• Σπαστικοτητα στο... κεφάλι????

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132827  από queen_of_my_life
 Σάβ Μάιος 16, 2020 1:07 pm
Καλησπέρα!

Γίνεται να υπάρξει σπαστικοτητα στο κεφάλι;;;;
Λογικά θα γίνεται...
Σκέφτομαι, όπως όταν μουδιαζει το χέρι, το πόδι και μετά έχει μειωμένη δύναμη ή και σπαστικοτητα, ίσως έτσι γίνεται και με το κεφάλι. Αν κάνει πχ το πρόσωπο μουδιασματα και εκτείνονται στο κεφάλι όλο, φαντάζομαι μετά κάτι μένει...

Άρα Ίσως δεν είναι αυχενικο αυτό που έχω..
Ίσως γι'αυτό δεν περνάει με τίποτα, ο,τι κι αν κάνω.. Θα μπορούσε να είναι μια εξήγηση. Και όχι κατευθείαν ψυχολογικό όπως λένε πάντα οι γιατροί όταν δεν έχουν τι να πουν. Έλεος

Με δική μου ευθύνη άρχισα να παίρνω sirdalud.. εύχομαι να βοηθήσει τα ποδαράκια μου και μαζί και το κεφάλι..
 #132897  από Kpoplistener
 Τετ Ιουν 03, 2020 3:48 am
queen_of_my_life έγραψε: Σάβ Μάιος 16, 2020 1:07 pm Καλησπέρα!

Γίνεται να υπάρξει σπαστικοτητα στο κεφάλι;;;;
Λογικά θα γίνεται...
Σκέφτομαι, όπως όταν μουδιαζει το χέρι, το πόδι και μετά έχει μειωμένη δύναμη ή και σπαστικοτητα, ίσως έτσι γίνεται και με το κεφάλι. Αν κάνει πχ το πρόσωπο μουδιασματα και εκτείνονται στο κεφάλι όλο, φαντάζομαι μετά κάτι μένει...

Άρα Ίσως δεν είναι αυχενικο αυτό που έχω..
Ίσως γι'αυτό δεν περνάει με τίποτα, ο,τι κι αν κάνω.. Θα μπορούσε να είναι μια εξήγηση. Και όχι κατευθείαν ψυχολογικό όπως λένε πάντα οι γιατροί όταν δεν έχουν τι να πουν. Έλεος

Με δική μου ευθύνη άρχισα να παίρνω sirdalud.. εύχομαι να βοηθήσει τα ποδαράκια μου και μαζί και το κεφάλι..
Μόλις διάβασα τον τίτλο λέω "εδώ είμαστε" ..κι όμως ισχύει έχω και εγώ πριν λίγα χρόνια είχα ελάχιστα τώρα συνδέονται με πόνο μερικές φορές ..είναι ανυπόφορο γιατί είναι σαν να σου πιέζουν το κεφάλι
 #132898  από Kpoplistener
 Τετ Ιουν 03, 2020 3:51 am
queen_of_my_life έγραψε: Σάβ Μάιος 16, 2020 1:07 pm Καλησπέρα!

Γίνεται να υπάρξει σπαστικοτητα στο κεφάλι;;;;
Λογικά θα γίνεται...
Σκέφτομαι, όπως όταν μουδιαζει το χέρι, το πόδι και μετά έχει μειωμένη δύναμη ή και σπαστικοτητα, ίσως έτσι γίνεται και με το κεφάλι. Αν κάνει πχ το πρόσωπο μουδιασματα και εκτείνονται στο κεφάλι όλο, φαντάζομαι μετά κάτι μένει...

Άρα Ίσως δεν είναι αυχενικο αυτό που έχω..
Ίσως γι'αυτό δεν περνάει με τίποτα, ο,τι κι αν κάνω.. Θα μπορούσε να είναι μια εξήγηση. Και όχι κατευθείαν ψυχολογικό όπως λένε πάντα οι γιατροί όταν δεν έχουν τι να πουν. Έλεος

Με δική μου ευθύνη άρχισα να παίρνω sirdalud.. εύχομαι να βοηθήσει τα ποδαράκια μου και μαζί και το κεφάλι..
Οι " ιατροί " μας παράτησαν ,δεν είναι να πεις ένα συμπτωμα το αποκλείουν κατευθείαν σου λένε " δεν είναι συμπτωμα της σκλήρυνσης" και μετά σου φέρνουν ψυχιάτρους 😂
 #132901  από queen_of_my_life
 Τετ Ιουν 03, 2020 10:36 am
Kpoplistener έγραψε: Τετ Ιουν 03, 2020 3:48 am
queen_of_my_life έγραψε: Σάβ Μάιος 16, 2020 1:07 pm Καλησπέρα!

Γίνεται να υπάρξει σπαστικοτητα στο κεφάλι;;;;
Λογικά θα γίνεται...
Σκέφτομαι, όπως όταν μουδιαζει το χέρι, το πόδι και μετά έχει μειωμένη δύναμη ή και σπαστικοτητα, ίσως έτσι γίνεται και με το κεφάλι. Αν κάνει πχ το πρόσωπο μουδιασματα και εκτείνονται στο κεφάλι όλο, φαντάζομαι μετά κάτι μένει...

Άρα Ίσως δεν είναι αυχενικο αυτό που έχω..
Ίσως γι'αυτό δεν περνάει με τίποτα, ο,τι κι αν κάνω.. Θα μπορούσε να είναι μια εξήγηση. Και όχι κατευθείαν ψυχολογικό όπως λένε πάντα οι γιατροί όταν δεν έχουν τι να πουν. Έλεος

Με δική μου ευθύνη άρχισα να παίρνω sirdalud.. εύχομαι να βοηθήσει τα ποδαράκια μου και μαζί και το κεφάλι..
Μόλις διάβασα τον τίτλο λέω "εδώ είμαστε" ..κι όμως ισχύει έχω και εγώ πριν λίγα χρόνια είχα ελάχιστα τώρα συνδέονται με πόνο μερικές φορές ..είναι ανυπόφορο γιατί είναι σαν να σου πιέζουν το κεφάλι
Απίστευτο!!!!! Αυτό ακριβώς! Σα να σου πιέζουν το κεφάλι. Και εκτός από πίεση στο τέλος νιώθεις και πονοκέφαλο και ζαλάδα, σα μούδιασμα. Έτσι και εσύ;;;;; εγώ έχω έτσι 2,5 χρόνια. Μόνιμο, κάθε μέρα.

Δε φαντάζεσαι πόσο χαίρομαι που επιτέλους κάποιος καταλαβαίνει. Δεν εννοώ ότι χαίρομαι που το έχεις και συ αυτό χαχα προς Θεού. Όχι που πήγαιναν να με βάλουν τρελή...
 #132903  από Kpoplistener
 Πέμ Ιουν 04, 2020 11:26 am
queen_of_my_life έγραψε: Τετ Ιουν 03, 2020 10:36 am
Kpoplistener έγραψε: Τετ Ιουν 03, 2020 3:48 am
queen_of_my_life έγραψε: Σάβ Μάιος 16, 2020 1:07 pm Καλησπέρα!

Γίνεται να υπάρξει σπαστικοτητα στο κεφάλι;;;;
Λογικά θα γίνεται...
Σκέφτομαι, όπως όταν μουδιαζει το χέρι, το πόδι και μετά έχει μειωμένη δύναμη ή και σπαστικοτητα, ίσως έτσι γίνεται και με το κεφάλι. Αν κάνει πχ το πρόσωπο μουδιασματα και εκτείνονται στο κεφάλι όλο, φαντάζομαι μετά κάτι μένει...

Άρα Ίσως δεν είναι αυχενικο αυτό που έχω..
Ίσως γι'αυτό δεν περνάει με τίποτα, ο,τι κι αν κάνω.. Θα μπορούσε να είναι μια εξήγηση. Και όχι κατευθείαν ψυχολογικό όπως λένε πάντα οι γιατροί όταν δεν έχουν τι να πουν. Έλεος

Με δική μου ευθύνη άρχισα να παίρνω sirdalud.. εύχομαι να βοηθήσει τα ποδαράκια μου και μαζί και το κεφάλι..
Μόλις διάβασα τον τίτλο λέω "εδώ είμαστε" ..κι όμως ισχύει έχω και εγώ πριν λίγα χρόνια είχα ελάχιστα τώρα συνδέονται με πόνο μερικές φορές ..είναι ανυπόφορο γιατί είναι σαν να σου πιέζουν το κεφάλι
Απίστευτο!!!!! Αυτό ακριβώς! Σα να σου πιέζουν το κεφάλι. Και εκτός από πίεση στο τέλος νιώθεις και πονοκέφαλο και ζαλάδα, σα μούδιασμα. Έτσι και εσύ;;;;; εγώ έχω έτσι 2,5 χρόνια. Μόνιμο, κάθε μέρα.

Δε φαντάζεσαι πόσο χαίρομαι που επιτέλους κάποιος καταλαβαίνει. Δεν εννοώ ότι χαίρομαι που το έχεις και συ αυτό χαχα προς Θεού. Όχι που πήγαιναν να με βάλουν τρελή...
Είναι πραγματικά πολύ άσχημο όταν δεν μας καταλαβαίνουν.. το έχω νιώσει αυτό με το κεφάλι , έχω νιώσει και ένα άλλο να πετάγομαι αλλά το κεφάλι μου να κάνω την σύσπαση αυτήν αλλά στο κεφάλι, μερικές φορές η σύσπαση και είναι κάτι που δεν αντέχεται πάλι καλά όμως δεν είναι συνεχόμενη κατάσταση όπως ας πούμε κάποιο συμπτωμα που κρατάει για ώρες για μέρες, είναι κάτι που έρχεται ξαφνικά κι φεύγει αλλά όταν έρχεται μερικές φορές έχω τέτοιο πόνο από τη σύσπαση που πιάνω το κεφάλι μου , μερικές φορές βαράει στα αυτιά , μερικές στα μάτια, άλλες στον σβέρκο, άλλες στους κροτάφους.

Σε καταλαβαίνω δεν είσαι η μοναδική που το νιώθει αυτό.

Δεν ξέρω αν στο έχουν πει οι "ιατροί"
Συγχώραμε που τους βάζω σε " " αλλά έχω άσχημες εμπειρίες από αυτούς.
Αλλά η ΣΚΠ είναι ένα μικρόβιο που ουσιαστικά του επιτράπηκε να μπει στον οργανισμό κάποτε ..εμένα ήταν από εμβόλιο όπως κι πολλών άλλων.
Το εμβόλιο της Β' ηπατίτιδας φέρνει την ΣΚΠ ή αν την έχεις και το κάνεις την πυροδοτεί. Και αυτό το μικρόβιο εστιάζει στο ανοσοποιητικό σύστημα και καταστρέφει τα νεύρα του σώματος τα οποία νεύρα συνδέονται σαν το καλώδιο της τηλεόρασης ας πούμε, σε όλα τα όργανα του σώματος, χέρια, πόδια, νύχια, τρίχες, μάτια, πρώτα ο εγκέφαλος, μύτη, στόμα, δόντια, γλώσσα, ούλα, στήθος καρδιά, στομαχι, μήτρα, γενετικά όργανα, τα πάντα. Για να λειτουργήσει το χέρι μας ας πούμε πρέπει να δώσει την σωστή εντολή ο εγκέφαλος και αυτό να διαπεράσει στα υγειη καλώδια (νεύρα) και από κει στο χέρι , και να κάνει την κίνηση που θέλουμε

Εάν δεν διαπεράσει σωστά ή καθόλου, το χέρι ή μουδιαζει για λίγο ή για πολύ, ή κάνει ατσαλη κίνηση. Το ίδιο ισχύει με όλα τα όργανα του σώματος μας. Όταν υπάρχει η δυσλειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος δυσλειτουργουν όλα. Το ένα μετά το άλλο.

Εάν σου πουν "αυτό που έχεις δεν είναι συμπτωμα της ΣΚΠ" τοτε δεν ξέρω γιατί πήραν το πτυχίο του ιατρού. Ότι σου συμβεί είναι το αποτέλεσμα που δημιουργεί η ΣΚΠ μέσα σου..δηλ οι ουλές στους νευρώνες.

Δεν είμαι ιατρός δεν είμαι ειδική αλλά δεν χρειάζεται να κάνεις μαθηματικά και φυσική και χημεία για να καταλάβεις κάποια πράγματα που ζεις όπως κάνουν αυτοί ..έβλεπα τα μηχανήματα μερικές φορές που χαλούσαν γιατί η μπριζα έκανε ουλές , και το συνδεσα έτσι με την ΣΚΠ. Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα απλά ειεμις είμαστε άνθρωποι και όχι μηχανήματα ..αυτη είναι η διαφορά

Και όσον αφορά τα εμβόλια μην τα εμπιστευτείς ποτέ
 #132904  από Kpoplistener
 Πέμ Ιουν 04, 2020 11:37 am
Λένε πόλοι " εάν πεις αυτό το σύμπτωμα συνδέεται με την ΣΚΠ που μπορεί να μην ισχύει (έτσι λένε αυτοί) και δεν το έχει ο άλλος , θα πιστέψει ότι το έχει και καταφαντασια θα έχει το συμπτωμα" κι λέω εγώ τώρα. Η ΣΚΠ τα φέρνει όλα. Είτε τα σκεφτείς είτε όχι. Από την στιγμή που διαγνωσκεσαι με αυτήν τίποτα δεν είναι ψυχολογικό. Ακόμα και τα αποτομα ξεσπάσματα είναι η δυσλειτουργία του εγκεφάλου στα συγκεκριμένα τμήματα του που σε κάνουν να κλαίς ξαφνικά ή να γελάς ξαφνικά χωρίς λόγο ή να συγχιστεις ξαφνικά ή πολλά.

Επίσης μου είπαν οι "" ότι άμα σταματήσεις να σκέφτεσαι την ΣΚΠ θα Σταματήσει να σε ενοχλεί 😂😂

Ναι λες και εγώ το μόνο που κάνω κάθε φορά είναι να την σκέφτομαι γιατί μου αρέσει να έχω συμπτωματα και να υποφέρω. ....πιο "λογική" συμβουλή δεν μπόρεσαν να μου δωσουν. Ίσα ίσα όταν κάνεις πως δεν την σκέφτεσαι , σε βαράει ξαφνικά και πανικοβαλλεσαι.

Ένα έχω να πω για αυτούς εκεί που είναι ήμασταν και εδώ που ειμαστε θα ρθουν.