• γειά σας κ απο μένα

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #17160  από Ευτυχία
 Τρί Φεβ 09, 2010 1:59 pm
Γειά σας κ απο μένα :) Με λένε Ευτυχία ,πριν 20 μέρες κ αφου πέρασα 5 μερες μεσα στο νοσοκομείο με τη δεξιά πλευρά του προσώπου μου μουδιασμένη κ στραβωμένη -σα να είχα ψύξη- .. ο διευθυντής της νευρολογικής διέγνωσε "απομυελίνωση" . Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί μου "απαγόρεψε" να το ψάξω στο ιντερνετ κ γιατι δε μου λέει πολυ απλά οτι πάσχω απο σκλήρυνση ..τόσο κακό είναι? γιατί δε χρησιμοποεί με τίποτα αυτόν τον ορο? δε καταλαβαίνω..κδε τολμαω κ να τον ρωτήσω
μου είπε - χθες συγκεκριμένα- οτι οποια στιγμη νιώσω έτοιμη θα ξεκινήσω το Avenox (καλά το έγραψα? ) κ οτι δεν είναι άμεση ανάγκη..
είμαι μπερδεμένη , σαστισμένη
sorry για το "τσαπατσουλικο" υφος του μην.
φευγω, εχω αργήσει στη δουλειά.....
:)
 #17161  από Κατερίνα
 Τρί Φεβ 09, 2010 2:11 pm
Καλώς ήρθες Ευτυχία!!!Η αλήθεια είναι πως οι περισσότεροι δεν το λένε αμέσως,είτε για να σιγουρευτούν,είτε για να μην μας αγχώσουν αν το θέσουμε και έτσι!!Κι έμενα μετά απο έναν χρόνο μου το είπαν...Δεν μου αρέσει αυτή η πολιτική,λες και είμαι πέντε χρονών!!Μάλλον για το ίντερνετ, στο είπαν για να μην τρομάξεις ή μπερδευτείς!Εγώ πάντως νιώθω πιο ήρεμη που το ψάχνω!!Φιλάκια πολλά!! :D
 #17162  από βικυ
 Τρί Φεβ 09, 2010 2:18 pm
Καλως ηρθες Ευτυχία!
 #17165  από anni
 Τρί Φεβ 09, 2010 2:29 pm
Καλως ηρθες Ευτυχια!
Ετσι ακριβως και εμενα δεν μου το ελεγαν...
Μαλλον δεν θελουν να σε αγχωσουν...
Για καλυτερα... αλλα τελικα ειναι καλυτερα η χειροτερα?
Ελπιζω να εισαι καλα τωρα... :lol:
 #17170  από ΡΕΝΑ
 Τρί Φεβ 09, 2010 3:00 pm
Καλως όρισες Ευτυχία μου...Ισως το λένε απομυελίνωση για να ακουστεί πιό επιστημόνικα :shock: :shock: :shock: Πάντως στο χαρτί που πέρνω απο το νοσοκομείο για να πάρω τις AVONEX λέει ότι "πάσχω απο "απομυελίνωση" και χρειαζομαι τις avonex...δεν λέει "ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΚΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ" :mrgreen: :mrgreen:
 #17172  από mary_d_ath
 Τρί Φεβ 09, 2010 3:22 pm
Εμένα πάντα ΣΚΠ μου γραφαν και κατευθείαν μου το 'παν, οπότε αυτά που λέτε δεν τα γνωρίζω ευτυχώς (γιατί αν μου τα καναν και μένα, δεν το γλίτωνα το ψυχιατρείο... :lol: )...
Είναι ανάλογα το γιατρό βέβαια... Μερικοί νομίζουν ότι αν "κρύψουν" το βαρύγδουπο όνομα της πάθησής μας, τότε είναι πιο καλά!! Νομίζουν πάντα...
Στην Ελλάδα ζούμε, ακόμα και τον καρκίνο τον κρύβουν εδώ κάποιοι γιατροί...
Βεβαια είναι ό, τι χειρότερο, γιατί το ανακαλύπτει σίγουρα μετά ο ασθενής που δεν είναι τόσο "βλαμμένος" και σκέφτεται "για να μου το κρύψουν, είναι κάτι πολύ σοβαρό...". Οπότε καλό θα είναι να λέγεται από την αρχή το όνομα και να λύνονται όλες οι απορίες του ασθενή (αλλά κι αυτό ποιος γιατρός το κάνει; Μόνοι μας τα ανακαλύπτουμε όλα οι περισσότεροι... :lol: )
Τελοσπάντων... Καλωσήρθες, Ευτυχία!! Όλα καλά θα πάνε!!
 #17175  από daughter1979
 Τρί Φεβ 09, 2010 3:40 pm
καλώς όρισες.εύχομαι να είσαι καλά και ας λέγεται όπως θέλει.
όταν νοσηλεύτηκε η μαμά μου το πόρισμα έγραφε ώς εξής
'ΠΙΘΑΝΗ ΑΠΟΜΥΕΛΥΝΩΤΙΚΉ ΠΑΘΗΣΗ ΥΠΟ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ' και ο γιατρός αρχικά της μίλησε για ενα είδους νευρολοιμωξής είναι μάλλον η τακτική τους ή ίσως να μην είναι απόλυτως σίγουροι στην αρχή
 #17176  από LL--MM
 Τρί Φεβ 09, 2010 3:41 pm
Μεταξύ της προαναφερθείσας άρνησης και του "εμείς είμαστε έσώ για ν'αποκλείσουμε ότι έχεις σκπ" διχως περαιτέρω εξηγήσεις, οι συμπεριφορές είναι πολλαπλές και πάντα επίπονες... Αντί να κάτσουν να σου πουν πως θα την αντιμετωπίσεις εσύ στο καθεμέρα... Και η επίμονη άρνηση ένδειξης πρός την όποια θεραπεία.... Η Μary μόλις σου τα είπε... και δυστυχώς έχει απολυτο δίκαιο. Συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια... Καλώς όρισες, καλό κουράγιο!

*Ισως βέβαια, όπως λέει το ανωτέρω βατραχάκι, να περιμένουν και τα αποτελέσματα κάποιων άλλων εξετάσεων για ν'αποφανθούν με σιγουριά...
**Εμένα πάντως ένας "φωστήρας" μου ξεφούρνισε: "τι τον ρωτάω, να παω να δω στο ινερνετ". Η τρέλλα είναι ίσως 77 λογιών, δαύτοι πόσων λογιών να είναι; :evil: :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Τρί Φεβ 09, 2010 3:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #17178  από soulla
 Τρί Φεβ 09, 2010 3:55 pm
ΚΑΛΩς ΗΡΘΕς ΕΥΤΥΧΙΑ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ Η ΦΙΛΗ ΜΑς Η ΣΚΠ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΣΚΛΗΡΟ ΤΗς ΠΡΟΣΩΠΟ :lol:ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΑΝ 16 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩς Η ΔΥΣΤΥΧΩς ΠΕΡΑΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΞΑΝΑΕΙΠΑ ΚΑΙ ΝΑΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ :lol: ΤΟ ΨΕΜΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ
 #17180  από ΡΕΝΑ
 Τρί Φεβ 09, 2010 4:17 pm
mary_d_ath έγραψε:Εμένα πάντα ΣΚΠ μου γραφαν και κατευθείαν μου το 'παν, οπότε αυτά που λέτε δεν τα γνωρίζω ευτυχώς (γιατί αν μου τα καναν και μένα, δεν το γλίτωνα το ψυχιατρείο... :lol: )...
βρε Μαιρούλα μου και εμένα μου το είπαν, αλλά στο χαρτί που πέρνω απο το νοσοκομείο (γεννηματά) γιατί γράφουν "απομυελίνωση"...λέτε να πάσχω και απο αυτό και να μην το ξέρω????? ;) ;) ;)