• Φερριτίνη στο ΕΝΥ

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #41087  από petros
 Τετ Οκτ 06, 2010 9:03 am
καλημερα sou . το διαβασα και εγω και περιμενα την τοποθετηση σου. καλες οι παρατηρησεις σου γιατι ειναι λιγο δυσκολο να τα καταλαβεις και στα αγγλικα αυτα. εγω δηλαδη...
 #41096  από Π.Μ79
 Τετ Οκτ 06, 2010 11:56 am
Επειδή δεν είναι όλες οι ώσεις εμφανείς ακόμα και σε μας όταν τις περνάμε, αν οι ασθενείς στην έρευνα, περνάγαν ώση/ώσεις τότε, η φερριτίνη τους θα ήταν ψηλά, άρα και η ΧΕΝΦΑ υπαρκτή και με αποδείξεις πλέον?

Παρομοίως μου κάνει εντύπωση το Neurology να βγάζει τόσο τσαπατσούλικες έρευνες.

Είδα τις συνεντεύξεις του Zamboni αλλά και τα βίντεο που αφορούν το ΧΕΝΦΑ και παντού είδα την ίδια συνιστώσα:

Οι αγγειοχειρουργοί που αποδέχονται και θεωρούν τη ΧΕΝΦΑ υπαρκτή πάθηση και 100% συνδεδεμένη με την ΣΚΠ, παλεύουν να πείσουν τους νευρολόγους αλλά απορρίπτονται για τους πλέον γνωστούς σε όλους μας λόγους.

Το σίδηρο, κάποιες μελέτες λένε ότι ίσως να είναι και υπεύθυνο για τη δημιουργία της μυελίνης.
Το ίδιο, αφού ίσως παράγει μυελίνη, είναι τόσο παράλογο να μπορεί να την καταστρέφει κιόλας?

Δυστυχώς, αν δεν αφαιρεθούν οι παρωπίδες, οι έρευνες θα επιδοτούνται με εκατομμύρια και μεις θα τρυπιόμαστε περιμένοντας το θαύμα.
 #41104  από petros
 Τετ Οκτ 06, 2010 12:25 pm
μιλωντας για τον σιδηρο να θεσω μια απορια-ερωτηση. συμφωνα με μελετες οι γυναικες στην διαρκεια της εγκυμοσυνης εχουν στατιστικα λιγοτερες η και καθολου ωσεις. επισης ενα πολυ μεγαλο ποσοστο αυτων στην διαρκεια της εγκυμοσυνης εχουν πεσμενα επιπεδα σιδηρου λογω των αναγκων του μωρου. μηπως υπαρχει καποιος συσχετισμος αναμεσα στα δυο και μειωνονται οι ωσεις λογω ελλειψης σιδηρου? δεν ξερω μπορει να ειναι χαζη η ερωτηση αλλα μπορει κατι να εχετε ακουσει η διαβασει.
 #41123  από Π.Μ79
 Τετ Οκτ 06, 2010 2:32 pm
Σταύρο, αφού η σκπ εναποτίθεται πρωτίστως στους νευρολόγους, ας βάλουν και τη ΧΕΝΦΑ μες τον κύκλο των εξετάσεών τους. Μπορούν να κάνουν τουλάχιστον αυτό, αν μη τι άλλο.

Το θέμα αιμοσιδερίνης, φερριτίνης κλπ, είναι μεγάλο και πολύπλοκο, καθώς δεν ξέρω αν έχει αποδειχθεί 100% ότι το σίδερο συμμετέχει στη μυελίνωση.

Διαβάζοντας αυτό το άρθρο, είδα ότι διαφέρει από το είδος της σκπ στον καθένα.

''The concentrations of ferritin, transferrin and iron were measured in the cerebrospinal fluid (CSF) of multiple sclerosis (MS) and control patients. Ferritin levels were significantly elevated in the CSF of chronic progressive active MS patients (4.71±0.54 ng/ml) compared to levels in normal individuals (3.07±0.17 ng/ml). MS patients with active or stable relapsing–remitting disease had ferritin levels that were comparable to those found in normal individuals. There were no significant differences in transferrin or iron levels in the CSF between MS and normal individuals. Both ferritin and transferrin levels were elevated in patients that had high CSF IgG values but not in patients with a high IgG index. Since ferritin binds iron, the increase of CSF ferritin levels in chronic progressive MS patients could be a defense mechanism to protect against iron induced oxidative injury. Ferritin levels could be a laboratory measure that helps to distinguish between chronic progressive and relapsing–remitting MS.''

Σόρι, δεν έχω χρόνο να το μεταφράσω, θα το κάνω κάποια άλλη στιγμή.