• ΣΚΠ, Αγχος ή κάτι άλλο???? Please Help!!!

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #56764  από kakophonix
 Δευ Ιούλ 18, 2011 10:46 am
Χαιρετώ όλη την παρεακι που έχετε φτιάξει και θα ήθελα να σας πω και εγώ τον πόνο μου που δεν μ αφήνει να ησυχάσω.
Εδώ περίπου και 2 μήνες νιώθω μουδιάσματα σε πόδια κ χέρια και μια εξάντληση σαν να είναι κουρασμένα , έχω την αίσθηση ότι είναι σαν πρησμένα σαν να έχω περπατήσει αρκετή ώρα .Στην αρχή δεν έδωσα σημασία καθώς γυμνάζομαι αρκετά γυμναστήριο , ποδήλατα , μπάλα και διάφορα άλλα οπότε το απέδωσα ότι έχω κουραστεί και πρέπει να χαλαρώσω λιγάκι καθώς και από την δουλεία μου υπάρχει μεγάλη πίεση και υπερβολική κούραση. Σε κάποια φάση googlara τα συμπτώματα και εκεί ήταν που έφαγα ένα μπάμ στο κεφάλι καθώς έφερνε ότι πρόκειται για κλασικά συμπτώματα ΣΚΠ. Την επόμενη μέρα επισκέπτομαι το θριάσιο που εφημέρευε , μιλάω εκεί με 2 νευρολόγους ειδικευόμενους όπου με εξετάζουν με κάτι σφυράκια και με βάζουν σε κάτι τεστ να ακολουθώ με τα μάτια μου το δάκτυλο τους να πιάνω την μύτη μου με κλειστά μάτια και κάτι άλλα που δεν τα θυμάμαι, στο χαρτάκι ανάφεραν ευρήματα Poser αρνητικά ,ταυτόχρονα μου παίρνουν αίμα το οποίο αργότερα έδειξε φυσιολογικές τιμές και στην συνέχεια με έστειλαν στον οφθαλμίατρο που κι εκείνος δεν βρήκε τίποτα, με βάζουν αξονικό εγκεφάλου όπου κι εκεί δεν βγαίνει τίποτα. Μου συστήνουν οπωσδήποτε μαγνητική εγκεφάλου και αυχένα καθώς επίσης και εξετάσεις b12 ,φιλικό οξύ, σίδηρο και φερριτινη και μ αφήνουν να φύγω. Μετά από λίγες μέρες κλείνω ραντεβού με ΙΚΑ όπου στα συμπτώματα μου πλέον έχουν προστεθεί και κάποιοι μυϊκοί σπασμοί κυρίως το βράδυ που ξαπλώνω, μην φανταστείτε τίποτα τρελό απλά ένιωθα κάποιους μικρούς σπασμούς στις γάμπες στον ώμο στους δικέφαλους ενώ πλέον νιώθω και μουδιάσματα στο κούτελο μου κάτι σαν φαγούρα ακόμα στην μύτη μου και τα αυτιά νιώθω τσιμπήματα τα οποία με κάνουν να τα ξύνω ελαφρώς για να περάσουν και ένα άγχος ατέλειωτο που με έχει κρατήσει ξύπνιο 2 βράδια,. Για να μην τα πολυλογώ με βλέπει η γιατρός (που είναι κ ομορφούλα )με εξετάζει με σφυράκι και μια βελόνα και μου λέει ότι δεν χρειάζεσαι ούτε μαγνητική ούτε τίποτα όλα δείχνουν ότι είσαι εντάξει, παρόλα αυτά μου λέει κάνε μία εγκεφάλου να σου φύγει το άγχος. Πράγματι κάνω την μαγνητική μετά από λίγες μέρες οι οποία βγαίνει καθαρή καμία εστία και όλα φυσιολογικά, της την πάω την βλέπει και πλέον μου γράφει να κάνω εξετάσεις b12 ,φιλικό οξύ, σίδηρο, φερριτίνη και θυρεοειδή. Κάνω των θυρεοειδή και είναι όλα καλά παίρνω και τις αιματολογικές και δείχνει ότι έχω κάτω από τα όρια Β12 (175) χαμηλό φυλλικό οξύ (4,4) και έτσι η νευρολόγος αποδίδει τα συμπτώματα μου στην Β12 και στο άγχος . Μου δίνει να πίνω 3 neurobion την μέρα για 1 και 1 Fillicin την ημέρα για 1 μήνα. Ξεκινάω να τα πίνω και ομολογώ ότι τα συμπτώματα πάνε περίπατο εξακολουθώ να νιώθω μια μικρή εξάντληση άλλα είναι ανεπαίσθητη, συνεχίζω να γυμνάζομαι όμως δυνατά χωρίς κανένα πρόβλημα. Κρατάει όλο αυτό μερικές μέρες ενώ εγώ έχω ξεχάσει το όλο θέμα ελαφριά ελαφριά ξαναεμφανίζονται τα μουδιάσματα μαζί με τσιμπήματα η κάτι σαν φαγούρα εγώ πλέον ακόμα πιο αγχωμένος καθώς μια μέρα είμαι έτοιμος να καταρρεύσω κλείνω ραντεβού με νέο νευρολόγο ιδιωτικά οπού πάω κι εκεί με βλέπει μου κάνει τα συνηθισμένα καθώς και ηλεκτρονευρο κάτι τέτοιο μου έβαζε ρεύμα στα νεύρα και μέτραγε και μου λέει ότι τα βλέπει όλα μια χαρά. Μου γράφει όμως και μια μαγνητική αυχένα για πάν ενδεχόμενο καθώς και για να δούμε εάν υπάρχει και εκεί καμία κήλη που μπορεί να βρίσκει πάνω στα νεύρα, ενώ μου λέει ότι ΣΚΠ δεν έχω. Πάω κάνω την μαγνητική στον αυχένα η οποία βγαίνει καθαρή από εστίες αλλά βλέπει μια μικρή αμελητέα κήλη χωρίς όμως να επηρεάζει τα νεύρα. Την βλέπει ο γιατρός και με διαβεβαιώνει ότι δεν έχω ΣΚΠ ούτε τίποτα άλλο και το αποδίδει σε άγχος και λιγότερο σε χαμηλό b12 όπου μου ξαναγράφει να κάνω αιματολογικές για να δούμε εάν έχει ανέβει ,σχεδόν μετά από ένα μήνα που παίρνω τα χάπια. Κάνω λοιπόν όντως και η b12 είναι κάπου στο 430 πλέον από 175 η ομμοκυστείνη είναι φυσιολογική κάπου στο 7 και το φυλλικό οξύ στα ύψη κάπου στο 24. Για να μην σας κουράζω άλλο ο γιατρός μου έχει δώσει να πίνω Lyrica το οποίο ύστερα από 5 χαπάκια δεν έχω δει και τίποτα ,ένα κάθε βράδυ καθώς να σύνεχίσω με τα neurobion για ένα ακόμα μήνα και να ξαναμετρηθώ . Εγώ εξακολουθώ να νιώθω μουδιάσματα τώρα και στον ύπνο μου , ξυπνάω και το χέρι μου είναι μουδιασμένο και το μίκρο δάχτυλο είναι σαν κούτσουρο για μερικά δευτερόλεπτα , βάζω στον ξύπνιο σταυροπόδι και μετά από ένα λεπτό το πόδι μου είναι μουδιασμένο ,νιώθω τα δάχτυλα μου να τρέμουν έχω πιο συχνά μυϊκούς σπασμούς και γενικά νιώθω σκατά, βάζω συνέχεια τον εαυτό μου σε τεστ του τύπου αν βλέπω καλά αν έχω ισορροπία παίρνω βελόνες και τσιμπάω τα πόδια μου για να δώ αν έχω αίσθηση και άλλες τέτοιες βλακείες. Παρ όλα αυτά δεν το βάζω τελείως κάτω πάω για τα μπανάκια μου τα γυμναστήρια μου τα ποτάκια και προσπαθώ να τα ξεχάσω. Ζητάω συγγνώμη για το μεγάλο μου Post αλλά είμαι απελπισμένος δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, να ζητήσω να κάνω και άλλη μαγνητική εγκεφάλου ύστερα από 1.5 μήνα από την πρώτη, πραγματικά δεν ξέρω πώς να κινηθώ, εκτός αυτού δεν ξέρω τι να πιστέψω μου φαίνετε πολύ περίεργο το άγχος να τα κάνει όλα αυτά και φοβάμαι ότι κάτι σοβαρό τρέχει!!! Αααα επίσης ξέχασα να σας αναφέρω ότι πριν κάνα 10 μηνο διαγνώστηκε ότι έχω ελκώδη κολίτιδα η οποία βέβαια είναι πολύ ελαφριάς μορφής καθώς δεν έχω διάρροιες και άλλα περίεργα παρα μόνο αίμα στις κενώσεις μου το οποίο αντιμετωπίζετε πολύ εύκολα, τουλάχιστον ακόμα….!!!
 #56766  από GEORGE
 Δευ Ιούλ 18, 2011 11:52 am
Γειά σου φίλε Κακοφωνίξ!!!
Ακριβώς ίδια περίπτωση με μένα.Βέβαια εγώ έχω εστίες και διάγνωση πρίν 9 χρόνια.Κάθε πρωί έχω αυτά τα μουδιάσματα και αρκετή κούραση.Έτσι και εγώ στην αρχή έτρεχα και το έψαχνα πολύ.Δεν προλαβαίνεις κάτι αν το μάθεις νωρίτερα. Καταλαβαίνω όλα αυτά που περνάς.Έτρεχα μεγάλες αποστάσεις είχα πολύ αντοχή η οποία τώρα έχει περιοριστεί.Οταν δεν έχεις εστίες είναι σίγουρο οτι δεν είναι ΣΚΠ. Συνέχεισε το πρόγραμμά σου τις συνήθειές σου όσο μπορείς πιο ήρεμα.Επίσης είχα πριν 10 χρόνια ελκώδη κολίτιδα μόνο για μία φορά.Δηλαδή μην προσπαθείς να το κάνεις ΣΚΠ ολο αυτό αλλα και να γίνει δεν έγινε και τίποτα.
 #56767  από kakophonix
 Δευ Ιούλ 18, 2011 12:11 pm
Για σου φίλε, είχες και εσύ χαμηλο b12 και τέτοια?? Αυτο που δεν καταλαβαίνω έιναι οτι έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και όλες δείχνουν καλα, δεν θα έπρεπε να δείχνουν κάτι???
 #56768  από GEORGE
 Δευ Ιούλ 18, 2011 12:18 pm
kakophonix έγραψε:Για σου φίλε, είχες και εσύ χαμηλο b12 και τέτοια?? Αυτο που δεν καταλαβαίνω έιναι οτι έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και όλες δείχνουν καλα, δεν θα έπρεπε να δείχνουν κάτι???
Ολα τα χρόνια οι δείκτες οι αιματολογικοί ειναι φυσιολογικοί σε όλα.Β12 δεν έχω κάνει ποτέ ειναι η αλήθεια.Προσπαθώ να τρώω όσο το δυνατόν πιο καλά.Όταν παίρνω κατα καιρούς κάποιες βιταμίνες δεν βλέπω διαφορά.Άκουσα για την Β12 οτι υπάρχει σε υπογλώσσιο και σε ένεση.
 #56769  από kakophonix
 Δευ Ιούλ 18, 2011 12:30 pm
GEORGE έγραψε:
kakophonix έγραψε:Για σου φίλε, είχες και εσύ χαμηλο b12 και τέτοια?? Αυτο που δεν καταλαβαίνω έιναι οτι έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και όλες δείχνουν καλα, δεν θα έπρεπε να δείχνουν κάτι???
Ολα τα χρόνια οι δείκτες οι αιματολογικοί ειναι φυσιολογικοί σε όλα.Β12 δεν έχω κάνει ποτέ ειναι η αλήθεια.Προσπαθώ να τρώω όσο το δυνατόν πιο καλά.Όταν παίρνω κατα καιρούς κάποιες βιταμίνες δεν βλέπω διαφορά.Άκουσα για την Β12 οτι υπάρχει σε υπογλώσσιο και σε ένεση.


Ναι εγώ παίρνω σε χαπάκια απλά οπου η απορρόφηση γίνεται απο το στομάχι, σε ενέσεις παίρνεις οταν δεν έχεις καλή απορρόφηση απο το στομάχι σου!! Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει αστοχία στις μαγνητικές?? Ο γιατρός μου λέει σε καμμία των περιπτώσεων!! Περιέργα πραγματα συμβάινουν πάντως και δεν τα καταλαβαίνω!!! Εσύ στις κλινικες εξετάσεις σου δεν είχες δείγματα που να σου λένε οι γιατροι οτι έχεις ΣΚΠ?? Με τα μάτια σου είχες τότε θέματα, διπλωπίες θολή οραση και τέτοια??

Και βασικά δεν ξέρω τι να κάνω, να ζήτήσω να ξανακάνω μαγνητική η να περιμένω??? Δλδ τι ειναι αυτό που θα μου πει τελικά αν έχω η δεν έχω???
 #56770  από GEORGE
 Δευ Ιούλ 18, 2011 12:37 pm
΄Οχι πριν 20 χρόνια τίποτα.Μάλλον είναι απο το στρες μου λέγανε.Πριν 9 χρόνια το ίδιο.Μόνο οταν έκανα μαγνητική φάνηκαν οι εστίες.Αλλη εξέταση είναι η παρακέντηση στη σπονδυλική στήλη.Σε σένα όμως χωρίς εστίες δεν θα προχωρίσουν σ' αυτή την εξέταση.
 #56771  από kakophonix
 Δευ Ιούλ 18, 2011 12:50 pm
GEORGE έγραψε:΄Οχι πριν 20 χρόνια τίποτα.Μάλλον είναι απο το στρες μου λέγανε.Πριν 9 χρόνια το ίδιο.Μόνο οταν έκανα μαγνητική φάνηκαν οι εστίες.Αλλη εξέταση είναι η παρακέντηση στη σπονδυλική στήλη.Σε σένα όμως χωρίς εστίες δεν θα προχωρίσουν σ' αυτή την εξέταση.
Και όλα αυτά τα χρόνια δεν έπαιρνες θεραπεία??
 #56776  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Ιούλ 18, 2011 2:23 pm
kakophonix!!!!!....γιατι θελεις ,ντε και καλα,να σου πουν οτι εχεις σκπ...!!!!!!Μαλλον σου αρεσε η ομορφουλα νευρολογος και θελεις να σε παρακολουθει εκεινη....ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΠ ,φιλε,ξεχασε το...!!! :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner:
 #56777  από kakophonix
 Δευ Ιούλ 18, 2011 2:29 pm
ANNA ΔΕΣΠΟΤΟΠΟΥΛΟΥ έγραψε:kakophonix!!!!!....γιατι θελεις ,ντε και καλα,να σου πουν οτι εχεις σκπ...!!!!!!Μαλλον σου αρεσε η ομορφουλα νευρολογος και θελεις να σε παρακολουθει εκεινη....ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΠ ,φιλε,ξεχασε το...!!! :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner:

Ναι ομορφούλα είναι 8-) 8-) , απλά με τρομάζει το γεγονός οτι εξακολουθώ και έχω ενοχλήσεις και προσπαθώ να βρώ τι είναι καλύτερο να κάνω , συν το ότι υπάρχει μεγάλη αγωνία μέχρι να σταματήσουν όλα και να αρχίσω να νιώθω καλύτερα!!!
 #56781  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Ιούλ 18, 2011 2:56 pm
COOOOOOLLLLLL!!!!!!!ΚΑΛΜΑΑΑΑΑΑΑ....!!!!!Το Lyrica ,μαλλον σου το εδωσαν για αγχολυτικο,ετσι???Ηρεμησε ,λοιπον,κανε τις διακοπες σου,και απο Σεπτεμβρη ,αν εξακολουθησεις να εχεις προβληματα,συζητησε το με ενα καλο γενικο γιατρο!!!!! ΚΑΙ....αν σου αρεσε τοοοοοσο πολυ η νευρολογος,πηγαινε να την βρεις..... :romance-adore: .....κι εγω.....κουμπαρα......!!!!!!! :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :greetings-waveyellow:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8