστα!

Ασθένεια, σύμφωνα και με τους αρχαίους Έλληνες είναι η έλλειψη του Πνεύματος.
Α-Σθένος: όπου Σθένος, η Δύναμη του Πνεύματος. Όταν παρεμποδίζεται η εκδήλωση του Πνεύματος στον άνθρωπο, όταν ζει αποκομμένος από αυτό, υποχρεωτικά ασθενεί. Η εκδήλωση του Πνεύματος παρεμποδίζεται όταν είμαστε παραδομένοι στο εγώ μας, όταν δεν έχουμε κυριαρχήσει στα πάθη και στα ένστικτα μας και είναι αυτά που μας καθοδηγούν.
Το ότι οι περισσότεροι φτάσαμε να κάνουμε κακή ζωή, καταχρήσεις κτλ δεν είναι αιτία, είναι κι αυτό ένα αποτέλεσμα που πηγάζει από κάποιο πρόβλημα στο ψυχισμό. Ο ευσυνείδητος άνθρωπος δεν βλάπτει τον εαυτό του με κανένα τρόπο!
Οπότε για να υπάρξει οριστική θεραπεία πρέπει να έρθει από μέσα προς τα έξω, από πάνω προς τα κάτω. Ό,τι μέθοδο ακολουθεί ο καθένας, θα πρέπει να έχει υπόψιν ότι πρόκειται για εξωτερικά μόνον μέσα που ίσως επιφανειακά να θεραπεύσουν μια εσωτερική κατάσταση, αλλά όχι οριστικά...
 #62646  από passenger
 Τετ Οκτ 26, 2011 9:05 am
Blessed! έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! Χαίρομαι πολύ που βλέπω τέτοιο θέμα όλα τα υπόλοιπα από μόνα τους (φάρμακα που ούτε τα πλησίασα ποτέ, διατροφή, επεμβάσεις κτλ) μου φαίνονται μηχανιστικά καθώς ο άνθρωπος είναι μια ολότητα, δεν είναι ρομπότ! Προσωπικά, όπως έχω αναφέρει παλαιότερα, αντιμετωπίζω εναλλακτικά την περίπτωση και είμαι καλά. Καλύτερα από πριν μάλιστα!

Ασθένεια, σύμφωνα και με τους αρχαίους Έλληνες είναι η έλλειψη του Πνεύματος.
Α-Σθένος: όπου Σθένος, η Δύναμη του Πνεύματος. Όταν παρεμποδίζεται η εκδήλωση του Πνεύματος στον άνθρωπο, όταν ζει αποκομμένος από αυτό, υποχρεωτικά ασθενεί. Η εκδήλωση του Πνεύματος παρεμποδίζεται όταν είμαστε παραδομένοι στο εγώ μας, όταν δεν έχουμε κυριαρχήσει στα πάθη και στα ένστικτα μας και είναι αυτά που μας καθοδηγούν.
Το ότι οι περισσότεροι φτάσαμε να κάνουμε κακή ζωή, καταχρήσεις κτλ δεν είναι αιτία, είναι κι αυτό ένα αποτέλεσμα που πηγάζει από κάποιο πρόβλημα στο ψυχισμό. Ο ευσυνείδητος άνθρωπος δεν βλάπτει τον εαυτό του με κανένα τρόπο!
Οπότε για να υπάρξει οριστική θεραπεία πρέπει να έρθει από μέσα προς τα έξω, από πάνω προς τα κάτω. Ό,τι μέθοδο ακολουθεί ο καθένας, θα πρέπει να έχει υπόψιν ότι πρόκειται για εξωτερικά μόνον μέσα που ίσως επιφανειακά να θεραπεύσουν μια εσωτερική κατάσταση, αλλά όχι οριστικά...

Οκ αλλά δεν μας είπες πως αντιμετωπίζεις εναλλακτικά την ασθένεια .
:think:
 #66523  από eleni POL
 Τρί Ιαν 17, 2012 1:26 pm
φιλοι μου γειά σας.το κεφάλαιο αυτό με το θεό είναι τεράστιο και είναι τυχεροί αυτοί που πιστεύουν και εμπιστεύονται ανευ όρων τη ζωή τους και την πορεία της σκπ τους .μερικοι επιλέγουμε την αντίδραση την έρευνα την αμφισβήτηση των πάντων απο το νερό που πίνουμε μέχρι ...τον ίδιο το Θεο.
προσωπικά πιστεύω οτι δεν εκτίμησα αρκετά το δώρο της ζωής που μου δόθηκε και πίεσα τόσο πολύ τον οργανισμό μου[ειτε επειδή μου το επεβαλαν ειτε επειδή τους άφησα να μου το επιβάλουν).υπήρξαν στιγμές που αναρρωτιόμουν αν τιμωρούσα τον εαυτό μου για κατι και για πόσο ακόμη θα άντεχα.
λοιπόν πολύ απλά ποιό θεό να κατηγορήσω όταν συνειδητοποιώ οτι φταιω και μαλιστα στάθηκα και αγνώμων που δε διαφύλαξα το σώμα μου όπως όφειλα.απο την αλλη όμως μου εχει δοθεί και η δύναμη να αντιδράσω στην κατηφόρα που με παρασύρει η σκπ.
τώρα χτυπάω το χερι στο τραπέζι και λεω οχι ρε δε θα με παρει απο κάτω τουλάχιστο οχι αμαχητί .σας συστήνω να κάνετε το ίδιο, εκτονώστε τα νεύρα σας,οτι σας δυσαρεστεί απλά μη το κάνετε,η ένεση πονάει λιγότερο αν τη στείλετε στο διάβολο ταυτοχρόνως...ευχαριστω
 #66548  από kath
 Τρί Ιαν 17, 2012 9:38 pm
eleni POL έγραψε:φιλοι μου γειά σας.το κεφάλαιο αυτό με το θεό είναι τεράστιο και είναι τυχεροί αυτοί που πιστεύουν και εμπιστεύονται ανευ όρων τη ζωή τους και την πορεία της σκπ τους .μερικοι επιλέγουμε την αντίδραση την έρευνα την αμφισβήτηση των πάντων απο το νερό που πίνουμε μέχρι ...τον ίδιο το Θεο.
προσωπικά πιστεύω οτι δεν εκτίμησα αρκετά το δώρο της ζωής που μου δόθηκε και πίεσα τόσο πολύ τον οργανισμό μου[ειτε επειδή μου το επεβαλαν ειτε επειδή τους άφησα να μου το επιβάλουν).υπήρξαν στιγμές που αναρρωτιόμουν αν τιμωρούσα τον εαυτό μου για κατι και για πόσο ακόμη θα άντεχα.
λοιπόν πολύ απλά ποιό θεό να κατηγορήσω όταν συνειδητοποιώ οτι φταιω και μαλιστα στάθηκα και αγνώμων που δε διαφύλαξα το σώμα μου όπως όφειλα.απο την αλλη όμως μου εχει δοθεί και η δύναμη να αντιδράσω στην κατηφόρα που με παρασύρει η σκπ.
τώρα χτυπάω το χερι στο τραπέζι και λεω οχι ρε δε θα με παρει απο κάτω τουλάχιστο οχι αμαχητί .σας συστήνω να κάνετε το ίδιο, εκτονώστε τα νεύρα σας,οτι σας δυσαρεστεί απλά μη το κάνετε,η ένεση πονάει λιγότερο αν τη στείλετε στο διάβολο ταυτοχρόνως...ευχαριστω
:clap: :clap: :bow-yellow: :bow-yellow:
 #66567  από soulla
 Τετ Ιαν 18, 2012 7:11 am
ελένη δεν μπήκες απλά στο φόρουμ αλλά στις σκέψεις και στην ψυχή μας :romance-kisscheek: εύχομαι και ελπίζω όλοι μας να έχουμε την σωματική και ψυχική δύναμη να χτηπούμε το χέρι μας να διεκδηκούμε για να μπορούμε να ζούμε όσο γίνεται καλύτερα......καλή συνέχεια
 #66622  από eleni POL
 Πέμ Ιαν 19, 2012 1:35 pm
πιστεύω οτι δεν υπάρχει πιο καλοκουρδισμένο και πολύπλοκο μηχάνημα απο το ανθρωπινο σώμα.οι εκατομ μικρες λειτουργίες που συντελούνται είναι ενα θαύμα.Επίσης αν κάτι αλλάξει ενεργοποιούνται πάμπολλοι αμυντικοί η βοηθητικοί μηχανισμοί.απόδειξη είναι το θαύμα της γέννησης ενος παιδιού.
οταν μια δυσάρεστη κατάσταση συνεχίζεται για πολύ καιρό π.χ. άγχος. συναισθ.πίεση ,κούραση ,φόρτος εργασίας...τότε ξέρετε σε πόσες δυσλειτουργιες αναγκάζεται να βρεθεί ο οργανισμός μας?
ορμόνες,σακχαρο,χοληστερ'ινες αρτ πιεση...αυτα ολα μαζι τελικά κατι κακο θα μας αφήσουν.σε άλλον καρδ προβλ. εγκεφαλικ΄,κακοηθ ογκο...κλπ κλπ σε άλλον σκπ. ΄τοσο απλά μου φαίνονται αυτά τα πολύπλοκα ΄τρομερά που ζούμε .Μηπως κρατάμε στα χέρια μας και το φαρμακό μας? :?: :think: :greetings-waveyellow:
 #66663  από Nick.
 Παρ Ιαν 20, 2012 10:34 am
Συμφωνώ απόλυτα αλλά τί να κάνουμε. Δεν υπάρχει τρόπος να μην στεναχωριέσαι και να μην αγχώνεσαι όταν η ζωή γίνεται τόσο δύσκολη και κουραστική. Ιδιαίτερα όταν από εσένα εξαρτώνται και αθώες ψυχές που περιμένουν τόσα πολλά και δεν καταλαβαίνουν ότι έχεις πολύ λίγα να δώσεις.
Όντως κρατάμε στα χέρια μας το φάρμακό μας, αλλά τα χέρια μας είναι δεμένα από τις συνθήκες ζωής που βιώνουμε.
Σαφώς γι'αυτό υπάρχουν τα αυτοάνοσα, και όχι μόνο. Ακόμη και στη γρίπη, αν πάρεις δύο ανθρώπους έναν ευτυχισμένο και έναν δυστυχισμένο, θα δεις ότι ο δυστυχισμένος θα κολλήσει πιο εύκολα και πιο έντονα.
Γι'αυτό πρέπει να μην ψάχνουμε την αληθινή ευτυχία και ηρεμία και γαλήνη, γιατί προφανώς δεν θα ρθούνε ποτέ με τη μορφή που τις περιμένουμε, αλλά να αντλούμε δύναμη από τα πιο μικρά πράγματα. Γιατί πιστεύω πως το να είσαι ευτυχισμένος δεν είναι μόνο δυνατότητα αλλά και ικανότητα. Γιαυτό πρέπει να εξασκούμαστε στην ευτυχία.