• ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #128895  από hope
 Δευ Σεπ 25, 2017 5:37 pm
Κοτσάνα είπα δηλαδη :emojis-1:
Λίγο που ειμαι χαζή λίγο που τα έχω παίξει λέω ότι να ναι.
Δεν έχω ρωτήσει κι αν θα μου δώσουν χάπια μετά την ενδοφλεβια.
Προς το παρόν είχα μόνο έντονους παλμους και λίγη ταχυκαρδια. Βέβαια 90κατι παλμους ειχα πριν φύγω κι από το σπιτι.
Επίσης έχω τρομερή πίκρα στο στομα η οποία δε φευγει. Ήπια το πρωί ένα freddo cappuccino και λέω να αγοράσω στέβια σημερα και να πιω κι ένα δεύτερο ντεκαφεινε μπας και γλυκαθω. Θα βάλω και κανέλα που λένε ότι βοηθάει στο ζαχαρο.
 #128921  από hope
 Πέμ Σεπ 28, 2017 10:39 pm
Τα νέα μου από την κορτιζόνη
Τις πρώτες δύο ημέρες όλα τελεια.
Τα μουδιασματα και το καψιματα έφυγαν και από παρενέργειες σχεδόν τιποτε. Μέχρι και η πικρα στο στόμα υποχωρουσε.
Σήμερα όμως που έκανα την τέταρτη δόση ζορίζομαι κι έχω φοβηθεί πολυ.
Πέρα από το ότι νιώθω τα γόνατα λίγο βαριά αυτό που με φοβίζει πολύ είνα ότι έχω συνεχως φτερουγισματα. Η μικρή μου πίεση είναι στο 6.5 πράγμα που είναι ασυνήθιστο για εμένα καθως συνήθως έχω γύρω στο 8.5 με 9.
Επίσης οι σφυγμοί μου είναι 65. Συνήθως είναι 80. Σκεφτείτε ότι τις 2 πρώτες μέρες ήταν γύρω στους 100 απο τον φόβο μου. Και τώρα 65?
Με ανησυχεί κι αυτή η χαμηλή πίεση η μικρη.
Και τα φτερουγισματα. Γιατί τόσα πολλα? Τι να κανω?Σας έχει συμβεί ποτε?
 #128922  από Konstantinos
 Παρ Σεπ 29, 2017 2:11 am
hope έγραψε:Τα νέα μου από την κορτιζόνη
Τις πρώτες δύο ημέρες όλα τελεια.
Τα μουδιασματα και το καψιματα έφυγαν και από παρενέργειες σχεδόν τιποτε. Μέχρι και η πικρα στο στόμα υποχωρουσε.
Σήμερα όμως που έκανα την τέταρτη δόση ζορίζομαι κι έχω φοβηθεί πολυ.
Πέρα από το ότι νιώθω τα γόνατα λίγο βαριά αυτό που με φοβίζει πολύ είνα ότι έχω συνεχως φτερουγισματα. Η μικρή μου πίεση είναι στο 6.5 πράγμα που είναι ασυνήθιστο για εμένα καθως συνήθως έχω γύρω στο 8.5 με 9.
Επίσης οι σφυγμοί μου είναι 65. Συνήθως είναι 80. Σκεφτείτε ότι τις 2 πρώτες μέρες ήταν γύρω στους 100 απο τον φόβο μου. Και τώρα 65?
Με ανησυχεί κι αυτή η χαμηλή πίεση η μικρη.
Και τα φτερουγισματα. Γιατί τόσα πολλα? Τι να κανω?Σας έχει συμβεί ποτε?
Χαίρομαι που τα συμπτώματά σου υποχωρούν και αυτό είναι που έχει σημασία.
Τα βαριά πόδια και η κούραση είναι συνηθισμένη παρενέργεια και θα κρατήσει αρκετές μέρες μετά, όπως και τα φτερουγίσματα.
Για την χαμηλή πίεση και γενικά για οτιδήποτε σε ανησυχεί, μη ντρέπεσαι ποτέ να ρωτήσεις κάποιον γιατρό στο νοσοκομείο ή έξω δικό σου.
Καλή ανάρρωση!
 #128928  από hope
 Παρ Σεπ 29, 2017 11:15 pm
Πήγα σε καρδιολογο. Δόξα Τω Θεώ ολα καλα.
Και ο νευρολόγος καλά μου τα ειπε.
Γενικά σήμερα είμαι πολύ πιο ήρεμη κι ευτυχισμενη. Συγγνώμη που σας έχω τρελλανει. Τα έχω παίξει αυτό το καιρο. Όμως νομίζω πως σιγά σιγά αρχίζω να ηρεμω.
Αύριο πρώτα ο Θεός θα σας πω αναλυτικά τα νέα μου.
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολυ. Η βοήθεια σας μου είναι πολυτιμη. Κωνσταντίνε είσαι τελειος.
Πιστεύω ότι με τη βοήθεια Του Θεού θα εξελιχθούν όλα πολύ καλα.
 #133157  από iliana
 Τρί Σεπ 08, 2020 3:33 pm
Καλησπέρα! Ήθελα και εγώ να ρωτήσω λίγο κάποια πράγματα σχετικά με την κορτιζόνη και την διατροφή. Διαγνώστηκα με ΣΚΠ και ξεκίνησα 5ημερη αγωγή με κορτιζόνη και θα λάβω αλλες 15 μερες κορτιζόνη με χάπι απο το σπιτι. Μου είπαν οχι αλάτι και ζάχαρη και ήδη προσέχω. Απο ότι ειδα, δεν θελει τυποποιημένα προϊόντα, θέλει προσοχή σε ψωμι και φρυγανιές αλλα ψάρι επιτρέπεται; αυγό; τυρι με χαμηλά λιπαρα, πχ ανθότυρο ή κάτι αλλο; και με τα φρούτα τί γίνεται; επιτρέπονται όλα ή θέλει πχ μονο αχλάδια και μήλα που ναι αγλυκα; Ευχαριστώ πολυ! :emojis-1:
 #133158  από Στάθης
 Τρί Σεπ 08, 2020 9:43 pm
iliana έγραψε: Τρί Σεπ 08, 2020 3:33 pm Καλησπέρα! Ήθελα και εγώ να ρωτήσω λίγο κάποια πράγματα σχετικά με την κορτιζόνη και την διατροφή. Διαγνώστηκα με ΣΚΠ και ξεκίνησα 5ημερη αγωγή με κορτιζόνη και θα λάβω αλλες 15 μερες κορτιζόνη με χάπι απο το σπιτι. Μου είπαν οχι αλάτι και ζάχαρη και ήδη προσέχω. Απο ότι ειδα, δεν θελει τυποποιημένα προϊόντα, θέλει προσοχή σε ψωμι και φρυγανιές αλλα ψάρι επιτρέπεται; αυγό; τυρι με χαμηλά λιπαρα, πχ ανθότυρο ή κάτι αλλο; και με τα φρούτα τί γίνεται; επιτρέπονται όλα ή θέλει πχ μονο αχλάδια και μήλα που ναι αγλυκα; Ευχαριστώ πολυ! :emojis-1:

Και βέβαια επιτρέπεται το ψάρι, μάλιστα να τρως αρκετά περισσότερο ψάρια γιατί περιέχουν Omega3 τα οποία είναι απαραίτητα για την υγεία του νευρικού, αυγά επίσης επιτρέπονται ίσως με μέτρο αλλά γάλα, όσο θα παίρνεις κορτιζόνη ίσως είναι και απαραίτητο από την άποψη ότι η κορτιζόνη στεγνώνει το σώμα από ασβέστιο (εξού και γιατί οι πολλές επαναλαμβανόμενες μεγάλες δόσεις κορτιζόνης δημιουργούν σοβαρή οστεοπόρωση).

Από φρούτα να προτιμάς πράσινα μίλα, αχλάδια, πορτοκαλάδα στυμμένη, γενικά τα πολύ γλυκά φρούτα όπως σταφύλια, χουρμάδες καλό είναι να αποφεύγονται προσωρινά. Το αλάτι βρίσκεται και στο ψωμί, τυριά, οπότε το πολύ ψωμί και τα τυριά όντως πρήζουν το σώμα, οπότε με πολύ μέτρο.

Σε γενικές γραμμές, η κορτιζόνη δημιουργεί κάποιες συνήθειες διατροφικές, που καλό είναι να συνεχίζονται και μετά την λήψη, όπως διατροφή με καθόλου ζάχαρη, ελάχιστο αλάτι. Η υγεία θριαμβεύει πάνω σε μια ποιότητα ζωής που δεν εμπεριέχει κορεσμένα, τυποποιημένα και οξειδωμένα προϊόντα.

Καλη ενδυνάμωση iliana και εύχομαι γρήγορα περαστικά !!!
 #133160  από iliana
 Τρί Σεπ 08, 2020 11:27 pm
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! Ήδη πήρα ξινομηλα,αχλάδια Και πορτοκάλια. Γιαούρτια με 0%, γαλα και ψωμι με 0% αλάτι και λιγο τυρι με ελάχιστο αλάτι για πού και πού. Νομίζω έκανα καλές επιλογές! Ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση :emojis-1: