• Plegridy

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #135007  από Kostas Vrontos
 Παρ Μαρ 04, 2022 8:18 pm
Πριν 45 (19:30) λεπτά έκανα την πρώτη ένεση(Plegridy) Και μισή ώρα πριν πήρα ένα algofren 600. Από την εμπειρία σας πρέπει να πάρω πάλι κατά διάρκεια του βραδιού; Όποια πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε Από την εμπειρία σας θα είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 #135009  από Rafael
 Σάβ Μαρ 05, 2022 10:03 am
Κώστα μου καλημέρα
Ελπίζω να είσαι οκ με την ένεση.Εκανα τη συγκεκριμένη αγωγή ένα χρόνο περίπου κ από τότε δεν παίρνω καμμία αγωγή .Σε μένα τα συμπτώματα άρχιζαν 10-12 ώρες μετά την ένεση.. δέκατα,κρυαδες,πόνος στο κορμί γενικά.Ενα 24 Ώρο αν παίρνεις το αλγκοφρεν σου κάθε 5 -6 ώρες πιθανότατα δε θα νιώθεις απόλυτως τίποτα.Θα είσαι μια χαρά.Εγω δοκίμασα κ να μη πάρω τίποτα με το καιρό μήπως κ το είχα συνηθίσει τάχα μου..βλακεία μου.2-3 παυσίπονακια τη πρώτο 24 Ώρο κ θα είσαι περδικι.Ελπιζω να βοήθησα ..ότι άλλο θες εδώ είμαστε..καλημέρα και πάλι
 #135010  από Kostas Vrontos
 Σάβ Μαρ 05, 2022 4:35 pm
Rafael

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πράγματι περίπου 15 h μετά με Έπιασε η αίσθηση σαν γρίπη. Δεν ήταν έντονες όμως και δεν χρειάστηκα να πάρω κανένα Παυσίπονο. Βέβαια ήταν και η πρώτη δόση που είναι η μικρότερη σε δύο βδομάδες έχω το πιο δυνατό και έπειτα το κανονικό. Φαντάζομαι όταν αυξάνεις την δοσολογία αυξάνουν και οι παρενέργειες.
 #135011  από Rafael
 Σάβ Μαρ 05, 2022 9:01 pm
Ναι ναι ακριβώς έτσι
Επειδή θυμάμαι ότι είχα τρομάξει πολύ στην αρχή πραγματικά να ξέρεις δεν είναι τίποτα φοβερό.Αν έχεις συμπτώματα με τα παυσίπονα είσαι μια χαρά..μπορείς να κάνεις τη καθημερινότητα σου κανονικά.Εμενα απλά μου ανέβαζε τα ηπατικά κι επειδή είχα έτσι κ αλλιώς αμφιβολία αν έπρεπε να αρχίσω αγωγή απ' το πρώτο επεισόδιο σταμάτησα..το μέλλον θα δείξει..καλή δύναμη Κώστα μου κ αισιοδοξία :emojis-2:
 #135035  από Kostas Vrontos
 Τρί Μαρ 22, 2022 10:40 am
Καλησπέρα σε όλους

Έκανα την δεύτερη δόση την Παρασκευή. Το Σάββατο Πήρα δύο depon Ένα το πρωί και ένα το μεσημέρι. Δεν ειχα σχεδόν καμία αίσθηση γρίπης. Την Κυριακή είχα άγχος αλλά το πάλεψα. Σε δύο βδομάδες πάλι θα κάνω την τρίτη δόση και μετά εξετάσεις αίματος.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά με τις εξετάσεις.

Είχε κανένας πρόβλημα με τις εξετάσεις;

Κώστας Βροντος