• Παρακέντηση

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #106956  από xrysa
 Τρί Οκτ 21, 2014 5:34 pm
Γεια σας παιδιά! Ελπίζω να σας βρίσκω όλους και όλες χαμογελαστούς και καλά!
Ήθελα τα φώτα σας για κάτι ακόμα.. όταν κάναμε παρακέντηση στο νοσοκομείο, πήγα ένα δείγμα σε εξωτερικό εργαστήριο. Τώρα τους ρωτάμε αν έκαναν αυτοί άλλες εξετάσεις και μας λένε όχι. Κάνανε ολήκληρη παρακέντηση για μία εξέταση? Ή βαριούνται να ψάξουν και να μας τις δώσουν?
 #106958  από neroxytis
 Τρί Οκτ 21, 2014 5:40 pm
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη; Ποια αποτελέσματα λείπουν;
 #106980  από ekastell
 Τετ Οκτ 22, 2014 1:00 pm
Όταν μας κάνουν παρακέντηση για να επιβεβαιώσουν την ασθένεια εξετάζουν μόνο για απομυελινωτικές ασθένειες. Βλέπουν αν υπάρχουν ολιγοκλονικές ζώνες στο εγκεφαλονωτιαίο υγρό μόνο ή αν υπάρχουν και στο αίμα.Αν είναι μόνο στο εγκεφαλονωτιαίο υγρό και όχι στο αίμα είναι θετικό δεν υπάρχει λόγος να κοιτάξουν για κάτι άλλο.Έγινε η διάγνωση. Μόνο αυτό ψάχνουν από ότι ξέρω :smile-flower: :smile-inlove:
Τι άλλο περίμενες να σου πού;
 #106983  από xrysa
 Τετ Οκτ 22, 2014 2:20 pm
Χα χα!!
Έχεις δίκιο.. έκαναν εξέταση για ανίχνευση ολιγοκλινικές δέσμες και βγήκε θετικό.
Δεν ήξερα, για αυτό ρώτησα.. λέω πήραν που πήραν μυελό, έγινε όλη αυτή η διαδικασία.. μόνο αυτό έλεξαν? :smile-thinking:
Απλά θα πάμε να πάρουμε τη γνώμη ενός ακόμα γιατρού, και ήθελα να είμαι σίγουρη ότι έχουμε όλες τις εξετάσεις.
Έχουμε μαγνητική θώρακος, αυχένα, εγκεφάλου, ολιγοκλινικών δεσμάων ΕΝΥ και ΟΡΟΥ, Anti aqp4 cba(αρνητικό) και φυσικά γενικές
 #107012  από ekastell
 Πέμ Οκτ 23, 2014 1:22 pm
Ολοι δεν ξέρουμε στην αρχή και καλά κάνεις και ρωτάς. :smile-inlove:
Για ότι έχεις απορία να ρωτάς και θα σου απαντούμε όσοι ξέρουμε.
Και μην αγχωθείς και να μπεις στη διαδικασία του τρέχω όλους τους νευρολόγους. Είναι πολύ ψυχοφθόρο. Διάλεξε ένα που να εμπιστεύεσαι και να ακολουθείς ότι σου πει :smile-inlove:

ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΑΛΛΟΙΩΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ
 #133170  από Nikos2210
 Κυρ Σεπ 13, 2020 2:35 pm
Καλησπέρα σας. . ήθελα να κάνω μια ερώτηση πόσο σίγουρη είναι μια οσφυονωτιαια παρακέντηση ;;
Τα αποτελέσματα δν έχουν κάποια σφραγίδα γιατρού δν πρέπει να έχουν κανονικά ;
 #133174  από tryinghard
 Τρί Σεπ 15, 2020 12:04 am
Εγώ πάντως, από τα συμφραζόμενα των γιατρών, κατάλαβα ότι δε χρειάζεται να βγουν θετικές οι εξετάσεις αυτές για να μιλήσουν για ΣΚΠ οι γιατροί.
Στη δικιά μου περίπτωση είναι αρνητικές οι εξετάσεις, αλλά οι γιατροί δίνουν πιθανότητες ακόμη για ΣΚΠ.
 #133184  από Josephine
 Τετ Σεπ 16, 2020 10:39 am
Που βασίζουν τις υποψίες χωρίς ενδείξεις από MRI/παρακεντηση;