• 2.5 μήνες κάθε μέρα κολύμβηση

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #133431  από fewtile
 Δευ Ιαν 04, 2021 5:30 pm
Επί 2.5 μήνες πήγαινα κάθε μέρα στη θάλασσα και έκανα κοντά στη μια ώρα κολύμβηση (40 λεπτά περίπου με βατραχοπέδιλα). Όσον αφορά την ένταση της κολύμβησης, χαλαρά δεν το λες!
Όταν έβγαινα από τη θάλασσα το περπάτημά μου ήτανε πολύ καλό. Κανένα κόμπιασμα, ούτε βαριά πόδια, ούτε τίποτα που να με ξένιζε στην κινητικότητα.
Με το που έφευγα από την παραλία και μετά από 1 ώρα, που επέστρεφα απίτι, ξαναβρισκόμουν στα ίδια επίπεδα με πριν (την κολύμβηση). Δηλαδή βαριά πόδια, κόπωση και ακανόνιστο βάδισμα.
Πολλές μέρες καθημερινής άσκησης και για να είμαι ειλικρινής περίμενα περισσότερα.
Πώς σας φαίνεται, έχετε κάνει κάτι αντίστοιχο με καλύτερα ή χειρότερα αποτελέσματα;

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και δύναμη!
 #133433  από Στάθης
 Τρί Ιαν 05, 2021 10:29 am
fewtile έγραψε: Δευ Ιαν 04, 2021 5:30 pm ....
Όταν έβγαινα από τη θάλασσα το περπάτημά μου ήτανε πολύ καλό. Κανένα κόμπιασμα, ούτε βαριά πόδια, ούτε τίποτα που να με ξένιζε στην κινητικότητα.
Με το που έφευγα από την παραλία και μετά από 1 ώρα, που επέστρεφα απίτι, ξαναβρισκόμουν στα ίδια επίπεδα με πριν (την κολύμβηση). Δηλαδή βαριά πόδια, κόπωση και ακανόνιστο βάδισμα.....


Πιστεύω, είναι επειδή κατά την κολύμβηση ανεβάζουμε παλμούς σε συνδυασμό με την δροσιά της θάλασσας, βελτιώνεται σημαντική η αιμάτωση του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος.

Αργότερα ξανα-επιστρέφει στα κανονικά της, όπου για τους ασθενείς με ΣΚΠ, μελέτες δείχνουν ότι είναι προβληματική.

Αυτό που περιγράφεις, βιώνω επίσης.

Καλή χρονιά με σημαντικά και μόνιμη καλύτερη αιμάτωση για όλους μας !!
 #133434  από fewtile
 Τρί Ιαν 05, 2021 10:43 am
Γειά σου Στάθη, αυτό που λες για την αιμάτωση πρώτη φορά το ακούω. Ο νευρολόγος μου δεν το έχει αναφέρει ποτέ! Τί περίπτωση είναι αυτή η κατάσταση με την αιμάτωση;
 #133435  από Στάθης
 Τρί Ιαν 05, 2021 7:12 pm
fewtile έγραψε: Τρί Ιαν 05, 2021 10:43 am Γειά σου Στάθη, αυτό που λες για την αιμάτωση πρώτη φορά το ακούω. Ο νευρολόγος μου δεν το έχει αναφέρει ποτέ! Τί περίπτωση είναι αυτή η κατάσταση με την αιμάτωση;


Η κολύμβηση ίσως βελτιώνει την αιμάτωση του σώματός σου, για αυτό ένιωθες τις βελτιώσεις που λες.
Αυτό έχω δει στον εαυτό μου. Για τα επιστημονικά δροόμενα της αιμάτωσης μπορείς π.χ. να δεις άρθρα σαν το παρακάτω:
EpcHASPW4AA6nIf.jpg
EpcHASPW4AA6nIf.jpg (21.19 KiB) Προβλήθηκε 3276 φορές
Επάνω αριστερά: φυσιολογική όψη στη φλεβογραφία καθετήρα του εξωσπονδυλικού πλέγματος.
Πάνω δεξιά και κάτω πλαίσιο. Φλεβική υποπλασία και ανεπαρκής αποστράγγιση του νωτιαίου μυελού σε πρωτογενή προοδευτική σκλήρυνση κατά πλάκας.

https://twitter.com/zambo57

Χρόνια εγκεφαλονωτιαία φλεβική ανεπάρκεια σε ασθενείς με σκλήρυνση κατά πλάκας
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2647682/
 #133447  από fewtile
 Παρ Ιαν 15, 2021 5:15 pm
Τώρα που η κολύμβηση λόγω χειμώνα και κλειστών κολυμβητηρίων δεν είναι εφικτή, ποιά άλλη μέθοδος υπάρχει, που να μπορεί να κάνει κάποιος για να πετύχει την αιμάτωση χωρίς βέβαια να δημιουργείται η αποτρεπτική κόπωση; Τί.... ζητάω πολλά μήπως;
 #133448  από basilis361
 Παρ Ιαν 15, 2021 5:37 pm
Καλησπέρα διάβασα τα ποστ που γράψατε για τα οφέλη της κολύμβησης και φυσικά συμφωνώ...απλά ήθελα να αναφέρω την δικιά μου περιπτωση ,που μόλις βγαίνω από την θαλασσα δεν μπορω να πάρω τα πόδια μου και πρεπει να περάσουν 5-10 λεπτά για να συνέλθουν τα πόδια και να μπορω να ξαναπερπατησω...Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να μην γινεται αυτο ??
 #133449  από fewtile
 Παρ Ιαν 15, 2021 5:43 pm
Γειά σου Βασίλη, μη νομίζεις πως κι εγώ, με το που βγαίνω από τη θάλασσα πως είμαι τζι τζι. Έχω κόπωση αλλά ξεκουράζομαι για κανά 10λεπτο κ μετά ξεκινάω. Είμαι καλύτερα εάν δεν κάνω πολύ εντατική κολύμβηση.
 #133451  από Στάθης
 Παρ Ιαν 15, 2021 10:19 pm
fewtile έγραψε: Παρ Ιαν 15, 2021 5:15 pm Τώρα που η κολύμβηση λόγω χειμώνα και κλειστών κολυμβητηρίων δεν είναι εφικτή, ποιά άλλη μέθοδος υπάρχει, που να μπορεί να κάνει κάποιος για να πετύχει την αιμάτωση χωρίς βέβαια να δημιουργείται η αποτρεπτική κόπωση; Τί.... ζητάω πολλά μήπως;
Η βελτίωση της αιματολογικής κινητικής του σώματός μας έχει τεράστια οφέλη από την άσκηση γενικότερα. Αν δεν μπορείς να κολυμπήσεις, σίγουρα μπορεί να βρεις κάποια άλλοι ασχολία εκγύμνασης. Γνωρίζω για παράδειγμα πολλά μέλη με ΣΚΠ που έχουν επιλέξει την Yoga ήπιας μορφής, όχι Power Yoga ας πούμε.

Αυτό που καταστρέφει το κυκλοφορικό μας και παρασέρνει μαζί και το νευρολογικό, είναι το πάντρεμα συνηθειών όπως για παράδειγμα, το τσιγάρο παρέα με καφέ ή αλκοόλ, η στατικότητα παρέα με λήψη πολλών κορεσμένων λιπαρών, το στρες μαζί με βλαβερά ψυχολογικά κατάλοιπα και πάει λέγοντας...
Βουλώνουν αρτηρίες, τσακίζονται οι φλέβες και το σώμα στην αδράνειά του να πάρει τομές και σημαντικές well-being αποφάσεις καταρρέει....
 #133453  από Still
 Κυρ Ιαν 17, 2021 10:47 pm
να προτείνω και γώ κάτι "τεμπέλικο" και απομίμηση κινητικότητας;

1. Μπότες συμπίεσης/πρεσσοθεραπείας/λεμφικού μασάζ
2. Μασάζ με ηλεκτρόδια/ηλεκτροδιέγερση/ηλεκτροθεραπεία
3, Για την συντήρηση των παραπάνω, κάλτσες συμπίεσης, και εάν χρειάζετε και μανίκια συμπίεσης

προσωπικά είδε μεγάλο οφέλος εξαιτίας της αυξημένης αισθητικότητας που προκαλείτε

καλή δύναμη :smile-muscle:
 #133457  από fewtile
 Τρί Ιαν 19, 2021 6:36 pm
Σε ευχαριστώ πολύ Still για τις προτάσεις!
Θα με ενδιέφερε πολύ να μου πείς, τί όφελος είδες αλλά και να μου περιέγραφες μια πριν και μετά κατάσταση. Πώς ήσουν πριν δηλαδή, με τι προβλήματα τι έκανες μετά και πως εξελίχθηκαν τα θέματα.