• Kesimpta κανείς;

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #135819  από Νικος13
 Δευ Μαρ 13, 2023 11:46 pm
Εγώ ήδη στην 5η ένεση και καμία παρενέργεια! Εκανα και εξετάσεις αίματος και όλα καλά. Είναι ανάλογα τον οργανισμό.
 #135825  από Rena
 Σάβ Μαρ 18, 2023 12:04 pm
Kalispera Dora.. Ki ego arxisa to kesimpta prosfata tin proigoumeni pempti ekana tin 3 enesi.Mporo na po oti stin proti imoun xalia meta ap 6 ores pou ekana tin enesi ixa rigous pounouse olo to soma mou ki idrona sinexia.afto kratise to proto 24oro.Stin 2 enesi de ixa sxedon tipota mono ena apolo ponokefalo.apla exo paratirisi meta tin 2 enesi tholoni to aristero mou mati to exi paratirisi auto kanis?
 #135829  από ItsDora
 Δευ Μαρ 20, 2023 10:10 pm
Καλησπέρα !! Στην 2η ένεση που έχω κάνει δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο σχετικά με το μάτι . Το μόνο σύμπτωμα που είχα τώρα είναι πονόλαιμος και μπούκωμα .
 #135878  από Denia
 Τρί Απρ 18, 2023 1:08 am
Καλησπέρα σε όλους και Χριστός Ανέστη!

Είπα να γράψω λίγο την εμπειρία μου με kesimpta ώστε να βοηθήσω όποιον μπορώ.
Το ξεκίνησα πριν μια εβδομ΄άδα και ενώ ήμουν απολύτως προετοιμεσμένη να φάω πυρετό και όλες τις πληγές του Φαράω στη μάπα είχα 0 παρενέργειες. Ναι καλά διαβάζετε. 0. Τώρα για ΄κάποιον που δεν έχει πάρει ποτέ τροποποιητικά φάρμακα μπορεί να μην φαίνετααι περίεργο. Ωστόσο να σημειώσω :
1. Το tecfidera κόντεψε να με στείλει στον άλλο κόσμο.
2. το tysabri όλα τα χρόνια που το έπαιρνα με έκανε σαν Ζομπι. Από την 1η κιόλας δοση.

Ώντας λοιπόν όπως οι περισσότεροι ασθενείς με ΣΚΠ που διαγνωστήκαμε τα τελευταία χρόνια (της εποχής των ιντερνέτς δηλαδή) Κάνω παρ΄άληλα διάφορα πράγματα ωστε να βοηθήσω το σώμα μου σ αυτή τη διαδικασία. Δεν γνωρίζω αν αυτό βοήθησε στο να μην έχω παρενέργειες αλλά θα σας τα αναφέρω όπως και χει.

1. 2 βδομαδες πριν την πρώτη ένεση. Και με την ευακριία της θρησκευτικής γιορτής του ΠΑΣΧΑ έκανα διαλλειμματικη νηστεία (16/8) χωρίς να τη σπάσω ούτε για ένα φυστικάκι.
2. Παίρνω βιταμίνη D 200ui κάθε μέρα σταθερά εδώ και πολύ καιρό
3. Τρώω ο,τι υπάρχει στον κατάλογο και βοηθά στην ισορροπία της χλωρίδας του στομάχου. Κοκκινα μήλα , φράουλες, γιαούρτια, διατροφική μαγιά. κλπ.
4. Έκανα και κάνω φουλ διαλογισμό, υπενθυμ΄ίζοντας στο σ΄ψμα μου πως αυτή η αγωγή που έρχεται είναι για να μας κάνει καλό. (οι αλλεργικές αντιδράσεις πολύ συχνά εχουν ψυχολογική βάση)
5. Το λευκο ψωμί και η ζάχαρη έχουν κοπεί εδώ και χρονια μαχαίρι.
6. Δεν καπνίζω.


Αυτά! Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 #135879  από Sunlight
 Παρ Απρ 21, 2023 11:49 pm
Denia έγραψε: Τρί Απρ 18, 2023 1:08 am Καλησπέρα σε όλους και Χριστός Ανέστη!

Είπα να γράψω λίγο την εμπειρία μου με kesimpta ώστε να βοηθήσω όποιον μπορώ.
Το ξεκίνησα πριν μια εβδομ΄άδα και ενώ ήμουν απολύτως προετοιμεσμένη να φάω πυρετό και όλες τις πληγές του Φαράω στη μάπα είχα 0 παρενέργειες. Ναι καλά διαβάζετε. 0. Τώρα για ΄κάποιον που δεν έχει πάρει ποτέ τροποποιητικά φάρμακα μπορεί να μην φαίνετααι περίεργο. Ωστόσο να σημειώσω :
1. Το tecfidera κόντεψε να με στείλει στον άλλο κόσμο.
2. το tysabri όλα τα χρόνια που το έπαιρνα με έκανε σαν Ζομπι. Από την 1η κιόλας δοση.

Ώντας λοιπόν όπως οι περισσότεροι ασθενείς με ΣΚΠ που διαγνωστήκαμε τα τελευταία χρόνια (της εποχής των ιντερνέτς δηλαδή) Κάνω παρ΄άληλα διάφορα πράγματα ωστε να βοηθήσω το σώμα μου σ αυτή τη διαδικασία. Δεν γνωρίζω αν αυτό βοήθησε στο να μην έχω παρενέργειες αλλά θα σας τα αναφέρω όπως και χει.

1. 2 βδομαδες πριν την πρώτη ένεση. Και με την ευακριία της θρησκευτικής γιορτής του ΠΑΣΧΑ έκανα διαλλειμματικη νηστεία (16/8) χωρίς να τη σπάσω ούτε για ένα φυστικάκι.
2. Παίρνω βιταμίνη D 200ui κάθε μέρα σταθερά εδώ και πολύ καιρό
3. Τρώω ο,τι υπάρχει στον κατάλογο και βοηθά στην ισορροπία της χλωρίδας του στομάχου. Κοκκινα μήλα , φράουλες, γιαούρτια, διατροφική μαγιά. κλπ.
4. Έκανα και κάνω φουλ διαλογισμό, υπενθυμ΄ίζοντας στο σ΄ψμα μου πως αυτή η αγωγή που έρχεται είναι για να μας κάνει καλό. (οι αλλεργικές αντιδράσεις πολύ συχνά εχουν ψυχολογική βάση)
5. Το λευκο ψωμί και η ζάχαρη έχουν κοπεί εδώ και χρονια μαχαίρι.
6. Δεν καπνίζω.


Αυτά! Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Έφτιαξες προφίλ μόνο και μόνο για να γράψεις αυτούς τους διθυράμβους; Επίσης έφτιαξες και νέο θέμα επί αυτού κάνοντας copy paste? Επίσης έφτιαξες προφίλ και την ίδια μέρα ποσταρες αυτό, επίσης δεν έχεις οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα. Να σε ρωτήσω κάτι χωρίς να παρεξηγηθώ...

Σου κόβει μισθό η Novartis???
 #136000  από Dora10
 Σάβ Ιουν 17, 2023 6:32 pm
Καλησπέρα σε όλους!!

Θα ήθελα να μάθω πως είναι μέχρι στιγμής η εμπειρία σας με το kesimpta.. ένας γνωστός μου το παίρνει λίγους μήνες και λέει ότι πάει καλά. Αλλά με αυτά που διαβάζω σε ίντερνετ εχω τρομοκρατηθει!!

Σταμάτησα το tysabri τον Οκτώβριο από μόνη μου , γιατί έβλεπα το σώμα μου να βαραίνει με τον καιρό και δεν άντεχα άλλο ψυχικά. Σουρωτηρι έχω γίνει τα τελευταία 3,5 χρόνια. Οι δε φλέβες μου πιο ταλαιπωρες από ποτέ!

Είμαι 3 η μέρα κορτιζόνη από λίγο γιατί ούτε αυτή αντέχω πλέον. Οι γιατροί μου πρότειναν στο νοσοκομείο το kesimpta. Αλλά πραγματικά δεν ψήνομαι με αυτά που διαβάζω... σκέφτομαι να το ρίξω σε κανά σωστό πρωτόκολλο κάνναβης, γιατί την οπτική νευρίτιδα που έπαθα τώρα,την έκανα μετά από τσακωμούς και στεναχώρια!! Τι τραβάω η δόλια!! Συγνώμη για το σεντόνι :emojis-18:
 #136034  από Rena
 Πέμ Ιουν 29, 2023 1:45 am
Ειμαι στο kesimpta 4 μήνες..Μπορω να πω οτι αυτους τους μηνες ήμουν καλα χωρίς σοβαρές παρενέργειες. Αλλα εδω κι 3 μερες αρχισε να μουδιαζει παλι το ποδι κι λίγο το χέρι μου. Δεν ξέρω γιατι ενω είμαι σε θεραπεία. Αλλα αυτο που λες Dora10 για την καναβη το σκεπτικό κι γω αλλα δεν το έχω ψάξει μήπως γνωρίζετε εσείς κατι πανω σε αυτό το θέμα?
 #136036  από Dora10
 Πέμ Ιουν 29, 2023 4:37 pm
Καλησπέρα Rena !
Με την κάνναβη έχω δει διαφορά. Με κρατάει πιο ισορροπημένη και ήρεμη. Φυσικά και έχει κι άλλα οφέλη αν τα ψάξεις στο ίντερνετ. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις γιατί μόνο καλό θα σου κάνει και δεν έχει καμία απολύτως παρενέργεια σε αντίθεση με τα φάρμακα. Μετά την κορτιζόνη που έκανα προσπαθώ να φτιάξω το στομάχι μου φαντάσου.
Θα σου πρότεινα να κάνεις γενικά αλλαγές στην ζωή σου , όπως έχω κάνει κι εγώ διατροφή γυμναστική και ψυχική ηρεμία πάνω απ' όλα.
 #136059  από Niknef
 Τετ Ιούλ 05, 2023 10:24 pm
Καλησπέρα σας είμαι 44 ετών
Είμαι στον 4 μήνα που κάνω την ένεση kesimpta η διάγνωση μου έγινε αρχές Φεβρουαρίου και αναγκαστικά νοσηλευτικά στο νοσοκομείο για να μην χάσω το αριστερό μου μάτι με αγωγή μπουκάλια κορτιζόνης και μετά ξεκίνησα κατευθείαν τις ενέσεις
Στην πρώτη δόση τον Μάρτιο κόντεψα να μείνω από τους πόνους στα κόκκαλα
μέσα σε 2 ώρες από την στιγμή που την έκανα ξεκίνησαν τόσο απότομα οι παρενέργειες που δεν πρόλαβα ούτε να σηκωθώ από τον καναπέ φριχτους πόνους ρίγη πονοκεφαλος
Οι πόνοι όμως φριχτοι..... Ακριβώς στις αρθρώσεις για τουλάχιστον 5 μέρες υποφέρω και μετά σταδιακά για άλλες 15 μέρες πονάω αρκετά και δυσκολεύομαι στις κινήσεις μου
Πριν γίνει η διάγνωση πέταγα ήμουν ένας άνθρωπος τρομερά δραστήριος και τώρα νομίζω ότι καταρρέω
Η γιατρός μου μου έκανε ένα σωρό εξετάσεις μην τυχόν είχα και άλλο αυτοάνοσο γιατί δεν δικαιολογούνταν οι πόνοι και τελικά όλα αρνητικά ..... Όλα από το kesimpta και τα ανέφερα και στην εταιρεία
Και τι έγινε;;;; Ο δικός μου οργανισμός καταρρέει και η γιατρός μου μου είπε πως θα μου τις αλλάξει για να βελτιωθεί η ποιότητα ζωής μου. Και συμφωνώ απόλυτα γιατί απλά δεν ζω έτσι. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το κουράγιο που δίνετε.
 #136362  από Pipi
 Τρί Νοέμ 28, 2023 9:34 pm
Καλησπέρα σε όλους
Ελπίζω να είστε όλοι καλά ψυχικά και σωματικά
Είμαι και εγώ σε kesimpta .
Έκανα την 4η ένεση
Από παρενέργειες δεν έχω καταλάβει κάτι …
Από αλλαγή στη νόσο επίσης όχι κάτι ούτε βελτίωση ούτε επιδείνωση
Σίγουρα τος ιώσεις τις περνάω πιο βαρειά από τους άλλους αλλά μέχρι εκεί.
Θέλω να ελπίζω ότι δεν θα μου κάνει παρενέργειες στο μέλλον…. Που να επηρεάζουν την ποιότητα της ζωής μου όπως έχω ακούσει για την ιντερφερονη
Για το αποτέλεσμα θα δείξει ο καιρός
Καλός δύναμη σε όλους