• Κούραση και σκέψεις

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133706  από queen_of_my_life
 Τετ Απρ 07, 2021 2:59 pm
Καλησπέρα σας! Δεν ξέρω πού να γράψω αυτό το ποστ, οπότε το βάζω εδώ.

Κούραση...
Μετά από...12; 13; χρόνια με σκπ τελικά δε γνωρίζω ποια κουραση είναι πιο μεγάλη. Η σωματική ή η ψυχική;;;
Πάντα ήμουν καλά και δεν πίστευα ότι θα είμαι σε άσχημη κατάσταση. Τα έβλεπα και τα θεωρούσα κάτι μακριά από εμένα. Μέχρι που έτσι ξαφνικά εδώ 3 χρόνια μου συμβαίνουν μαζεμένα όλα εκείνα τα "μακρινά".. Δε θα το αναλύσω, θα πω μόνο ότι δεν υπάρχει αυτονομία πια.
Βλέπω το σώμα μου να αλλάζει ( κιλά, φυσική κατάσταση ) και παρατηρώ και τη διάθεσή μου, την προσωπικότητά μου να αλλάζει.

Σήμερα μου ανακοίνωσαν ότι μετά την αποτυχημένη προσπάθεια με το lemtrada, η επόμενη επιλογή είναι το mavenclad. Νιώθω όπως είπα τέτοια κούραση και ταλαιπωρία ( από κάθε άποψη) που δε θέλω καν να σκεφτώ αγωγές κλπ. Πέραν του ότι διάβασα για το mavenclad και τρόμαξα!

Είναι τόσο σημαντικό να παραμένουμε ψυχικά δυνατοί! Αυτήν την περίοδο λοιπόν έχω τόσο πολύ ανάγκη να μείνω με τον εαυτό μου και να τον στηρίξω, να μην κουραστεί, να μην αλλοιωθεί ψυχικά από αυτήν την περιπέτεια.

Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλω να πω με αυτό το ποστ. Απλά νιώθω πόσο σημαντικό είναι να προσέχουμε το μέσα μας γιατί στις δύσκολες στιγμές είμαστε εμείς με τον εαυτό μας. Θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους να είστε δυνατοί και να μην αφήσετε η σκπ να επηρεάσει την ψυχούλα μας ♡♡♡♡♡♡
 #133707  από Στάθης
 Τετ Απρ 07, 2021 3:15 pm
queen_of_my_life έγραψε: Τετ Απρ 07, 2021 2:59 pm ....
Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλω να πω με αυτό το ποστ. Απλά νιώθω πόσο σημαντικό είναι να προσέχουμε το μέσα μας γιατί στις δύσκολες στιγμές είμαστε εμείς με τον εαυτό μας. Θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους να είστε δυνατοί και να μην αφήσετε η σκπ να επηρεάσει την ψυχούλα μας ♡♡♡♡♡♡

Μένει να καταλάβουμε το γιατί συμβαίνει αυτό, γιατί τόσος πόνος.
Προσπάθησα να το βρω το γιατί μέσα μου και ένιωσα...

Δύναμη μέσα από τον πόνο

Επίσης συμφωνώ τόσο πολύ με την προσοχή στο μέσα μας και ήθελα και εγώ με τον τρόπο μου να το περιγράψω.

Απελευθέρωση από αρνητικές σκέψεις

Πραγματικά δεν ξέρω ποια είναι εν τέλη η αλήθεια μας, το μόνο που ξέρω είναι ότι ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί να βρούμε την δύναμη να σμιλεύουμε την ψυχή μας προς την αποδοχή, συγχώρεση και αγάπη προς την ίδια την ζωή. Έστω και ένα λιθαράκι προς αυτήν την κατεύθυνση. Έστω.