• Μουδιασματα στα πελματα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #135382  από gianniskri21
 Τρί Ιούλ 19, 2022 4:11 pm
Γεια σας
Ευχομαι να ειστε δυνατοι

Εδω κ μηνες εχω συμπτωματα μουδιασματος στην δεξια πατουσα κ απο εχθες στην αριστερη.κ νιωθω μια αδυναμια σαν να μην με βαστανε τα ποδια μου.ο γιατρος μου στην τελευταια μου επισκεψη τον ιουνιο δεν μου χορηγησε κορτιζονη γιατι η μαγνητικη δεν εδειξε καμια ενεργοτητα.ειναι δυνατον να εχω συμπτωματα ενω οι εστιες φαινονται ανενεργες;
Επισης μενω κρητη, ο γιατρος μου ειναι στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο.ηθελα να σας ρωτησω αν η επισκεψη σε καποιον γιατρο στην αθηνα εχει να μου προφερει κατι περισσοτερο

Σας ευχαριστω πολυ απο καρδιας!
 #135386  από Στάθης
 Τετ Ιούλ 20, 2022 5:28 pm
gianniskri21 έγραψε: Τρί Ιούλ 19, 2022 4:11 pm ...δεν μου χορηγησε κορτιζονη γιατι η μαγνητικη δεν εδειξε καμια ενεργοτητα.ειναι δυνατον να εχω συμπτωματα ενω οι εστιες φαινονται ανενεργες;

Οι γιατροί συνήθως πάνε βάση πρωτοκόλλου. No ενεργή εστία, No κορτιζόνη. Και ναι πολλές φορές μια ανενεργή μαγνητική μπορεί να δείχνει άλλη κλινική εικόνα ο ασθενείς δηλαδή συμπτωματικός, και το αντίθετο. Δηλαδή σε μια ενεργή μαγνητική, ο ασθενείς να είναι 100% ασυμπτωματικός.

Αυτό συμβαίνει λένε γιατί η μαγνητική δείχνει το παρελθόν.

Επισης μενω κρητη, ο γιατρος μου ειναι στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο.ηθελα να σας ρωτησω αν η επισκεψη σε καποιον γιατρο στην αθηνα εχει να μου προφερει κατι περισσοτερο

Σας ευχαριστω πολυ απο καρδιας!

Γενικά, τα μουδιάσματα στα πέλματα με ταλαιπώρησαν αρκετές φορές στην νόσο. Ίσως να αξίζει να το δεις με κάποιον τρόπο, να πάρεις μια δεύτερη γνώμη.

Εύχομαι γρήγορα περαστικά και καλή ενδυνάμωση.
 #135389  από gianniskri21
 Πέμ Ιούλ 21, 2022 3:02 am
Στάθης έγραψε: Τετ Ιούλ 20, 2022 5:28 pm
gianniskri21 έγραψε: Τρί Ιούλ 19, 2022 4:11 pm ...δεν μου χορηγησε κορτιζονη γιατι η μαγνητικη δεν εδειξε καμια ενεργοτητα.ειναι δυνατον να εχω συμπτωματα ενω οι εστιες φαινονται ανενεργες;

Οι γιατροί συνήθως πάνε βάση πρωτοκόλλου. No ενεργή εστία, No κορτιζόνη. Και ναι πολλές φορές μια ανενεργή μαγνητική μπορεί να δείχνει άλλη κλινική εικόνα ο ασθενείς δηλαδή συμπτωματικός, και το αντίθετο. Δηλαδή σε μια ενεργή μαγνητική, ο ασθενείς να είναι 100% ασυμπτωματικός.

Αυτό συμβαίνει λένε γιατί η μαγνητική δείχνει το παρελθόν.

Επισης μενω κρητη, ο γιατρος μου ειναι στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο.ηθελα να σας ρωτησω αν η επισκεψη σε καποιον γιατρο στην αθηνα εχει να μου προφερει κατι περισσοτερο

Σας ευχαριστω πολυ απο καρδιας!

Γενικά, τα μουδιάσματα στα πέλματα με ταλαιπώρησαν αρκετές φορές στην νόσο. Ίσως να αξίζει να το δεις με κάποιον τρόπο, να πάρεις μια δεύτερη γνώμη.
Τα μουδιασματα αυτα συνηθως υποχωρουν μονα τους;

Εύχομαι γρήγορα περαστικά και καλή ενδυνάμωση.
 #135786  από Angi
 Δευ Φεβ 20, 2023 7:50 pm
Καλησπέρα....επειδή νμζω έχω ακριβώς το ίδιο προβλήμα μπορείς να Μ πεις πως το αντιμετωπισες?συνοδεύεται από ένα γενικότερο μούδιασμα στο εσωτερικό των ποδιών αλλά κυρίως το καταλαβαίνω όταν ανεβαίνω σκαλιά γτ νιώθω μια έντονη αστάθεια
 #135788  από Στάθης
 Τετ Φεβ 22, 2023 9:59 am
Angi έγραψε: Δευ Φεβ 20, 2023 7:50 pm Καλησπέρα....επειδή νμζω έχω ακριβώς το ίδιο προβλήμα μπορείς να Μ πεις πως το αντιμετωπισες?συνοδεύεται από ένα γενικότερο μούδιασμα στο εσωτερικό των ποδιών αλλά κυρίως το καταλαβαίνω όταν ανεβαίνω σκαλιά γτ νιώθω μια έντονη αστάθεια

Είχα μουδιάσματα στα πέλματα για πολλά χρόνια, ήταν η αρχική έξαρση της πάθησης όταν ήμουν 24 χρονών, το 2004. Ότι και αν δοκίμασαν οι νευρολόγοι σε διάρκεια 6 χρόνων (φάρμακα, neurontin, κορτιζόνες κτλ), απέτυχαν παταγωδώς στο να μου θεραπεύσουν αυτό το σύμπτωμα.

Η θεραπεία μου ήρθε αφού έκοψα τα φάρμακα και προχώρησα σε επέμβαση που λέγεται ΧΕΝΦΑ (ccsvi), μια πάθηση η οποία σχετίζεται με την φλεβική ανεπάρκεια του Κεντρικού Νευρικού συστήματος, η οποία συνδέεται και με την πολλαπλή σκλήρυνση.

Η ΧΕΝΦΑ σχετίζεται συνήθως με συμπτώματα κακής αιμάτωσης των άκρων, κόπωση, πονοκεφάλοι, βουητά στα αυτιά, αδυναμία, ιλίγγους και ζαλάδες.

Σε γενικές γραμμές έχει πολεμηθεί βάρβαρα η ΧΕΝΦΑ από τους νευρολόγους και τους συλλόγους ΣΚΠ, αλλά έχει βοηθήσει πάρα πολλούς θεραπεύοντας συμπτώματα που άθελα ή ηθελημένα, διαιωνίζουν οι νευρολόγοι.

Η ΧΕΝΦΑ μου θεράπευσε τα μουδιάσματα στα πέλματα.
 #136268  από anty
 Σάβ Οκτ 07, 2023 7:45 pm
gianniskri21 έγραψε: Τρί Ιούλ 19, 2022 4:11 pm Γεια σας
Ευχομαι να ειστε δυνατοι

Εδω κ μηνες εχω συμπτωματα μουδιασματος στην δεξια πατουσα κ απο εχθες στην αριστερη.κ νιωθω μια αδυναμια σαν να μην με βαστανε τα ποδια μου.ο γιατρος μου στην τελευταια μου επισκεψη τον ιουνιο δεν μου χορηγησε κορτιζονη γιατι η μαγνητικη δεν εδειξε καμια ενεργοτητα.ειναι δυνατον να εχω συμπτωματα ενω οι εστιες φαινονται ανενεργες;
Επισης μενω κρητη, ο γιατρος μου ειναι στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο.ηθελα να σας ρωτησω αν η επισκεψη σε καποιον γιατρο στην αθηνα εχει να μου προφερει κατι περισσοτερο

Σας ευχαριστω πολυ απο καρδιας!

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω εδώ και 15 μέρες μουδιασματα και στις δυο πατουσες, κυρίως στο σημείο από τα δάχτυλα έως τη μέση της πατουσας. Εχω κανει 7 ημερο σχήμα, κορτιζόνη αλλά δυστυχώς δεν γίνεται τπτ. Ίσα ίσα έχει χειροτερέψει από τις πρωτες μέρες. Ήθελα να σε ρωτησω τι έκανες τελικά σν ξεμπέρδεψες με αυτό το συμπτωμα κσι αν ναι με ποιο τρόπο?
 #136346  από gianniskri21
 Δευ Νοέμ 13, 2023 7:28 pm
Τα μουδιασματα εξακολουθουν δυστυχως. Εχω ομως ξεκινησει λιγη γυμναστικη κ νιωθω λιγο πιο δυνατος. Επισης εχω παρατηρησει οτι οταν κουραζομαι , στεναχωρηθω 'η εχω αγχος, το προβλημα γινεται εντονοτερο