• Νέο μέλος αναζήτηση κέντρου ή γιατρού στη Θεσσαλονίκη εκτός ΑΧΕΠΑ

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #135135  από daughter
 Κυρ Απρ 24, 2022 11:16 pm
Καλησπέρα σας και καλή σας-μας δύναμη.....
Δεν είμαι η ιδία παθούσα άλλα η μητέρα μου. Διαγνώστηκε το Μάιο 2009 ετών 53, το πρώτο εξάμηνο τίποτα αναφορικά με αγωγή, ένα χρόνο περίπου copaxon και μετά αφού εμφανίστηκαν αρκετές εστίες ιντερφερόνη που τη κράτησε έως το 2019 όπου επειδή ήταν 63 ετών και την πήρε για σχεδόν 10 χρόνια τη διακόψαμε. Έως τότε η κατάσταση ήταν σταθερή με διαφορά μικρά προβλήματα για την ασθένεια αυτή(από την αρχή το δεξί χέρι σχεδόν μουδιασμένο, ένα πόδι+χέρι που είχε σπάσει και αδυναμία που δεν την θεωρούσαμε πρόβλημα). Το πάρτι ξεκίνησε πριν 2 χρόνια σχεδόν 9 μήνες μετά τη διακοπή της ιντερφερόνης, διπλωπία - νυσταγμός συνοδευόμενη από αστάθεια φυσικά, έλλειψη γεύση και εστίες στη παρακεφαλίτιδα (εάν το λέω σωστά). Πενθήμερο σχήμα κορτιζόνης ενδοφλέβιας(της χορηγήθηκε πρώτη φορά σε αυτή τη μορφή) η οποία αποκατάστησε το οπτικό πρόβλημα άλλα όχι την αστάθεια. Μας χορηγήθηκε για περίπου ενάμιση χρόνο περίπου πάλι copaxone η οποία νομίζω δεν βοήθησε τις εστίες άλλα ε΄χω την εντύπωση ότι τη βοηθούσε σε κάτι γιατί το τελευταίο τετράμηνο που δεν παίρνει τίποτα έχει απίστευτη πτώση. Φυσικά είναι πλέον με μπαστούνι τύπου Π εδώ και 2 χρόνια έχει δευτεροπαθή σκλήρυνση και οι λειτουργικές ικανότητες περιορίζονται συνεχώς. Επειδή από τη πρώτη μέρα είχαμε απευθυνθεί στο Αχεπα και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από όλα, τώρα πλέον θεωρούν ότι δεν πρέπει λόγω της ηλικίας να επανέρθει στην ιντερφερόνη ή σε οποιαδήποτε άλλη αγωγή πρέπει να μας δει και κάποιος άλλος γιατρός που ίσως έχει διαφορετική άποψη. Αν μπορείτε και εάν επιτρέπεται προτείνεται μου που να απευθυνθώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 #135420  από _Christina_
 Παρ Ιούλ 29, 2022 10:11 pm
Καλησπέρα και εύχομαι περαστικά συμπτώματα στη μαμά σου. Ζω στην Αθήνα και η γιατρός μου είναι εδώ, αλλά αναζητώντας δεύτερη (και τρίτη ίσως να ήταν) γνώμη όταν διαγνώστηκα και αναζητούσα τι αγωγή θα ξεκινήσω, απευθύνθηκα σε γιατρό στη Θεσσαλονίκη, για τον οποίον έχω να πω κάτι περισσότερο από τα καλύτερα. Αν ήταν στην Αθήνα, σίγουρα θα τον επέλεγα για προσωπικό ιατρό μου. Ήταν πάρα πολύ ήρεμος και κατατοπιστικός και χάρηκα που δε με προσέγγισε μόνο σαν ασθενή, αλλά και σαν άνθρωπο, καθώς και ότι αντιμετώπισε το θέμα ολιστικά, λαμβάνοντας υπόψη του ακόμα και την παραμικρή λεπτομέρεια (π.χ. την ιδανική αγωγή δεδομένου ότι είμαι σε αναπαραγωγική ηλικία). Πρόκειται για τον κύριο Ωρολογά. Ωστόσο, για όλα, αλλά κυρίως για τους γιατρούς, ισχύει το "προσωπικό γούστο". Η προσέγγιση κάποιων γιατρών μπορεί να είναι ιδανική για κάποιους αλλά η χειρότερη για κάποιους άλλους.
Σε φιλώ!