• ΣΚΠ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #135654  από Μαριλένα
 Πέμ Δεκ 15, 2022 4:05 pm
Καλησπέρα. Έχει διαγνώσθει ο σύζυγος μου με σκπ και είμαι να τρελαθώ . Δε μπορώ να το διαχειριστω. Έχει 12-13 εστίες. Πρότειναν tecfintera. Μόνιμα στο μυαλό μου η αναπηρία. Υπάρχει κάποιος - κάποια που όντως να είναι καλά μετά από χρόνια συνύπαρξης με τη νόσο;
 #135749  από Danay1997
 Δευ Φεβ 06, 2023 12:23 pm
Τελικά πήγατε σε γιατρο
 #135795  από Σταν77
 Πέμ Φεβ 23, 2023 11:44 pm
Καλησπέρα
Μαριλένα έγραψε:Καλησπέρα. Έχει διαγνώσθει ο σύζυγος μου με σκπ και είμαι να τρελαθώ . Δε μπορώ να το διαχειριστω. Έχει 12-13 εστίες. Πρότειναν tecfintera. Μόνιμα στο μυαλό μου η αναπηρία. Υπάρχει κάποιος - κάποια που όντως να είναι καλά μετά από χρόνια συνύπαρξης με τη νόσο;
Καλησπέρα Μαριλενα, έχω διαγνωστεί με ΣΚΠ το 2004 και από το 2009 είμαι χωρίς φαρμακευτική αγωγή και είμαι απολύτως καλά. Για τον καθένα η πάθηση είναι διαφορετική βέβαια, αλλά μην αγχώνεσαι με αρνητικές σκέψεις. Δώσε δύναμη στον άνθρωπο σου και εμπιστεύσου τον γιατρό σας. Σε εμάς που παλεύουμε καθημερινά δεν θέλουμε στρες θέλουμε αισιοδοξία και αγκαλιά για να μπορούμε να παίρνουμε καλές αποφάσεις για την ζωή μας. Ο Θεός είναι μεγάλος και δίπλα μας οπότε Τον ζητάμε.