• Aπορία

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #135822  από MaryJames
 Τετ Μαρ 15, 2023 1:05 am
Γεια σας,παιδιά.Ελπίζω να είστε όλοι καλά.Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το αν είναι γνώριμο αυτό που σας λέω.Έχει εδώ και 2 μήνες που όταν κουραστώ,αρχίζουν στο σώμα καρφιάσματα-καρφάκια αίσθηση και μετά από κάμποση ακόμα κούραση είμαι σαν ζαλισμένο με βαρύ κεφάλι κοτόπουλο και θολώνει κάποιες φορές το μάτι.Η αίσθηση καρφάκια-καρφιάσματα είναι πιο έντονη σε μάγουλα,στόμα,λαιμό και και χέρια από αγκώνες και κάτω και πόδια από γόνατα και κάτω.Αφού περπατήσω πολύ-πολύ είναι πλέον 700 μέτρα-αρχίζουν τα πόδια να αισθάνονται οι γάμπες και τα χέρια περίεργα σαν πιο δύσκαμπτα τα μεδού΄λια τα χοντρά οι μυς μέσα σαν να μαγκώνουν και να πηγαίνω σαν τη μεθυσμένη-για ευθεία γραμμή δεν το συζητώ.Να πω και ότι ω εκ του θαύματος όταν είμαι ξάπλα ολημερίς φερειπείν,μιας κι έχω χαλαρό πρόγραμμα εφέτος,αυτά τα συμπτώματα ψιλοεξαφανίζονται κι είμαι πιο καλά.Μιας και ετοιμάζομαι για πρακτική στο Αιγνήτειο στη Νευροψυχολογία-με βλέπω και για κατατακτήριες στην Ιατρική παλιά θετική κ/θνση- έχω κάμποσες γνώσεις κτλπ. και θά'θελα να αποκλείσω το ενδεχόμενο σκλήρυνσης.Είμαι 30.Κάποτε στα 24 είχα για 20 μέρες τον δεξιό μηρό όλο χωρίς αίσθηση,αλλά μέχρι και προ 2 μηνών όλα τέλεια.Ίσως να ταν παραισθητική μηραλγία,οπότε το χω ξεχάσει.Εξετάσεις αίματος κτλπ. καθαρές.Ενθυμούμενη περιπτώσεις που ξεκίνησαν κάπως περίεργα με υπερκόπωση και χέρια ,πόδια περίεργα στην κούραση,αδυναμία κ πόνους στα νεύρα μέσα, όπως του Θοδωρή Μωρα'ί'τη για μήνες δεν το βρισκαν,λέω είναι δυνατό΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄///Το καλό ειναι ότι έχω θέμα με το έντερο και φλεγμονές κ πολύποδες στο χρυσό μου που με ψιλοσακατεύει 15 μ΄ήνες τώρα,αλλά ποτέ δεν είχα αυτά τα συμπτώματα που σας περιέγραψα πάνω.Ελπίζω να μην ισχύει ότι το έντερο και το μικροβίωμά του είναι η βάση των πάντωνκαι πολλών αυτοάνοσων που έλεγε και ο Ιπποκράτης.Τέλος,να πω ότι εδώ και κάμποσες εβδομάδες το έντερό μου έχε πάθει χαζομάρα,καθώς πάει στο μπάνιο όποτε του καπνίσει ενώ αυτές τις μέρες είναι ακούνητο κ μου χει σπάσει τα νεύρα.Δεν τα κανε αυτά. Τελοσπ΄άντων,ίδωμεν.Ευχαριστώ πολύ.Καλό σας βράδυ κ ξημέρωμα -Σε νευρολόγο δεν έχω πάει λόγω εξόδων για το έντερο και την πανάκριβή του διατροφή-οριακή κοιλιοκάκη και δωσ΄του gluten free κτλπ. :emojis-3: :smile-muscle:
 #135843  από ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΜΑΖΑΡ
 Δευ Μαρ 27, 2023 8:45 pm
καλησπέρα.με λένε Χριστίνα.γραφω πρώτη φορά.εχω σκλυρηνση από το 2012 δυστυχώς.με διπλωπια στα μάτια.επαιρνα gilenya για 10 χρόνια.δεν με κάλυπτε.ειχα πάντα εστία ενεργή.ππυ με χτύπησε άσχημα στην κίνηση.ειμαι με μπαστουνι τώρα.ξεκινησα κλαδριβινη.και έγινα χειρότερα.ειναι μ είπαν φυσιολογικό.δυστυχως είμαι χάλια πολύ.κανω φυσιοθεραπειες και ενδυναμωση χωρίς αποτέλεσμα.εχει πάρει κανείς κλαδριβινη να μ πει πως είναι και έιδικα με τη κίνηση?είμαι απελπισμένη.. και 8 Ιουλίου παντρεύομαι.πειτε μ σας παρακαλώ. :emojis-18:. γιατί να χτυπήσει στην κίνηση?δεν μπορώ να σταθώ όρθια..είμαι παράλυτη σχεδόν..