• ΑΝΑΠΗΡΙΚΟ ΔΙΠΛΩΜΑ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #56455  από maestro
 Τρί Ιούλ 12, 2011 10:05 am
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,
ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΕ ΑΝΑΠΗΡΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΘΕ ΤΟΣΟ(1-5 ΧΡΟΝΙΑ) ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΠΟ ΤΗ Δ/ΝΣΗ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΤΟΥ;
ΕΠΙΣΗΣ, ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΠΟΣΟ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
 #56580  από maestro
 Τετ Ιούλ 13, 2011 12:29 pm
ΚΑΝΕΙΣ;
 #56582  από maestro
 Τετ Ιούλ 13, 2011 12:34 pm
podiki έγραψε:Για ποιο λόγο να το κάνει κάποιος αυτό?
Για το ενδεχόμενο, σε περίπτωση κάποιου συμβάντος, να μην υπάρχει πρόβλημα με τις ασφαλιστικές εταιρείες.
Ξέρω, ίσως είναι λίγο ακραίο, αλλά μου το ανέφερε κάποιος υπάλληλος στη Δ/νση συγκοινωνιών
 #56586  από panos59
 Τετ Ιούλ 13, 2011 1:02 pm
φίλε Maestro,
ρώτα καλύτερα τον Ασφαλιστικό σου Πράκτορα .........
Δέχονται να σε ασφαλίσουν ????

Φοβάμαι ότι δεν είναι μόνον θέμα ενός "γερού" (="ενισχυμένου") επασφάλιστρου ......
εμένα (ας πούμε) η ΕΘΝΙΚΗ αρνήθηκε να μου κάνει ακόμα και ένα απλό (???)
Ασφαλιστήριο ΖΩΗΣ !!!!!!!!!!!!
πρόσεξε ...........
ΟΧΙ Υγείας
ΟΥΤΕ Νοσοκομειακό ..........
ΟΥΤΕ Ιατροφαρμακευτικής Κάλυψης !

όταν τους είπα περί ms
(δε λέω, "μπράβο" τους) τίμια και ειλικρινά,
έφαγα πόρτα!


ΛΥΠΟΜΑΣΤΕ!
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΝΑ ΣΕ ΑΣΦΑΛΙΣΟΥΜΕ
ΟΥΤΕ ΕΝΑΝΤΙ ΑΙΦΝΙΔΙΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ !!!!!!!!!!!!!
 #56590  από Νικος
 Τετ Ιούλ 13, 2011 1:57 pm
Tο αυτοκίνητο είναι συμβατικό ή αναπηρικό?
Έχω τρακάρει παλιότερα και με έχουν τρακάρει με συμβατικό , δεν υπήρξε πρόβλημά ούτε στην δίκη μου αποζημίωση ούτε στου ανθρώπου που χτύπησα , στην ασφαλιστική δεν είχα αναφέρει τίποτα περί ms , δεν θεώρησα ότι τους αφορά το θέμα.
Να έχεις υπόψιν σου ότι σε ένα τρακάρισμα, στο δικαστήριο μετρά αποκλειστικά ο κ.ο.κ και τίποτα αλλo , έχω βρει τον μπελά μου σε ατύχημα με παιδί με παπάκι 16 χρονών χωρίς ασφάλεια, δίπλωμα, άδεια τίποτα, το παιδί βρήκε τον μπελά του μετά με την τροχαία αλλά αυτό ειναι άλλο θέμα εγώ τον αποζημίωσα για την ζημιά :lol:
Αυτό που δεν ξέρω είναι τι θα γίνει αν κινηθεί η ασφάλεια σου εναντίων σου, αλλά και πάλι αν το όχημα είναι συμβατικό δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να τρέχεις κάθε τρεις και λίγο σε επιτροπές

Όπως και να έχει καλά ξεμπερδέματα maestro
 #56598  από maestro
 Τετ Ιούλ 13, 2011 5:33 pm
:text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow:
Σας ευχαριστώ όλους για τον κόπο που κάνατε να μου δώσετε απόψεις επί του θέματος.
Περι συμβατικού αυτοκινήτου πρόκειται Νίκο, αλλά δεν ξέρω, επειδή μου είχε πει ο υπάλληλος πως η ασφαλιστική εαν θέλει να το ψαξει, ισως και να χω πρόβλημα.
pontiki καλό το μηχανάκι(κι εγω εχω ενα για μεσα στην πολη), αλλά με τα κρύα (και εκτός πόλεως) τι γινεται..;
Θα το ψάξω και με τον ασφαλιστη μου, να δω τι θα μου πει κι αυτός..
8-)
 #132803  από agela
 Σάβ Μάιος 09, 2020 3:08 pm
θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει.
εχω διπλωμα οδηγησης και σκεφτομαι να αγορασω αμαξι εχω ms υπαρχει καποιος νομος για να βγαλω καποια ειδικη αδεια ετσι ωστε να εχω και οικονομικα προνομια;
 #133105  από Dhm
 Τετ Αύγ 19, 2020 1:30 pm
agela έγραψε: Σάβ Μάιος 09, 2020 3:08 pm θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει.
εχω διπλωμα οδηγησης και σκεφτομαι να αγορασω αμαξι εχω ms υπαρχει καποιος νομος για να βγαλω καποια ειδικη αδεια ετσι ωστε να εχω και οικονομικα προνομια;
Τελικά έκανες κάτι για αυτό; Είμαι στην ίδια φάση κι εγώ! :)
 #133297  από agela
 Πέμ Νοέμ 12, 2020 11:14 am
Dhm έγραψε: Τετ Αύγ 19, 2020 1:30 pm
agela έγραψε: Σάβ Μάιος 09, 2020 3:08 pm θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει.
εχω διπλωμα οδηγησης και σκεφτομαι να αγορασω αμαξι εχω ms υπαρχει καποιος νομος για να βγαλω καποια ειδικη αδεια ετσι ωστε να εχω και οικονομικα προνομια;
Τελικά έκανες κάτι για αυτό; Είμαι στην ίδια φάση κι εγώ! :)
καλημερα!!
αν δεν εχεις ανω του 65% αναπηρια που με την ms εννοεται δεν σου δινουν τοσο δεν δικαιουσαι κατι ....
 #133336  από Dhm
 Πέμ Νοέμ 19, 2020 4:40 pm
Πάνω από 80%(ή 80+ δεν θυμάμαι ακριβώς) χρειάζεται τελικά...