• Καλημερα απο Αμερικη. Καινουργιο μελος.

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #133565  από Pari
 Δευ Φεβ 22, 2021 6:43 pm
Καταρχην να πω ενα τεραστιο ευχαριστω σε ολους σας γιατι με τα λογια , τις αποψεις και τις συζητησεις σας με βοηθησατε στο ψυχολογικο κομματι της πρωτης μου επαφης με την σκληρυνση. Επιπλεον ηθελα να σας πω ενα ακομα μεγαλυτερο μπραβο που αντιμετωπιζετε αυτην την παθηση ,με οποιον τροπο το κανει ο καθενας.

Η δικη μου ιστορια αρχιζει τον περασμενο Νοεμβριο με διπλωπια. Ενα μηνα αφοτου εφερα στο κοσμο ενα υπεροχο αγορακι που τωρα ειναι ο δικος μου κοσμος.

Μετα απο επισκεψεις σε διαφορους οφθαλμιατρους η τελευταια μου εγραψε mri την οποια και εκανα τα τα αποτελεσματα εδειξαν εστιες με μια ενεργη απο ο,τι μου ειπαν.
Εν συνεχεια εκανα παρακεντηση που βγηκε θετικη και μαγνητικες αυχενα ,θωρακα που βγηκαν καθαρες και εγκεφαλου που μου ειπαν οτι εδειξε καινουργιες εστιες που ειναι ενεργες.
Εγω δεν εχω κανενα συμπτωμα ενω η διπωπια διηρκησε περιπου ενα μηνα και περασε μονη της.

Την Παρασκευη μου ειπαν τη διαγνωση και μου προτειναν θεραπεια με copaxone ή ιντερφερονες επειδη θηλαζω και επειδη μπορει να κανουμε προσπαθεια και για αλλο παιδακι.

Εδω σε διαφορες συζητησεις εχω διαβασει πως δεν επιτρεπονται θεραπειες σε αυτες τις περιπτωσεις. Η αληθεια και εγω δεν θα ηθελα να μπω σε φαρκευτικη αγωγη αλλα απο την αλλη φοβαμαι και μαλιστα πολυ.

Προσπαθω να κανω καλη διατροφη, παιρνω βιταμινες τις οποιες δεν μου τις εγραψε καποιος γιατρος και προσπαθω να βαλω την ασκηση στη ζωη μου.

Οποιαδηποτε συμβουλη , γνωμη και εμπειρια ειναι πολυ σημαντικη!

Σας ευχαριστω παρα πολυ !
 #133567  από Στάθης
 Τρί Φεβ 23, 2021 1:59 pm
Pari έγραψε: Δευ Φεβ 22, 2021 6:43 pm ............

Την Παρασκευη μου ειπαν τη διαγνωση και μου προτειναν θεραπεια με copaxone ή ιντερφερονες επειδη θηλαζω και επειδη μπορει να κανουμε προσπαθεια και για αλλο παιδακι.

Εδω σε διαφορες συζητησεις εχω διαβασει πως δεν επιτρεπονται θεραπειες σε αυτες τις περιπτωσεις. Η αληθεια και εγω δεν θα ηθελα να μπω σε φαρκευτικη αγωγη αλλα απο την αλλη φοβαμαι και μαλιστα πολυ.

Προσπαθω να κανω καλη διατροφη, παιρνω βιταμινες τις οποιες δεν μου τις εγραψε καποιος γιατρος και προσπαθω να βαλω την ασκηση στη ζωη μου.

Οποιαδηποτε συμβουλη , γνωμη και εμπειρια ειναι πολυ σημαντικη!

Γεια σου Pari, να σου ζήσει το παιδάκι, να είσαι πάντα δυνατή να το χαίρεσαι ! Αφού δεν έχεις συμπτώματα ίσως και να μην χρειάζεσαι το άγχος και στρες ενός φαρμάκου κατά την διάρκεια του θηλασμού αλλά και μετά κατά την προσπάθεια για δεύτερο παιδί. Μια ζωή με πολλά Omega3, ψάρια, βιταμίνες, Κουρκουμά, ήλιο - βιταμίνη D και μεταβολομική άσκηση ίσως σε καλύψει αρκετά για να δεις τι θα κάνεις με το θέμα ενός δεύτερου παιδιού, από την στιγμή λέω και πάλι που δεν έχεις συμπτώματα.

Ως προς το θέμα της εγκυμοσύνης, όταν μια γυναίκα θέλει να κυοφορήσει, δεν υπάρχει λόγος φαρμάκων, αφού μελέτες δείχνουν ότι προστατεύεται το Κεντρικό Νευρικό Σύστημα από φλεγμονές μέσα από ορμόνες όπως την οιστριόλη και την προλακτίνη.

Να είσαι καλά Pari, εύχομαι καλή δύναμη με υγεία για όλη την οικογένεια !

https://www.tovima.gr/2008/11/25/scienc ... ta-plakas/

https://m.naftemporiki.gr/story/803212/ ... ata-plakas
 #133570  από Pari
 Τρί Φεβ 23, 2021 6:31 pm
Σταθη σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση και για τις ευχες! Ευχομαι να εισαι κ εσυ γερος και δυνατος !
Συμπτωματα δεν εχω τουλαχιστον κατι που να ειναι εντονο και να το παρατηρω.
Οταν λες πολλα Ωμεγα 3 και τα λοιπα ποια ακριβως δοσολογια εχεις υποψιν;
Παιρνω καποια συμπληρωματα ,β 12 ,D,Q10, ασβεστιο ,μαγνησιο και οσο για τον κουρκουμα εχω βρει εδω καποια χαπια και ενα σκευασμα σε υγρη μορφη τα οποια παιρνω αλλα δεν ξερω ουτε αν ειναι σωστα ουτε αν μπορουν να απορροφηθουν απο τον οργανισμο.
Ξερω πως η ψυχολογια ειναι ισως το σημαντικοτερο φαρμακο, προσπαθω να αποβαλλω τις ασχημες σκεψεις και τον φοβο αλλα το αγνωστο ειναι ενα ζορι.
Μια ερωτηση αν μπορεις να μου εξηγησεις. Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν φαινεται να ειναι επιθετικη η μορφη της αλλα πως το ξερει???
Μηπως το ειπε για να μου χρυσωσει το χαπι?
 #133571  από Στάθης
 Τρί Φεβ 23, 2021 9:04 pm
Pari έγραψε: Τρί Φεβ 23, 2021 6:31 pm Σταθη σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση και για τις ευχες! Ευχομαι να εισαι κ εσυ γερος και δυνατος !
Συμπτωματα δεν εχω τουλαχιστον κατι που να ειναι εντονο και να το παρατηρω.
Οταν λες πολλα Ωμεγα 3 και τα λοιπα ποια ακριβως δοσολογια εχεις υποψιν;
Παιρνω καποια συμπληρωματα ,β 12 ,D,Q10, ασβεστιο ,μαγνησιο και οσο για τον κουρκουμα εχω βρει εδω καποια χαπια και ενα σκευασμα σε υγρη μορφη τα οποια παιρνω αλλα δεν ξερω ουτε αν ειναι σωστα ουτε αν μπορουν να απορροφηθουν απο τον οργανισμο.
Ξερω πως η ψυχολογια ειναι ισως το σημαντικοτερο φαρμακο, προσπαθω να αποβαλλω τις ασχημες σκεψεις και τον φοβο αλλα το αγνωστο ειναι ενα ζορι.
Μια ερωτηση αν μπορεις να μου εξηγησεις. Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν φαινεται να ειναι επιθετικη η μορφη της αλλα πως το ξερει???
Μηπως το ειπε για να μου χρυσωσει το χαπι?

Πράγματι η νόσος δεν φαίνεται να είναι επιθετικη, μόνο σε ήπιες μορφές μια διπλωπία μπορεί να περάσει μόνη της σε διάστημα 1 μήνα, σε αντίθετη περίπτωση μπορεί να χρειαστούν και 6 μήνες και με φουλ κορτιζόνες (όπως στην δικιά μου περίπτωση).

Δοσολογίες βιταμινών και λοιπών συμπληρωμάτων ένας ειδικός θα μπορούσε να σε βοηθήσει. Για παράδειγμα εγώ προσπαθώ να τρώω πολλά ψάρια τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα, επίσης πίνω καθημερινά 1 κουταλιά της σούπας λινέλαιο βιολογικό (flax seed oil) και πρόσφατα ξεκίνησα και σκεύασμα Omega3 το οποίο συμπυκνωμένο καταναλώνω 2 κουταλιές της σούπας την ημέρα πριν το βραδινό.

Γενικά τα Omega3 και η καλή υγεία του εγκεφάλου είναι συνυφασμένα ! Αν ο κουρκουμάς είναι πόσιμος, μάλλον απορροφάται καλύτερα από τον οργανισμό σου, αλλά και πάλι αυτά μόνο ένας ειδικός θα μπορούσε να σε κατευθύνει πιο σωστά. Στην Αμερική υπάρχει κάποιος διατροφολόγος, γενετιστής που να μπορεί σου φτιάξει μια πλατφόρμα διατροφής με συμπληρώματα που βοηθούν την MS? Για αρχή σίγουρα το δωρεάν βιβλίο του Matt Embry μπορεί να σου δώσει κάποιες θετικές κατευθύνσεις.

https://mshope.com/wp-content/uploads/2 ... okbook.pdf

Αν δεν γνωρίζεις τον φίλο μας τον Matt, καλό είναι να δεις το βραβευμένο του ντοκιμαντέρ LIVING PROOF, το οποίο είναι πολύ ενδιαφέρον !

https://www.seelivingproof.com/
 #133572  από Pari
 Τρί Φεβ 23, 2021 11:08 pm
Σταθη και παλι σε ευχαριστω για την ανταποκριση! Εισαι πραγματικα παρων για ολους με συμβουλες πασης φυσεως και κυριως ψυχολογικες. Η αληθεια το εχω διαβασει το βιβλιο, ηταν απο τα πρωτα που βρηκα στο forum. Το ντοκιμαντερ δεν εχω δει ακομα κ δεν ξερω ισως επειδη ειδα το τρειλερ μαλλον φοβηθηκα λιγο.

Ειμαι καινουργια στην ξενιτια και οπως καταλαβαινεις δεν εχω εμπειρια με κανενος ειδους επαγγελματια υγειας. Θα ψαξω ομως.

Και παλι σε ευχαριστω παρα πολυ.
Ευχομαι τα καλυτερα για ολους μας απο καρδιας!
 #133573  από Στάθης
 Τετ Φεβ 24, 2021 7:18 pm
Pari έγραψε: Τρί Φεβ 23, 2021 11:08 pm Σταθη και παλι σε ευχαριστω για την ανταποκριση! Εισαι πραγματικα παρων για ολους με συμβουλες πασης φυσεως και κυριως ψυχολογικες. Η αληθεια το εχω διαβασει το βιβλιο, ηταν απο τα πρωτα που βρηκα στο forum. Το ντοκιμαντερ δεν εχω δει ακομα κ δεν ξερω ισως επειδη ειδα το τρειλερ μαλλον φοβηθηκα λιγο.

Ειμαι καινουργια στην ξενιτια και οπως καταλαβαινεις δεν εχω εμπειρια με κανενος ειδους επαγγελματια υγειας. Θα ψαξω ομως.

Και παλι σε ευχαριστω παρα πολυ.
Ευχομαι τα καλυτερα για ολους μας απο καρδιας!

Pari, εύχομαι στην ξενιτιά να βρεις μεγάλη δύναμη και κουράγιο, είναι πραγματικά πολύ δύσκολα να είσαι κάπου στο άγνωστο, αλλά πιστεύω ότι μέσα από το άγνωστο δυναμώνουμε ακόμα πιο πολύ και βρίσκουμε τον πραγματικό μας εαυτό μια ώρα αρχύτερα!

Εάν θέλεις να ψαχτείς για ειδικούς και θέματα σημαντικά και εναλλακτικά γύρω από την πάθηση μπορείς να δοκιμάσεις και το φόρουμ https://www.thisisms.com/forum/ το οποίο έχει και περισσότερο κόσμο από την Αμερική. Μπορεί να φαίνεται λίγο μακροσκελές, αλλά έχω τις εκάστοτε κατηγορίες και για την διατροφή, αλλά και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Πραγματικά στο συνιστώ αν γνωρίζεις και καλά την Αγγλική γλώσσα ακόμα καλύτερα.

Εύχομαι και πάλι καλή δύναμη Pari.