• Mavenclad

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #135024  από EvaD
 Σάβ Μαρ 19, 2022 12:26 pm
Γειά σε όλες και όλους!!
Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum :emojis-8: .
Διαγνώστηκα το 2018 με υποτροπιάζουσα πολλαπλή σκλήρυνση. Αρχικά έπαιρνα Copaxone το οποίο δεν με βοήθησε καθόλου και είχα μία υποτροπή κατά τη διάρκεια αυτής της θεραπείας. Συνέχισα με Tecfidera και ενώ στην αρχή όλα πήγαιναν καλά και με βοηθούσε πάρα πολύ, τον τελευταίο χρόνο άρχισε να μου δημιουργεί πολύ άσχημες παρενέργειες με αποτέλεσμα να το σταματήσω.
Η νέα νευρολόγος που είδα μου πρότεινε να ξεκινήσω Mavenclad. Δεν μπορώ να κάνω θεραπεία με Gilenya γιατί έχω ένα θέμα με τη καρδία μου, επομένως Mavenclad και Tysabri είναι οι επιλογές μου αυτή τη στιγμή.
Όπως φαντάζεστε έχω πολύ άγχος για τη νέα θεραπεία με Mavenclad και για το τι μπορεί να μου προκαλέσει :emojis-25:
Τα άτομα που κάνετε αυτή τη θεραπεία τι συμπτώματα έχετε (αν έχετε) τις μέρες που παίρνετε τα χάπια και το διάστημα που ακολουθεί; Ακολουθείτε κάποια συγκεκριμένα διαδικασία τις εβδομάδες τις θεραπείας( πχ κατανάλωση νερού ή συγκεκριμένη διατροφή) ; Νιώθετε ότι σας έχει βοηθήσει η θεραπεία με Mavenclad; Ανυπομονώ πολύ για κάποια απάντηση.
Εύχομαι να είστε όσο πιο πολύ καλά γίνεται! :emojis-8:
 #136038  από user207
 Παρ Ιουν 30, 2023 2:44 pm
Καλησπέρα ! Τι εμπορία είχες τελικά ; Εγώ τώρα το άρχισα . Μέχρι στιγμής 3η μέρα έχω ζάλη , αδυναμία , κούραση . Το πιο ενοχλητικο η ζάλη .
Και λίγο κολλώδες στόμα που πίνω νερά και καρπούζι φουλ ψιλοβοηθάει.
Γράψε τις δικές σου εμπειρίες αν θες .