• Εν αναμονή των μαγνητικών και της διάγνωσης

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #135556  από Νατάσα
 Δευ Σεπ 05, 2022 12:35 am
Καλησπέρα σε όλους..λέγομαι Νατάσα, είμαι 37 ετών κ νέο μέλος..θα σας μιλήσω λίγο για την μέχρι τώρα κατάσταση κ όταν θα έχω πλέον κάποιες απαντήσεις κ αποτελέσματα θα σας ξανάκουράσω :emojis-8: Όλα ξεκίνησαν στα τέλη Ιουλίου, όταν στις διακοπές με τα παιδιά μου, ένιωσα για πρώτη φορά ένα φοβερό κάψιμο από το πέλμα έως το γόνατο στο δεξί μου πόδι.. απο τότε αυτό με συντροφεύει κάθε μέρα, πάρα πολλές φορές μέσα στην μέρα, έχουν προστεθεί καψίματα στο δεξί χέρι, μουδιάσματα στα δάχτυλα του ποδιού, τσιμπήματα σαν βελόνες, εναλάσσονται, πάντα στην δεξιά πλευρά... εχω αισθανθεί τρεις φορές κ κάψιμο στον αυχένα κ στο δεξί μάγουλο λιγες φορές...ξεκινησα με αγγειολόγο, με έστειλε για ακτινογραφία μέσης κ σε ορθοπεδικό, κατόπιν έκανα μαγνητική μέσης, βγήκε καθαρή κ ο ορθοπεδικός που τις είδε μου μίλησε λίγο για την σκπ ( ο αδερφός της μαμάς μου πάσχει απο την νόσο κ για αυτο κ αναφέρθηκε στο 3 τοις εκατό κληρονομικότητας) κ με παρέπεμψε πια σε νευρολόγο ...Την προηγούμενη Παρασκευή πήγα σε νευρολόγο ο οποίος μετά από ενδελεχή κλινικό έλεγχο μου έγραψε εξετάσεις αίματος κ μαγνητικές αυχένα κ εγκεφάλου....Δεν μου σχολίασε τίποτα, ήταν πολύ φειδωλός, όσον αφορά στα αποτελέσματα της εξέτασης που μου έκανε... ( σφυράκι, βελόνες κτλ) κανένα σχόλιο...Εχτές έκανα τις αίματος, αναμένω τ αποτέλεσματα, κ την Τετάρτη θα πάω για τις μαγνητικές...Επειδή ενα μισή μήνα τώρα πραγματικά υποφέρω , νιώθω βαριά όλη μου την δεξιά πλευρά συνέχεια, νιώθω πτώμα κ τα καψίματα με εχουν κουράσει είναι σαν να έχω μόνιμα κολλημένο επάνω μου εναν θερμοπομπό, εύχομαι να βγάλω άκρη , να έχω διάγνωση κ να θεραπεύτω...σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους με διαβάσετε..θα θελα παρόμοιες εμπειρίες κ αποτελέσματα αντίστοιχων εξετάσεων με κοινά συμπτώματα..
 #135574  από lenmin
 Τρί Σεπ 20, 2022 6:36 pm
Νατάσα καλησπέρα! Επειδή βρίσκομαι και εγώ σε παρόμοια κατάσταση με σένα, ήθελα από ενδιαφέρον να ρωτήσω πώς είσαι και αν έχεις κάνει τις εξετάσεις σου;