• Ερώτηση περί φόβου?

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #134188  από Lena-maria
 Σάβ Ιούλ 17, 2021 1:17 pm
Καλημερα και υγεία σε όλους εύχομαι. Όπως έχω ξαναπεί ακόμη δεν έχω καμία διάγνωση τού τη εχω, παρ' όλα αυτά όμως πέρασα την πρώτη μ.υποτροπή που κράτησε δύο μήνες με συνεχή μούδιασματα και αδυναμία σε χέρι δεξί πόδι και πολλά ακόμα λιγότερο ενοχλητικά. Και ρωτάω τώρα που είμαι κάπως καλύτερα:Είναι λογικό να φοβαμε τόσο πολύ;Πραγματικά τρέμω στην ιδέα μηπως ξαναζήσω όλο αυτό και κάθε μέρα παρατηρώ ακόμα και το παραμικρό που θα νιώσω. Φοβάστε και εσείς όσο εγώ η είμαι υπερβολική;Να σας δώσω ένα παράδειγμα, λέμε να έρθουμε σε λίγες μέρες στην Ελλάδα γιατί όπως ξαναειπα μένουμε Γερμανία και δεν θέλω καθόλου μετά από αυτό που πέρασα και ο μόνος λόγος είναι ότι φοβαμεεεεε,μήπως και ξανακοιλυσω και αν είμαι μακριά από την βάση μ.νιώθω ανασφαλής. Εσείς τι έχετε να πείτε για όλα αυτά έχετε νιώσει έτσι, πάντα έτσι θα είμαι από εδώ και περα;Και κάτι τελευταίο εδώ και μια εβδομάδα έχω παρατηρήσει ότι ξεφλούδιζοντε τα δάχτυλα των χεριών, τι είναι αυτό πάλι;Δώστε καμία συμβουλή, αν έχετε και μακάρι να φύγουν, να εξαφανιστούν όλα. Καλημερα....
 #134193  από ΑΝΔΡΕΑΣ
 Σάβ Ιούλ 17, 2021 6:10 pm
:smile-hi: γεια σου. είχα τα ίδια προβλήματα και όταν ερχόμουνα Ελλάδα περνούσαν όλα και ξαναρχίζαμε όταν γύρναγα στη stuttgart. αυτό έγινε πολλές φορές και αποφάσισα να επιστέψω μόνιμα. πέρασα 5 χρόνια χωρίς προβλήματα. αλλά η Σ.Κ.Π με επισκέφτηκε με διπλωπία, εισαγωγή στο αιγινιτιο και η διάγνωση σ.κ.π :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke:
 #134217  από nivass
 Παρ Ιούλ 23, 2021 12:23 am
Καλησπερα!
Καταλαβαινω τον φοβο σου, και εννοειται ολοι εχουμε περασει αυτην τη φαση. Ειναι μεχρι να καταλαβεις πως δουλευει η σκπ. Θα τυχει καποια στιγμη θα εχεις υποτροπη, θα επανερχεσαι μεσα σε λιγες βδομαδες.
Δεν λεω οτι ειναι και το πιο ευκολο πραγμα αλλα ενταξει σκεψου οτι υπαρχουν και χειροτερες ασθενειες.
Δες την θετικη πλευρα, η σκπ θα σε κανει πιο δυνατη ψυχολογικα! Θα ανακαλυψεις δυναμη που δεν ηξερες οτι εχεις!
Οσο για το ξεφλουδισμα στα δαχτυλα, αν δεν συνοδευεται με φαγουρα ή μουδιασμα δεν πρεπει να σε ανησυχει. Μπορει να ειναι ξηροδερμια απο το συχνο πλυσιμο των χεριων και τα αντισηπτικα
keep in mind, What doesn’t kill you makes you stronger!
 #134218  από Lena-maria
 Παρ Ιούλ 23, 2021 7:30 am
Καλημερα, αυτό που φοβαμε είναι τα μόνιμα προβλήματα που ίσως έρθουν. Όσο για το ξεφλούδισμα δεν κράτησε πολύ έφυγε μόνο του.
 #134224  από Manoliossss
 Σάβ Ιούλ 24, 2021 11:40 am
Καλημέρα κι από εμένα!Εγω αυτό που θα σου πω είναι να μη φοβάσαι! Εγώ τη διάγνωση μου(δεν έχει ούτε 2 μήνες που ξεκίνησαν τα συμπτώματα μου) την πήρα σαν μια ευκαιρία να αναθεωρήσω τον τρόπο με τον οποίο αντιμετώπιζα την ζωή ως τώρα.Δεν το βλέπω σαν μια ασθένεια που θα μου δημιουργεί συνεχώς προβλήματα αντιμετωπίσιμα ή μη, αλλά σαν μη πρόκληση να βγάλω την δύναμη που κρύβω μέσα μου προς τα έξω!Δεν θα με βάλει κάτω αυτή η δοκιμασία! Προσπάθησε να σκέφτεσαι μόνο τα θετικά, ότι θα είσαι μια χαρά και δεν θα έχεις άλλες υποτροπές! Δες την ζωή με άλλη μάτια! Μη φοβάσαι να ζήσεις!! Συνέχισε να κανείς τις δραστηριότητες που έκανες ή ανακάλυψε νέες ! Έλα στην Ελλάδα ,πήγαινε θάλασσα, βγάλε τελείως από το μυαλό σου την σκπ.Ζήσε την κάθε στιγμή ! Υπαρχουν πολύ πιο σοβαρά προβλήματα και ανίατες ασθένειες …
 #134237  από Lena-maria
 Τρί Ιούλ 27, 2021 8:51 am
Ευχαριστώ Μανολιος για την αισιόδοξη απάντηση είναι πολύ ενθαρρυντικά όλα αυτά που γράφεις.