• tsigaro,sklirinsi,xenfa

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #39505  από maria2
 Δευ Σεπ 20, 2010 5:04 pm
geia sas
tha ithela na sas rotiso poso kako mporei na kanei to tsigaro.......
eno to eixa kopsi me exei piasei kai kapnizo pali.......
 #39512  από Στάθης
 Δευ Σεπ 20, 2010 6:10 pm
Μαρία, εκτός από τις στατιστικές και τις μελέτες, έχω παρατηρήσει σε όσους έχω γνωρίσει με ΣΚΠ ότι αυτοί που δεν καπνίζουν είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από αυτούς που καπνίζουν.

Αυτό είναι κάτι που έχω ζήσει και έχω παρατηρήσει, γιαυτό όταν γίνεται η διάγνωση με ΣΚΠ, πιστεύω είναι σαν να σου λέει ο Θεός κόψε τις βλακείες που κάνεις (βέβαια .. με το δικό σου υποσυνείδητο θέλημα να τα κόψεις) και ζήσε την ζωή σου σωστά και "PURE" χωρίς αδυναμίες και εθισμούς!

Το να έχεις κόψει και να ξανακατρακυλήσεις σε μια αδυναμία είναι λίγο επικίνδυνο για το Νευρικό σου σύστημα. Προσοχή, παν μέτρον άριστον το να κάνεις ένα τσιγάρο σε μια στιγμή ευθυμίας ή εξόδου το καταλαβαίνει και ο Θεός (.. και ίσως στο επιτρέπει), το να σου ξαναγίνει όμως συνήθεια θα το καταλάβει η .....μυελίνη σου !
 #39514  από nick1981
 Δευ Σεπ 20, 2010 6:23 pm
ΟΙ 2 γιατροι που με παρακολουθουν το πρωτο πραγμα που με ρωτησαν ηταν εαν καπνιζω.κ ηταν στο μονο που επεμεναν ουτε στο ποτο ουτε τιποτα αλλο. ΟΧΙ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ.ΠΟΤΕ
 #40376  από Akatamakata
 Δευ Σεπ 27, 2010 11:34 am
Eγω προσπαθώ να το κόψω.
Αλλα ένα είναι σίγουρο όταν το είχα κόψει για 6 μήνες ήμουν σαφως καλύτερα.
 #40447  από Θανάσης
 Τρί Σεπ 28, 2010 10:50 am
Εγώ το είχα κόψει για 2 χρόνια.
Και το τσιγάρο και το αλκοόλ και τον καφέ ακόμα!
Οι γιατροί μου είχαν πει για τα 2 πρώτα
και μαλιστα το δεύτερο,
με μεγαλύτερο βαθμό επικινδυνότητας για ώση.

Σε μια περίοδο καλής ψυχολογικής κατάστασης
και εύθυμων στιγμών,σκεφτόμουν
πως 2 χρόνια δεν είχα καπνίσει.
Τι θα μπορούσε να μου κάνει ενα τσιγάρο;
Ύστερα, τί θα μπορούσε να μου κάνει μια μπύρα;
Τελικά,ξαναάρχισα και το κάπνισμα και το αλκοόλ (και τον καφέ,αλλα αυτός δε με πειράζει τόσο).
Ε, μετά την τελευταία ώση, πίνω σπάνια και με μέτρο ,απο φόβο, κάθε φορά.

Ακόμα καπνίζω και δεν ξέρω αν θέλω πλέον να το κόψω.
Χωρίς να σημαίνει οτι δεν πρέπει.
 #40454  από geor.gia
 Τρί Σεπ 28, 2010 11:21 am
τελικα, οπως σε ολα τα επιμερους θεματα που αφορουν τη σκληρυνση καζα μπλανκας (απαιχτε ακαταμακατα!!!!), οι γνωμες και ΠΑΛΙ διιστανται (ετσι γραφεται αυτο ????)...

και εξηγω.....
ο πρωτος μου γιατρος ελεγε..."δε θα αλλαξεις τιποτα στη ζωη σου. θα τρως θα πινεις θα βγαινεις κλπ. δε θα χρειαστει να στερηθεις τιποτα"

ο δευτερος γιατρος ελεγε....."καλο θα ειναι να μην τρως σαλτσες του εμποριου, μαγιονεζες, γρηγορο φαγητο γενικα κλπ. για καφε τσιγαρο δε μας απασχολει... και τα ποτα απαγορευονται δια ροπαλου"

αλλοι δυο που ειδα για μια φορα τον καθενα γτ μετα μου την εσπασαν και τους παρατησα ειπαν... "μπορεις να τρως ελευθερα αλλα με χριστιανικο μενου, μπορεις να πινεις ενα ποτηρα αντε δυο και το καπνισμα με μετρο"

και ο τελευταιος....."μη μασας πουθενα (κατα λεξη ομως) συνεχισε κανονικα τη ζωη σου αλλα να κολυμπας μεχρι λιποθυμιας"


δε ξερω αν σας λεει κατι το ποστ μου εμενα παντως το συμπερασμα μου μετα απο τη
"γυρα στους ειδικους" ειναι οτι καλο ειναι να εχουμε ενα σχετικο μετρο σε οτι κανουμε και να μη στερουμαστε και κατι που μας ευχαριστει οτι και να ναι αυτο..

δεν πινω πια αλλα αν βρεθω σε καλη παρεα θα τσακισω και ουζακι και κρασι και ας ξαναπιω μετα εξι μηνες καφεδες πινω με τον κουβα και καπνιζω μεχρι να ντουμανιασει το συμπαν.

δε ξερω που οδηγω τον εαυτο μου αλλα προς το παρον δεν εχω καμια διαθεση να κοψω καφε και τσιγαρο.....
 #40509  από passenger
 Τρί Σεπ 28, 2010 11:12 pm
Καλή διατροφή και κόψιμο τσιγάρου , για καλύτερη ποιότητα ζωής. Αλκοόλ με μετρό. Άσχετα με την πάθηση μας. Όμως άσχετα τι λένε οι γιατροί το τσιγάρο και η διατροφή σίγουρα επηρεάζουν και την σκλήρυνση κατά πλάκας, για πολλούς λόγους άμεσα η έμμεσα. Καλά για το Αλκοόλ αν δεν είναι με μέτρο δεν το συζητάμε.
 #40516  από Π.Μ79
 Τετ Σεπ 29, 2010 9:08 am
Ο γιατρός μου, μου είπε παρόμοια πράγματα με της geor.gia.

Αλκοόλ δεν πίνω ούτως ή άλλως, αλλά καπνίζω.

Μου είχε πει:

Τσιγάρο με μέτρο, αλκοόλ με πολύ μέτρο. Γυμναστική χωρίς να κουράζομαι πολύ.

Επίσης μου είχε πει ότι η μεγάλη και συνεχόμενη κόπωση, επιδεινώνει την ασθένεια.
Αυτό μου το είπε γιατί πολλοί ασθενείς του, με το που άκουσαν για μη κόπωση, ξαφνικά σταμάτησαν να πολυκινούνται, να ψωνίζουν στο σούπερμαρκετ, να καθαρίζουν το σπίτι τους κ.ά.

Πιστεύω ότι δεν είχε και πολύ άδικο. Προσωπικά έχω την ασθένεια 8 χρόνια και την κατάλαβα φέτος.
Τα τελευταία 8 χρόνια όμως δούλευα 12-15 ώρες την ημέρα, κάπνιζα περισσότερο κλπ.

Τώρα ξαφνικά με το άκουσμα της ασθένειας, δε θα μπορούσα να στρογγυλοκαθίσω σε μια καρέκλα και να μην κάνω τίποτα.

Βέβαια οι 12 και 15 ώρες δουλειές, τελείωσαν, αλλά και απ'την άλλη, αν εξαιρέσουμε και το ότι τρυπιέμαι μέρα παρά μέρα, δεν έχω αλλάξει τη ζωή μου.
 #40519  από Γιάννης
 Τετ Σεπ 29, 2010 10:36 am
Είναι οι απόψεις, (τόσο για τα φάρμακα, όσο και για οτιδήποτε μπορεί να επηρεάζει την κατάστασή μας) τόσο, ΜΑ ΤΟΣΟ αντικρουόμενες και αστήρικτες, που προσωπικά και προς το παρόν δεν δίνω και πολύ σημασία. Καπνίζω αλλά δεν πίνω, το 'κοψα βασικά απο φόβο μη φάω καμμιά σαβούρδα απο τη ζαλάδα (πάω που πάω σαν μπεκρής).
Θέλετε να γελάσετε; Όταν ήρθε στο σπίτι άνθρωπος της εταιρείας να μου κάνει επίδειξη του gun και εγώ ο ηλίθιος θεώρησα καλό να πιάσω κουβέντα και (άκουσον άκουσον) να ρωτήσω για το τσιγάρο, ξέρετε τι μου απάντησε; Μέχρι ένα πακέτο δεν κάνει κακό !!! Έμεινα άλαλος.
Α ρε στελεχάρες, έχετε και ευρύ φάσμα επιστημονικών γνώσεων ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΣΑΣ
 #40526  από so-fi
 Τετ Σεπ 29, 2010 1:30 pm
Γιαννη, αλλο που δεν θελουν εσυ να επιβαρυνεις τον εαυτο σου και να τρεχεις σε αυτους.
Οσο αφορα το καπνισμα αποκλειεται να μην επιδεινωνει την κατασταση οποια και να ειναι η προελευση της νοσου. Επιβαρυνει το νευρικο συστημα, οποιοσδηποτε μπορει να το καταλαβει....