• Νυσταγμος

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #2823  από Angel
 Πέμ Απρ 23, 2009 11:39 am
ξερει κανεις κατι για τον νυσταγμο?ειναι απο τα σοβαρα η τα ελαφρια συμπτωματα?
 #2825  από mary_d_ath
 Πέμ Απρ 23, 2009 12:42 pm
Τι κι αυτό σύμπτωμα είναι;
Πόσα θα ανακαλύψω ακόμα εδώ μέσα, τελικά η γιατρός μου είναι "άχρηστη", τίποτα δε μου 'πε!
Όποιος ξέρει κάτι ας γράψει, θα 'θελα κι εγώ να μάθω...
 #2827  από αλεξανδρος1
 Πέμ Απρ 23, 2009 1:20 pm
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Νυσταγμός - Βλάβες τών συστημάτων της κινητικότητας και σταθεροποίησης των οφθαλμών:
Νυσταγμός είναι η κατάσταση όπου οι οφθαλμοί κινούνται ρυθμικά, ανεξάρτητα από τη θέλησή μας. Τα κύρια συμπτώματα είναι το θάμβος και η αίσθηση ότι τα αντικείμενα πάλλονται (ταλαντοψία). Συχνά ο νυσταγμός είναι συγγενής κατάσταση χωρίς συγκεκριμένη αιτιολογία οπότε τα συμπτώματα δεν είναι σοβαρά . Μπορεί όμως να οφείλεται είτε σε χαμηλή όραση και των δύο ματιών από τη γέννηση ή τα πρώτα χρόνια της ζωής οπότε δεν υπάρχει συνήθως ταλαντοψία είτε σε βλάβες του λαβύρινθου ή του Κεντρικού Νευρικού συστήματος οπότε υπάρχει ταλαντοψία.
Επίσης σε βλάβες των συστημάτων κινητικότητας η όραση μπορεί να είναι φυσιολογική αλλά να υπάρχει δυσκολία στην εκτέλεση συγκεκριμένων εργασιών όπως πχ του διαβάσματος ή ακαθόριστα ενοχλήματα στις μεταβολές τής κατεύθυνσης του βλέμματος.
Αυτά βέβαια ο γιατρός σου θα στα εξηγήσει καλύτερα. Ελπίζω να σε βοήθησαν τα παραπάνω.
 #2836  από elena
 Πέμ Απρ 23, 2009 2:47 pm
όταν από την πολύ νύστα δεν μπορείς να ανοίξεις τα μάτια σου....
και μετά από τους πολλλούς καφέδες δεν μπορείς να τα κλείσεις :D :D
πλάκα κάνω ,είναι ακριβώς αυτά που έγραψε ο αλέξανδρος,αλλά σαν σύμπτωμα της ms,δεν
το έχω ακούσει.
 #2837  από mary_d_ath
 Πέμ Απρ 23, 2009 2:58 pm
elena έγραψε:όταν από την πολύ νύστα δεν μπορείς να ανοίξεις τα μάτια σου....
και μετά από τους πολλλούς καφέδες δεν μπορείς να τα κλείσεις :D
:lol: :lol: :lol:

Και εγώ κάτι τέτοιο υπέθεσα κάνοντας συνειρμό με τη ρίζα της λέξης! :lol:
 #2854  από ΜΙΜΙΚΑ
 Πέμ Απρ 23, 2009 7:12 pm
Μέχρι τώρα νόμιζα ότι νυσταγμός είναι όταν βαραίνουν τα βλέφαρα και δεν έχεις δύναμη να τα σηκώσεις (όπως οι μυασθενείς).
 #2864  από αλεξανδρος1
 Πέμ Απρ 23, 2009 10:55 pm
elena έγραψε:όταν από την πολύ νύστα δεν μπορείς να ανοίξεις τα μάτια σου....
και μετά από τους πολλλούς καφέδες δεν μπορείς να τα κλείσεις :D :D
πλάκα κάνω ,είναι ακριβώς αυτά που έγραψε ο αλέξανδρος,αλλά σαν σύμπτωμα της ms,δεν
το έχω ακούσει.
Για να δείτε όλα τα συμπτώματα της σκπ μπείτε στο http://www.skp.gr
 #2883  από Angel
 Παρ Απρ 24, 2009 11:32 am
Οι διαταραχές της όρασης μερικές φορές προκαλούν ζάλη, όπως στην περίπτωση του νυσταγμού, μια ακούσια γρήγορη κίνηση προς τα πίσω των οφθαλμικών βολβών, κατά την πλάγια στροφή του βλέμματος.
 #2907  από manos81
 Παρ Απρ 24, 2009 12:47 pm
TORA POU TO THIMITHIKA NISTAZW....ARGISA NA KOIMITHW XTES.....

PLAKA PLAKA PRIN NA MOU KANOUN TIN DIAGNOSI PERIPOU 10 XRONIA PISO EIXA MIA ATONIA ENA NISTAGMO....KOIMOMOUNA PANO APO 18 ORES TI MERA SIKONOMOUNA GIA PIPI KAI MAM... MITHANON NA EIXE NA KANEI ME TA MATIA GIATI META APO MIA EVDOMADA YPNOU POU DEN MOU PERNAGE H NISTA KAPIA ATOMA PARATIRISAN OTI ALITHORIZA......
GRRRRRR ANATRIXIASA PALI
 #3010  από Ντινα
 Κυρ Απρ 26, 2009 8:52 am
Η ΜΥΑΣΘΕΝΕΙΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ΄΄