• Ρηξη συνδεσμου στο δακτυλο

  • Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #135718  από gianniskri21
 Τρί Ιαν 31, 2023 9:21 pm
Γεια σας.λαμβανω το συγκεκριμενο φαρμακο εδω κ ενα χρονο.προσφατα ξαφνικα, χωρις να χτυπησω καπου, το μικρο δαχτυλο του ποδιού μου στραβωσε με συμπτώματα πονου.ο ρευματολογος απεκλεισε το ενδεχομενο καποιου ρευματικου. σημερα επισκέφτηκα ορθοπεδικο κ μου πε πως επαθα ρηξη πλαγιου συνδεσμου κ πως πασα πιθανοτητα οφειλεται στην ανασοκασταλτικη θεραπεια που κανω.
Ο νευρολογος μου φυσικα αρνείται τετοια παρενέργεια..θα ηθελα τη γνωμη σας κ αν τυχον ειχε καποιος κατι παρομοιο
Ευχαριστω!!
 #135999  από pocahontas
 Σάβ Ιουν 17, 2023 5:30 pm
Γιαννη καλησπερα, εδω κι ενα χρονο ειμαι σε αγωγη με το τεκφιντερα.
Πριν 5-6 μηνες ξεκινησα να χω θεμα με τον αυχενα στο βαθμο που καθως περνουσε ο καιρος πλεον ειχα προβλημα να κουνησω το χερι μου. Ο νευρολογος μου ειπε οτι δεν οφειλεται στο χαπι , ο ορθοπεδικος μου ειπε οτι οφειλεται στο χαπι, στην ανοσοκαταστολη δηλαδη.
Δεν ξερω να σου πω για τη δικη σου περιπτωση, ηθελα μονο ν αναφερω οτι κι εγω σαν εσενα άλλα ακουσα απ τον ορθοπεδικο κι άλλα απ το νευρολογο.
Εκανα φυσιοθεραπειες -σ αυτο συμφωνουσαν και νευρολογος και ορθοπεδικος- και ειμαι καλυτερα αλλα ΟΧΙ οπως πριν....
Εσυ τι εκανες με τη ρηξη συνδεσμου?