• Αναζήτησή συμβουλής

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133037  από Cassin
 Τρί Ιούλ 14, 2020 2:53 am
Καλησπέρα...δεν πάσχω από πολλαπλή σκλήρυνση εγώ αλλά μάλλον το αγόρι μου και επειδή ο γιατρός του μας έχει πει πως δεν είναι σίγουρος ότι έχει πλ σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποιος με παρόμοια ιστορία. Το αγόρι μου είχε το πρώτο του σύμπτωμα το 2016 όταν ξύπνησε μια μέρα και το ένα μάτι του ήταν ελαφρώς πεσμένο, χωρίς να είναι κλειστό. Μετά από διάφορες εξετάσεις οι γιατροί του ελεγαν πως δεν ξέρουν από τι μπορεί να έχει προκληθεί και με χορήγηση κορτιζόνης το πρόβλημα λύθηκε σε λίγες μέρες. Ο νευρολόγος του παρόλα αυτά τον κράτησε στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις και του χορήγησε Copaxon λέγοντας του πως υπάρχει πιθανότητα για πλ. Μετά από 2,5 χρόνια περίπου που ακολουθούσε την αγωγή αυτή ένιωσε ένα μικρό μυρμήγκισμα στο αριστερό του χέρι, χωρίς όμως να χάνει την αίσθηση της αφής ή την κινητικότητα του. Η μαγνητική που έκανε για να δει που οφείλεται αυτό και αν υπάρχει κάποια φλεγμονή έδειξε πως έχει μια κήλη στον αυχένα, η οποία πίεζε το νεύρο του χεριού του. Ο γιατρός του τότε του άλλαξε αγωγη και του χορήγησε Tecfidera, αφού και ο ιδιος δεν άντεχε άλλο την προηγούμενη αγωγη. Αυτό έγινε πριν 1,5 χρόνο περίπου και έκτοτε δεν έχει εμφανίσει κανενα σύμπτωμα. Παράλληλα το τελευταίο διάστημα παίρνει διαφορά συμπληρώματα και βιταμίνες . Η ψυχολογία του ευτυχώς ήταν ανέκαθεν παρά πολύ καλή. Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και ελπίζω κάποιος να μπορεί κάπως να με συμβουλέψει καθώς κάθε φορά που μου λέει ότι δεν αισθάνεται καλά ή αισθάνεται κουρασμένος τρομάζω γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί στο μέλλον
 #133050  από Στάθης
 Δευ Ιούλ 20, 2020 10:59 pm
Cassin έγραψε: Τρί Ιούλ 14, 2020 2:53 am .................
..............Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και ελπίζω κάποιος να μπορεί κάπως να με συμβουλέψει καθώς κάθε φορά που μου λέει ότι δεν αισθάνεται καλά ή αισθάνεται κουρασμένος τρομάζω γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί στο μέλλον
Η ψυχολογία είναι το βασικότερο. Αφού είσαι και εσύ στήριγμα, είναι και αυτός θετικός, όλα καλά θα πάνε το πιστεύω πολύ.

Μπορεί επίσης να δουλέψει περαιτέρω τις βιταμίνες, τα συμπληρώματα και τον μεταβολισμό του, με ευχή να δυναμώνει και να έχει όσο το δυνατόν λιγότερα συμπτώματα. Σε αυτή τη τρελή εποχή που όλα βάλλουν το Νευρικό μας Σύστημα, δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην ταλαιπωρεί τα νεύρα του. Ας κοιτάξουμε να φέρουμε την Υγεία του στα καλύτερα επίπεδα του, τα όπλα μας είναι πολλά !

https://www.greenmedinfo.com/disease/multiple-sclerosis
 #133052  από ppt
 Τρί Ιούλ 21, 2020 1:57 pm
Καλησπέρα και από εμένα! Τι άλλες εξετάσεις έχετε κάνει εκτός από μαγνητική αυχένα;Μαγνητκή εγκεφάλου; θωρακικής; Έχουν δείξει κάτι άλλο;κάποια εστία κάπου; Γιατί αν κάποιος νευρολόγος με ένα επεισόδιο στο μάτι, και μία κήλη στον αυχένα σας έβαλε σε αυτές τις αγωγές τότε κάτι δεν πάει καλά! Αν όντως δεν υπάρχει κάτι άλλο στις εξετάσεις σας καλό θα ήταν να πάρετε και κάποια άλλη γνώμη και από νευρολόγο αλλά και από κάποιον νευροχειρούργο 'η ορθοπεδικό που θα δει αν κήλη πιέζει και προκαλεί μουδιάσματα.
 #133056  από Cassin
 Πέμ Ιούλ 23, 2020 11:53 pm
ppt έγραψε: Τρί Ιούλ 21, 2020 1:57 pm Καλησπέρα και από εμένα! Τι άλλες εξετάσεις έχετε κάνει εκτός από μαγνητική αυχένα;Μαγνητκή εγκεφάλου; θωρακικής; Έχουν δείξει κάτι άλλο;κάποια εστία κάπου; Γιατί αν κάποιος νευρολόγος με ένα επεισόδιο στο μάτι, και μία κήλη στον αυχένα σας έβαλε σε αυτές τις αγωγές τότε κάτι δεν πάει καλά! Αν όντως δεν υπάρχει κάτι άλλο στις εξετάσεις σας καλό θα ήταν να πάρετε και κάποια άλλη γνώμη και από νευρολόγο αλλά και από κάποιον νευροχειρούργο 'η ορθοπεδικό που θα δει αν κήλη πιέζει και προκαλεί μουδιάσματα.
Καλησπέρα!! Είχε κάποιες σκιες οι οποίες από ότι κατάλαβα ήταν οι φλεγμονές που προκύπτουν και στην σκλήρυνση γι αυτό του έδωσε αυτή τη διάγνωση.( Έχει κάνει μαγνητική αυχένα, εγκεφάλου, θώρακα και σπονδυλικής στήλης.) Εστίες νομίζω τις είχε ονομάσει ο γιατρός. Σε ορθοπεδικό και φυσικοθεραπευτή πάντως πήγαμε για να μας δώσει γνώμη σχετικά με την κήλη. Όσον αφορά δεύτερη γνώμη από νευρολόγο είναι κάτι που κοιτάζουμε να κάνουμε άμεσα!! Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή και το ενδιαφέρον
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cassin την Πέμ Ιούλ 23, 2020 11:57 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #133057  από Cassin
 Πέμ Ιούλ 23, 2020 11:56 pm
Στάθης έγραψε: Δευ Ιούλ 20, 2020 10:59 pm
Cassin έγραψε: Τρί Ιούλ 14, 2020 2:53 am .................
..............Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και ελπίζω κάποιος να μπορεί κάπως να με συμβουλέψει καθώς κάθε φορά που μου λέει ότι δεν αισθάνεται καλά ή αισθάνεται κουρασμένος τρομάζω γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί στο μέλλον
Η ψυχολογία είναι το βασικότερο. Αφού είσαι και εσύ στήριγμα, είναι και αυτός θετικός, όλα καλά θα πάνε το πιστεύω πολύ.

Μπορεί επίσης να δουλέψει περαιτέρω τις βιταμίνες, τα συμπληρώματα και τον μεταβολισμό του, με ευχή να δυναμώνει και να έχει όσο το δυνατόν λιγότερα συμπτώματα. Σε αυτή τη τρελή εποχή που όλα βάλλουν το Νευρικό μας Σύστημα, δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην ταλαιπωρεί τα νεύρα του. Ας κοιτάξουμε να φέρουμε την Υγεία του στα καλύτερα επίπεδα του, τα όπλα μας είναι πολλά !

https://www.greenmedinfo.com/disease/multiple-sclerosis
Καλησπέρα!! Συμφωνώ πολύ για το link είναι πολύ βοηθητικό!! Η αλήθεια είναι πως παίρνει πολλά συμπληρώματα και βιταμίνες, ακόμη και κάποια φυσικά σκευάσματα (γαϊδουράγκαθο πχ) και πιστεύω πως έχουν βοηθήσει. Παράλληλα κάνει και κάποιες συνεδρίες βίο συντονισμού ( προσωπικά δεν έχω πειστεί πως όντως βοηθάει αλλά ελπίζω να έχω άδικο και να δούμε αποτελέσματα).
Ευχαριστώ πολύ και πάλι