• ΦΛΑΒΟΝΟΕΙΔΗ

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #54774  από homer
 Παρ Ιουν 17, 2011 12:36 pm
Παιδιά δοκίμασα το Daflon. Ενημερώνω με σιγουριά ότι είχε άμεσο θετικό αποτέλεσμα. Χαλάρωση στα πόδια και άμεση καλύτερη κίνηση. Αυτό διαρκεί τουλάχιστον 2 ώρες μετά από κάθε χάπι. Πήρα 2 την ημέρα κατά τη διάρκεια του φαγητού όπως αναγράφεται στο κουτί όμως ύστερα από αυτά θα το αυξήσω σίγουρα σε τρια όπως είδα και εδώ.

Επίσης έχω βρει ένα ίδιο προϊόν που συμφέρει πολύ περισσότερο σε χρήματα και είναι και ελαφρώς μεγαλύτερη η δόση στο ένα ενεργό συστατικό: http://www.swansonvitamins.com/SWU310/ItemDetail?n=0

Τέλος για να μην ξεχνιόμαστε, δεν σταμάτησα τη Νιασίνη αφού άλλη δουλειά κάνει το ένα και άλλη το άλλο. Μένει να δούμε και τις πιο μακροπρόθεσμες επιδράσεις...
 #54780  από pelopidas
 Παρ Ιουν 17, 2011 2:15 pm
χαιρομαι που σε βοηθησε
ειναι και το μοναδικο "φαρμακο" για την φλεβικη ανεπαρκεια
μπορεις να πεις οτι επιβεβαιωνει τη νευραγγειακη προελευση της νοσου
 #55932  από tom80
 Κυρ Ιούλ 03, 2011 1:51 pm
Ψάχνοντας τα φάρμακα για φλεβική ανεπάρκεια βρήκα ότι εκτός από το Daflon υπάρχουν και

Το pycnogel (50 mg ή 20 mg) το οποίο αποτελείται από 40 διαφορετικά φαινολικά συστατικά όπως τις προκανιδίνες: κατεχίνη και επικατεχίνη και τα φαινολικά οξέα καφεϊκό, φερουλικό, βαλλικό κ.α.

Το cyclo-3-fort (450 mg) το οποίο αποτελείται από
150 mg εκχύλισμα του φυτού Ruscus aculeatus
150 mg εσπεριδίνη
100 mg βιταμίνη C

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δοκιμάσει τα ανωτέρω σκευάσματα και αν είχε κάποια βελτίωση.

Μήπως το Daflon είναι πιο αποτελεσματικό και δεν αξίζει η δοκιμή με τα άλλα?????

Ευχαριστώ
 #55944  από tom80
 Κυρ Ιούλ 03, 2011 5:28 pm
Σε μια μελέτη που είχα βρει το pycnogel υπερτερουσε του daflon σε αποτελεσματικότητα
 #55950  από pelopidas
 Κυρ Ιούλ 03, 2011 6:55 pm
δεν γνωριζω αλλο φαρμακο (απο την λιστα φαρμακων) με φλαβονοειδη ή με αλλη συσταση που να εχει φλεβοτονικη δραση εκτος απο το daflon
αυτα ειναι συμπληρωματα διατροφης ή φαρμακα?
αν δοκιμασεις, να μας πεις τις εντυπωσεις σου! τις χρειαζομαστε!
 #55956  από κωστας
 Κυρ Ιούλ 03, 2011 7:56 pm
To πικνοζενόλ ευνοεί το κυκλοφορικό σύστημα, κατά συνέπεια την οξυγόνωση των κυττάρων και άρα ευνοεί τη μιτοχονδριακή λειτουργία που παίζει κρίσιμο ρόλο στην ασθένεια. Επιπλέον, ευνοεί την απόρριψη από τα νευρικά κύτταρα των προϊόντων του μεταβολισμού τα οποία είναι τοξικά και πρέπει να απομακρύνονται από το κύτταρο όσο πιο γρήγορα γίνεται, αλλά εξαιτίας μίας σειράς παραγόντων αυτό δεν γίνεται. Τέλος, η λήψη Pycnogenol από άλλες μελέτες, άσχετες μεν με τη σκλήρυνση, ότι επηρεάζει ευνοϊκά ένα πλήθος από ορμονικούς και ανοσολογικούς δείκτες που σχετίζονται άμεσα με τη σκλήρυνση κατά πλάκας.Pycnogenol σε υψηλές δόσεις φαίνεται να ενισχύσει το ανοσοποιητικό σύστημα και να είναι επωφελής από την άποψη της γενικής υγείας, τη βελτίωση του δέρματος, την πέψη και τα επίπεδα ενέργειας.Ειναιι ένα υγιεινό συμπλήρωμα για το σώμα μας και την υγεία μας συνολικά, ανεξαρτήτως της σκλήρυνσης κατά πλάκας



To εχω αναφερει στο παρελθον(φυσικη προσεγγιση) εχει πολαπλασια αντιοξειδωτικη δραση και απο την βιταμινη C και απο την βιταμινη Ε (πανω απο 20 φορες αν θυμαμαι καλα) μονο που ειναι λιγο ακριβο,το επαιρνα για κανενα τριμηνο το εκοψα για ενα μηνα και θα το ξεκινησω παλι...
 #94187  από Georgia K
 Τετ Σεπ 04, 2013 1:36 am
Τώρα ποια κυκλοφορούν και τα antistax.To ερώτημα λοιπόν είναι daflon ή antistax?Μπορει το antistax να είναι συμπληρωμα διατροφής αλλα κάνει δουλειά!
 #94229  από Gorge
 Παρ Σεπ 06, 2013 5:18 pm
κωστα εψαξα το βρικα εδω το διαβασα μου φενετε πολι καλο θα το παραγγιλω να υο δοκιμασω σε ευχαριστω να εισε καλα
 #94263  από costas1968
 Κυρ Σεπ 08, 2013 4:06 pm
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ....ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΟΤΕΛΑΣΜΑΤΙΚΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ/ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΦΛΕΒΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΠ.
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΥΡΑΖΩ ΠΟΛΥ:
ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΟ DAFLON.ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΕΝΟΣ ΑΤΟΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.
ΕΙΔΕ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΒΑΔΙΣΗ,ΔΥΞΜ ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΒΑΔΙΣΗΣ?
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ!!
:greetings-waveyellow:
 #94300  από costas1968
 Τρί Σεπ 10, 2013 10:51 am
ΕΧΘΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ.ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 2ΩΡΟ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ.ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΣΗΜΕΡΑ 2η ΜΕΡΑ.
:banana-stoner:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7