• Μια άποψη παρακαλώ

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133709  από Anna111
 Τετ Απρ 07, 2021 11:36 pm
Καλησπερα. Λοιπόν, πριν 6 μήνες γέννησα. Πριν 5 μήνες άρχισαν να μουδιάζουν τα χερια μου, ειδικα το βραδυ. Απ’οσα διαβασα κατέληξα σε carpal tunnel. Δεν ασχοληθηκα αλλο μεχρι που ξαφνικα μουδιασε το δεξι μου ποδι κ ειχα μια αισθηση σαν να με καιει στην γαμπα. Μετα απο επισκεψη σε νευρολογο εκανα μαγνητικη οπου βρηκαν 12 εστειες. Ολες ανενεργες κ η μεγαλύτερη 5χιλιωστα. Ενω περιμενω για αλλο ραντεβου με τον γιατρο (πριν χασω την υπομονη μου κ παω σε αλλων που κ παλι δεν ξερω καποιον). Ποια η αποψή σας; Θα μπορουσε να ειναι σκπ; Τα χερια μ μουδιάζουν λιγοτερο αλλα τωρα νιωθω μουδιασμα κ στα δυο μ ποδια κ πολλες φορες αίσθηση καψίματος.
Ευχαριστώ.
 #133710  από Anna111
 Τετ Απρ 07, 2021 11:44 pm
Edit: αιματολογικές μια χαρά. Βιταμίνη d, b12 φυσιολογικά.
Στα συμπεράσματά του ο ραδιολογος αναφέρει οτι χρειάζεται παρακολούθηση.
 #133711  από Evita
 Πέμ Απρ 08, 2021 12:16 am
Καλησπέρα. Αρχικά σου εύχομαι περαστικά. Σου γράφει παρακολουθηση για κάτι? Εμένα ας πούμε μου έγραφε παρακολουθηση λόγο υπόνοια απομυελινωσης αλλά χωρίς ειδικές απεικονιστικες εστίες.
 #133712  από Anna111
 Πέμ Απρ 08, 2021 12:25 am
Ευχαριστω. Παρακολουθηση μη συγκεκριμενων εστιων. Follow up on non specific white matter lesions.
Ζω στο εξωτερικο. Οπωτε μεταφραζω.
 #133713  από Evita
 Πέμ Απρ 08, 2021 12:32 am
Οκ. Δεν ξέρω τι πρωτόκολλο ακολουθουν. Πάντως εμένα εδώ με έστειλαν για εξετάσεις για ΣΚΠ χωρίς να έχω συμπτώματα. Παίζει ρόλο και που είναι οι εστίες...! Εγώ σκεψου είχα 5 με τις 2 πιο τυπικές.
 #133725  από Nikos35
 Σάβ Απρ 10, 2021 12:39 am
Γεια σου Άννα,

Το ίδιο βρήκαν και σε μένα (μη ειδικού τύπου εστίες) που μπορεί και να είναι από οτιδήποτε (έχουν πολλοί όταν μεγαλώσουν αλλά μου είπαν ότι μπορεί να είναι από όταν γεννηθηκαμε). Συνήθως αναφέρουν αν οι εστίες παραπέμπουν σε κάτι, σε αντίθετη περίπτωση θέλει επαναληπτική μαγνητική, τουλάχιστον αυτό μου είπαν να κάνω και εντός και εκτός Ελλάδας. Ο νευρολόγος τι σου είπε? Συνήθως είναι σε καλύτερη θέση να συνυπολογίσει με βάση τα συμπτώματα.
 #133726  από waterfall
 Κυρ Απρ 11, 2021 12:18 pm
Με τα ευρήματα και τα συμπτώματα που έχεις είναι πολύ πιθανό να είναι ΣΚΠ.

Αλλά δεν μπορούν να κάνουν διάγνωση αν δεν δουν νέες εστίες σε αργότερο διάστημα (γι'αυτό λένε να κάνεις πάλι μαγνητική μετά από έξι μήνες ή και αργότερα) ή αν δεν δουν εστίες και στο νωτιαίο μυελό.

Υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια για τη διάγνωση. Δες τα εδώ: [url][https://www.nationalmssociety.org/Natio ... is.pdf/url]

Επίσης, είναι αρκετές οι αιματολογικές εξετάσεις που πρέπει να γίνουν για να αποκλειστεί κάποια άλλη αιτία για τις εστίες. Δεν είναι μόνο αυτές που έκανες.

Και, ακόμα, θα πρέπει κανονικά να κάνεις και μαγνητική αυχενικής και θωρακικής μοίρας για να δεις αν υπάρχουν εστίες και εκεί.

Τέλος, υπάρχει άλλη μια εξέταση, η οσφυονωτιαία παρακέντηση η οποία ενδεχομένως να δείξει ολιγοκλωνικές ζώνες οι οποίες συνηγορούν στη ΣΚΠ. Αυτή την εξέταση την κάνουν και για να αποκλείσουν άλλα νοσήματα. Αλλά, αν βγει αρνητική η εξέταση δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν έχεις ΣΚΠ. Είμαστε πάρα πολλά άτομα που έχουμε ΣΚΠ αλλά η παρακέντηση βγήκε αρνητική.
 #133746  από Anna111
 Δευ Απρ 12, 2021 11:23 pm
Καλησπέρα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σήμερα είδα τον νευρολόγο κ κλείσαμε ραντεβού για μαγνητική σπονδυλικής στήλης. Αναλόγως τα αποτελέσματα θα μιλήσουμε κ για την παρακέντηση. Άλλες 3 εβδομάδες αναμονής!! :smile-angry:
 #133747  από Evita
 Δευ Απρ 12, 2021 11:52 pm
Anna111 έγραψε: Δευ Απρ 12, 2021 11:23 pm Καλησπέρα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σήμερα είδα τον νευρολόγο κ κλείσαμε ραντεβού για μαγνητική σπονδυλικής στήλης. Αναλόγως τα αποτελέσματα θα μιλήσουμε κ για την παρακέντηση. Άλλες 3 εβδομάδες αναμονής!! :smile-angry:
Ουαου γιατί καθυστερούν τόσο πολύ? Εμένα έγιναν όλα μέσα σε μια βδομάδα!! Μόνο το αποτέλεσμα της παρακέντησης και 2 αντισωμάτων έκαναν 2 βδομάδες! Σου έδωσε τουλάχιστον μια. Εικόνα?