• ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #135790  από Nikos Ts
 Τετ Φεβ 22, 2023 1:06 pm
Καλημέρα σε όλους.Εδώ και 11 χρόνια πάσχω από ΣΚΠ αλλά το 2020 ήταν το δυσκολότερο κομμάτι όταν έπρεπε να φύγω από gilenya και έμεινα αρκετό διάστημα χωρίς κάποια θεραπεία και έφτασα και σε σημείο να μην μπορώ να περπατήσω.Μπήκα στο tysabri και ομολογώ είδα γρήγορα αποτελέσματα απλά δεν είμαι στο 100% μου.Κάνω φυσιοθεραπείες από τότε και τελευταία ξεκίνησα και γυμναστήριο και με την προτροπή του γιατρού.Ήθελα να ρωτήσω επειδή έχω πάρει θερμά και το θέμα του γυμναστηρίου αν θα μπορούσα να πάρω πρωτείνη σε σκόνη ή θα μου έκανε κάποιο κακό λόγω και πάθησης.Αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει παρακαλώ να απαντήσει.Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 #136337  από Στάθης
 Κυρ Νοέμ 05, 2023 3:45 pm
Nikos Ts έγραψε: Τετ Φεβ 22, 2023 1:06 pm Καλημέρα σε όλους.Εδώ και 11 χρόνια πάσχω από ΣΚΠ αλλά το 2020 ήταν το δυσκολότερο κομμάτι όταν έπρεπε να φύγω από gilenya και έμεινα αρκετό διάστημα χωρίς κάποια θεραπεία και έφτασα και σε σημείο να μην μπορώ να περπατήσω.Μπήκα στο tysabri και ομολογώ είδα γρήγορα αποτελέσματα απλά δεν είμαι στο 100% μου.Κάνω φυσιοθεραπείες από τότε και τελευταία ξεκίνησα και γυμναστήριο και με την προτροπή του γιατρού.Ήθελα να ρωτήσω επειδή έχω πάρει θερμά και το θέμα του γυμναστηρίου αν θα μπορούσα να πάρω πρωτείνη σε σκόνη ή θα μου έκανε κάποιο κακό λόγω και πάθησης.Αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει παρακαλώ να απαντήσει.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στην εργάρα ντοκιμαντέρ του συνασθενή μας "Matt Embry" κάποια στιγμή στο έργο, αναδύεται ακριβώς αυτό το θέμα.

Γενικά το έργο έχει τεράστιο ενδιαφέρον και σου προτείνω να το δεις. Αν θυμάμαι καλά, προτείνονται πηγές φυσικές πρωτεΐνης (εκτός σόγιας) και καθόλου ζωικές.

Ίσως αξίζει να μελετήσεις και την προτεινόμενη διατροφή για την σκλήρυνση γενικότερα.
https://mshope.com/wp-content/uploads/2 ... okbook.pdf