• Σκπ και Ναυτία????

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #135928  από queen_of_my_life
 Παρ Μάιος 19, 2023 9:37 pm
Καλησπέρα! Λοιπόν έχω σχεδόν 15 χρόνια με τη φίλη μας. Τα 2-3 τελευταία είναι τα χειρότερα, δεν υπάρχει αυτονομία σε πολλά πράγματα.

Στο θέμα μας! Έχει κανείς ποτέ ναυτία λόγω της σκπ???? Πρώτη φορά γενικότερα έχω ναυτία καθημερινά, όχι πάντα στην ίδια ένταση, και είναι χάλια!

(Κάνω κλύσμα λόγω δυσκοιλιοτητας όμως η ναυτία ήρθε πολύ πιο πριν!)

Κάπου την πρωτομαγιά άρχισα να έχω ζαλάδα και πονοκέφαλο πιο έντονα από ο,τι συνήθως. Περίμενα λίγο και έγινε χειρότερα. Αδυναμία κ αταξία στα πόδια και αδύναμο χέρι. Τότε ήρθε και η ναυτία περίπου. Οι μαγνητικές έδειξαν επιδείνωση στον αυχένα και οι υπόλοιπες τα ίδια- ίδια χάλια-.
Είναι να κάνω 3ημερο κορτιζόνης αλλά ειλικρινά έχω τόση ναυτία που φοβάμαι μήπως δεν τη σηκώσω. Επίσης...έχω ένα μηνιγγίωμα στην παρεγκεφαλίδα αν παίζει κάποιο ρόλο...

Δεν είμαι καν σε θέση να πάω στο γιατρό! Ναυτία, αδυναμία, νιώθω ότι λιποθυμω και ζαλάδα-πιεση στο κεφάλι.
Αντε, πιεση κ ζαλάδα πάνω κάτω είχα.. Η ναυτία;;;;

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι, παρακαλώ διαφωτίστε με :emojis-8:
 #135930  από Μ.M
 Τρί Μάιος 23, 2023 1:27 am
Καλησπέρα! Εδώ και 4 χρόνια ταλαιπωρούμαι με συμπτώματα που ομοιάζουν φουλ με αυτά της σκπ, αλλά ίσως μπορώ να σου απαντήσω "έμμεσα" στο ερώτημά σου....
Λοιπόν.... Έχω ανά περιόδους πονοκεφάλους σε συνδυασμό με πολύ έντονες ναυτίες. Όταν διαρκέσουν οι ναυτίες περισσότερο απ όσο μπορεί να αντέξει οργανισμός μου, μου το γυρνάει σε ίλιγγο κ εκεί πραγματικά καθηλώνομαι στο κρεβάτι. Νομίζοντας πως προέρχονται από κάποιες δισκοκήλες στον αυχένα μου τα συμπτώματα αυτά, πήγα στον ορθοπεδικό. Ο οποίος μου διαβεβαιώσε ότι δεν οφείλονται σε δισκοκήλες τα συμπτώματα, αλλά κατά 99% σίγουρος οφείλονται σε σκπ. Αφού με εξέτασε κ βάσει εξετάσεων, βάσει κλινικής εικόνας, ιστορικού και κάποιων βίντεο που έχω κρατημένα με τα συμπτώματά μου στις φάσεις των εξάρσεων κ του τα έδειξα, μου είπε αυτό σαν δική του άποψη. Είναι εξαίρετος γιατρός κ δεν θα ξεστόμιζε σίγουρα κάτι με τόση βεβαιότητα αν δεν ήταν απόλυτα σίγουρος πιστεύω. Άρα, βάσει του δικού του συμπεράσματος κ όσων μου είπε, πιθανολογώ πως ναι... οι πονοκέφαλοι και οι ναυτίες αποτελούν συμπτώματα της σκπ! Είναι ενοχλητικά συμπτώματα, σε νιώθω απόλυτα! Καλή υπομονή θα πω κ να είναι φάση περαστική....