• Ημέρα 17: Τετάρτη 13.4.2022

  • 21 ημέρες προσφοράς και αγάπης. Μια πρόσκληση για την καλλιέργεια της καλύτερης υγείας μας.
21 ημέρες προσφοράς και αγάπης. Μια πρόσκληση για την καλλιέργεια της καλύτερης υγείας μας.
 #135093  από admin
 Τετ Απρ 13, 2022 12:25 pm
Εικόνα

Προθεσμία Πέμπτη 2:00μμ το μεσημέρι.

Μήνυμα:

Σήμερα εξετάζουμε πως μπορούμε να ζούμε ελεύθεροι από την κριτική και το άγχος, εστιάζοντας στη χαρά και την τελειότητα που αντιπροσωπεύει το Εδώ και Τώρα.
Καθώς βυθιζόμαστε στην επίγνωση της παρούσας στιγμής, καταλαβαίνουμε πως αυτή τη στιγμή, τα πάντα είναι όπως έπρεπε να είναι.
Και πως ό,τι προβλήματα έχουμε, είναι περαστικά και προσωρινά.
Ας επανασυνδεθούμε με τον Αληθινό μας Εαυτό, βιώνοντας την αίσθηση ελαφρύτητας και ελευθερίας.
Μέσα στη ζωή, θα ξεκινήσουμε να βλέπουμε τις καθημερινές συνθήκες πιο εύκολα και να συναντάμε τις εκπλήξεις με ηρεμία και χάρη.
Ερώτηση 1: Πως αισθάνεστε όταν ξυπνάτε κάθε πρωί;
Ερώτηση 2: Πόσο πολύ θα βελτιωνόταν η ζωή σας εάν ζούσατε με πιο ελαφριά, ανοιχτή καρδιά;
Ερώτηση 3: Πως μπορείτε να γυρίσετε το μυαλό σας ώστε να μοιράζεστε την αγάπη και τη χαρά που νοιώθετε στην καρδιά σας τώρα;

Εργασία της Ημέρας:

Φτιάξτε μια λίστα με όλα τα πράγματα που θέλατε να κάνετε, αλλά τα αναβάλατε. Αυτό μπορεί να έγινε επειδή είχατε κάποια άλλη προτεραιότητα, ή λόγω του φόβου μην πληγώσετε κάποιον, ή από το φόβο της αποτυχίας. Ανεξάρτητα από τους λόγους, αυτά να είναι πράγματα που ακόμη σχεδιάζετε να κάνετε.
Η ιδέα του να γράψουμε αυτή τη λίστα, είναι για να συγχωρέσουμε τον εαυτό μας για όλα όσα δεν έχουμε κάνει στη ζωή.
Για κάθε μία γραμμή από τη λίστα που θα φτιάξετε, να γράψετε ένα κείμενο συγχώρεσης βασισμένοι στο παρακάτω παράδειγμα:
* Εγώ, ο /η όνομα επίθετο, συγχωρώ απόλυτα, με αγάπη τον εαυτό μου που δεν αποφοίτησα από το πανεπιστήμιο.
* Εγώ, ο /η όνομα επίθετο, συγχωρώ απόλυτα, με αγάπη τον εαυτό μου που δεν μου επέτρεψα να δείξω την αδυναμία μου.
Καταγράψτε οτιδήποτε θέλετε, χωρίς κανέναν περιορισμό.

Γνωμικό
Καθοδηγώ τα συναισθήματά μου και επιλέγω να αισθάνομαι πλήρης, υγειής, με ευημερία και ευλογία.


Θετική Δήλωση της Ημέρας

«Κινούμαι μέσα στις μέρες μου με ανοιχτή Καρδιά, γνωρίζοντας πως όλα είναι καλά.»

Βίντεο της Ημέρας




Απολαύστε την μέρα σας με καρδιακή ανοιχτοσύνη. 🌺🤸‍♀️🦋