• Αυχενικο

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132830  από Nikos35
 Κυρ Μάιος 17, 2020 2:32 pm
Έχω παρόμοια συμπτώματα εδώ και ένα χρόνο. Κάψιμο στο πίσω μέρος του κεφαλιού συνεχόμενο και ζαλάδες. Οι μαγνητικές δεν έχουν δείξει κάτι προς το παρόν.
Κάποιος να μοιραστεί την εμπειρία του?
Κάτι που πηρατε σαν θεραπεία?
Το κλασικό που μου είπε ο τελευταίος νευρολόγος είναι ότι είναι ψυχολογικό.
 #132832  από queen_of_my_life
 Κυρ Μάιος 17, 2020 4:38 pm
Δεν ξέρω γιατί γράφω εδώ, αφού μου είπαν ότι δεν είναι αυχενικο.
Ωστόσο εγώ βλέπω ότι έχω παρόμοια συμπτώματα με άλλους εδώ..
Έχω θέμα εδώ και 2 χρόνια. Ξεκίνησε σαν ίλιγγος και έγινε μόνιμο. Κάθε μέρα τα ίδια. Ζαλάδα, πονοκέφαλος και πίεση στο κρανίο. Επίσης πλέον νιώθω ότι δεν μπορώ να κρατήσω το κεφάλι μου στο λαιμό. Πλέον πονούν οι σιαγονες μου κάθε μέρα. Ως εκ τούτου περισσότερο αστάθεια και εφόσον μένω μέσα, φουλ σπαστικοτητα.

Ποτέ δεν περίμενα ότι μια ζαλάδα και ο πονοκέφαλος μπορούν να μου κάνουν τέτοια ζημιά.

Α! Ο νευρολόγος το απέδωσε σε ψυχολογικό. Πήρα ως και xanax αλλά τίποτα. Έκανα φυσιοθεραπεία και βελονισμό. Ελαφρώς βοηθηθηκα. Έβαλα και μασελάκι για τριξιμο δοντιων. Τίποτα. Οι μαγνητικές όπως ήταν. Τίποτα νέο. Ωστόσο όλο αυτό όλο και χειροτερεύει.

Εγώ πάντως όσον αφορά τη δική μου περίπτωση θεωρώ ότι είναι από τη σκλήρυνση.. Πρόσφατα είχα μούδιασμα στο πρόσωπο+κεφάλι. Για πρώτη φορά στα 10 χρόνια. Ωστόσο θεωρώ ότι κάτι γινόταν πριν εκδηλωθεί αυτό το μούδιασμα..

Αυτά. Ακόμα το παλεύω, ψάχνω και ελπίζω
 #132833  από Nikos35
 Δευ Μάιος 18, 2020 1:23 am
Αυτό με την ψυχολογία το έχουν ψωμοτυρι βλέπω
 #132899  από Kpoplistener
 Τετ Ιουν 03, 2020 3:53 am
petros έγραψε: Τρί Φεβ 24, 2015 3:33 pm Καλημερα σε ολους και σε ολες. Ηθελα να ρωτησω αν καποιος-α ειχε ποτε θεμα με τον αυχενα.
Πονος στον αυχενα με πονοκεφαλο και ζαλη.

Θα ηθελα την εμπειρια σας και αν κανατε κατι που σας βοηθησε. Οτιδηποτε και αν ηταν αυτο. Φαρμακο - φυσικοθεραπεια- βελονισμος και φυσικα αν εχετε καποιον να μου συστησετε.
Ευχαριστω.
Ο βελονισμός είναι κατάρα..ξέρω τι σου λεω