• Αποτελέσματα μαγνητικης

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133059  από gogo
 Σάβ Ιούλ 25, 2020 8:09 am
Καλημέρα σας, είμαι η Γωγώ 38 ετων. Σας παραθέτω τα αποτελέσματα της μαγνητικής μου. Είναι η πρώτη.
Ξεκίνησα το ψάξιμο λόγω συχνού μουδιάσματος του αριστερού ποδιού που κρατάει μερες . Ο ορθοπαιδικός με παρέπεμψε σε νευρολόγο. Το ίδιο διάστημα επισκέφθηκα και ουρολόγο λόγο συχνοουριας κ ξαφνικής αίσθησης για ούρηση . Άμεση.
Οι εξετάσεις ούρων καθώς και οι αιματολογικές κ βιταμίνες είναι φυσιολογικές.
Ραντεβού στον νευρολόγος έχω την Παρασκευή, αργεί κάπως κ θέλω μια άποψη.

https://ibb.co/6WfTcty
 #133062  από waterfall
 Κυρ Ιούλ 26, 2020 8:22 pm
Φαίνεται ότι έχει ξεκινήσει απομυελίνωση και πρέπει να κάνεις επανέλεγχο σε μερικούς μήνες και κατά διαστήματα για να δεις πώς και αν θα εξελιχθεί. Διάγνωση μόνο με αυτή την εξέταση αποκλείεται να πάρεις. Θα πρέπει να κάνεις και μαγνητικές αυχενικής και θωρακικής μοίρας μοίρας για να δεις αν υπάρχουν εστίες και στον νωτιαίο μυελό. Επίσης καλό θα είναι να κάνεις και οσφυονωτιαία παρακέντηση για να δεις αν έχεις ολιγοκλωνικές ζώνες αλλά και για να αποκλείσεις άλλες ασθένειες. Και ταυτόχρονα πολλών ειδών εξετάσεις αίματος για να αποκλείσεις άλλα νοσήματα.
 #133063  από gogo
 Κυρ Ιούλ 26, 2020 11:00 pm
Σας ευχαριστώ πολύ. Μαγνητική αυχενα έκανα, δεν υπάρχουν ευρήματα. Οπότε αναμονή μέχρι τις επόμενες εξετάσεις