• copaxone

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #45341  από Neutralis
 Τετ Δεκ 22, 2010 6:08 pm
Πάρη να τα πούμε;
 #45342  από Isolexion
 Τετ Δεκ 22, 2010 6:22 pm
Neutralis έγραψε:Πάρη να τα πούμε;
Τα ΄πανε :-D
 #45397  από Blacksand
 Πέμ Δεκ 23, 2010 6:25 pm
Αρχιμηνιά κι αρχιχρονιά
και φαρμακά δεν παίρνω πια
γιάτι-γιατί ΧΕΝΦΑ 'χω κάνει
κι ο νευρο-λόγος τρέχει και δε φτάνει

Τις εταιρίες έχεσα
και τα κουτιά τα πέταξα
ένε-σεις μόνο ηρωίνη
κι όχι ί-ντερφερόνη ,κλαδριβίνη

Ελπίζω να 'ναι το σωστό
κι απ'την νοσό να ξεχαστώ
το θέ-το θέμα αν θα 'χει λείξει
μόνο ο-μόνο ο καιρός θα δείξει

ΚΑΙ ΕΙΣ ΕΤΗ ΠΟΛΛΑ

(εννοείται δεν ειρονεύομαι κανένα!)

Γελάω άρα υπάρχω (και πάλι εννοείται οτι δεν είναι για γέλια το όλο θέμα)
 #45399  από FANTOMAS
 Πέμ Δεκ 23, 2010 7:03 pm
:greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
 #45401  από Genovefa®
 Πέμ Δεκ 23, 2010 7:27 pm
:bow-yellow:
 #45412  από Isolexion
 Πέμ Δεκ 23, 2010 10:26 pm
+1000 :lol: :lol: :lol:
 #45417  από κωστας
 Πέμ Δεκ 23, 2010 11:51 pm
χαχαχαχαχαχ!σωστος!!!!!!!
 #45424  από βάλια
 Παρ Δεκ 24, 2010 8:03 am
:laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: πολύ καλό!!!
 #45439  από elenipir
 Παρ Δεκ 24, 2010 1:54 pm
και του χρονου!!!!! :-D :-D :-D
 #53937  από alexmark4
 Κυρ Ιουν 05, 2011 4:19 pm
Παιδια γεια σας! Με λενε αλεξη. Ειμαι 17 χρονων και εχω σκληρυνση απο τα 13 μου. Εχω ακουση για παρα πολλες περιπτωσεις σκληρυνσης. Αυτη τη στιγμη εχω απο συμπτωματα μουδιασμα σε ολο το σωμα το οποιο ειναι μονιμο, ειχα κατι σαν ζαλαδα, επαθα εναν ιλλιγκο και καμποσες οπτικες νευριτιδες. Βασικα δεν γνωριζω τη συμπτωματα εχετε απο τη νοσο. Οι μισοι απο αυτους που γνωριζω με σκληρυνση καναν θεραπειες προλυπτικα. Οι θεραπεια μειωνει την ευελιξη της νοσου κατα 10 με 20/100. Σιν του οτι εχει παρενεργιες. Ειδικα το ρεμπιφ. Αυτο που ηθελα να σας πω ειναι πως αν εχετε συμπτωματα πολυ ελαφρια οπως ειναι μουδιασμα για παραδειγμα η ελατωμενοι ενεργεια πολυ απλα κοψτε τη υεραπεια, αρχηστε σωστη διατριφη ( υπαρχουν συγκεκριμενες διαιτες η καλυτερα διατροφες οι οποιες ενδυναμωνουν το συστημα σας ), καποιες βιταμινες και διαφορα αλλα τα οποια βαριεμε να γραφω τωρα. Ειμαι αρκετα σπανια περιπτωσειι διοτι η σκληρυνση χτυπαει σε ηλικιες 20 με 40. Θεραπεια εχω να κανω απο τα 14 μου. Μια φορα βασικα εκανα κορτιζονη αλλα πιστεψτε με το μετανιωσα. Σημερα εχω αρχισει να περνω βασιλικο πολτο για ενεργεια, προσεχω τη διατροφη μου και γυμνααζομαι σε καθημερινη βαση. Θα ηθελα να σας πω πως ο καλυτερος τροπος αθλησης ειναι το κολυμβητηριο. Αν σας ενοχλουν τα συμπτωματα πολυ απλα μαθετε να ζειτε με αυτα. Αν ειναι εντονα και μη βασταχτα τοτε βεβαιως να αρχησετε καποια θεραπεια. Φυσικα οι θεραπειες απλα μειωνουν κατα ενα ποσοστο την ευελιξη δεν κανουν κατι τι σπουδαιο...
3ης πιστευω πως ειναι οι θεραπιες:
1) σωστη διατροφη και προσληψη βιταμινων αν ειναι αναγκαιες ( βασιλικος πολοτος βοηθαει απιστευτα στο θεμα ενεργεια. )
2) αθληση ( οχι εντονη, περπατημα η κολυμβηση )
3) το σημαντικοτερο. Καλη ψυχικη υγεια. Αν τα πραματα δεν πανε καλα εκει μεσα τοτε κλαψε με μανα κλαψε με.