• AUBAGIO

  • Το Aubagio (τεριφλουνομίδη, teriflunomide) διατίθεται υπό μορφή δισκίων σαν ανοσοτροποποιητική αγωγή της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Το Aubagio (τεριφλουνομίδη, teriflunomide) διατίθεται υπό μορφή δισκίων σαν ανοσοτροποποιητική αγωγή της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131827  από MARIA1
 Τετ Αύγ 28, 2019 11:24 am
Καλημέρα φίλοι μου,

διαβαζω για το τεκφιντερα, αλλά δεν έχω διαβάσει τιποτα για το aubagio. Το παίρνει κανεις σας; θα παρακαλέσω για την εμπειρία σας, διότι ο γιατρός μου έδωσε 2 εναλλακτικες πόσιμων φαρμάκων. Τεκφιντερα ή αουμπάτζιο. Το τεκφιντέρα ειναι καψάκι, ενώ το αουμπάτζιο ειναι χάπι.
Δεν ξέρω ποιο θα έιναι καλύτερο....το χάπι θα το προτιμούσα η αλήθεια είναι...
Βοηθήστε παρακαλώ με την γνώμη σας παιδιά
 #131837  από Still
 Παρ Αύγ 30, 2019 3:37 pm
Καλησπέρα, πέρασα τελευταία το δίλημμα και πήρα το Aubagio διότι αρχικά μου φάνηκε ότι έχει λιγότερο σημαντικές παρενέργειες απο το tecfidera.

Είμαι στην τρίτη εβδομάδα και τα πάω περίφημα....νομίζω.

Από ότι έχω καταλάβει, σε περίπτωση που πιάσει δεν έχει περισσότερη επιτυχία από ότι η ιντερφερόνη.
Τις πρώτες 15 ημέρες έπαιρνα προληπτικά ένα zantac για ν αποφύγω τυχόν πόνο στο στομάχι και έπιασε.
Την 3η προς 4η ημέρα είχα έντονο πονοκέφαλο που πέρασε με ένα ντεπόν.
Προειδοποιήθηκα για "¨λέπτινση" τριχών τους πρώτους έξι μήνες λήψης που θα υποχωρήσει.
Έχω διαβάσει και για πιό εκτεταμένη τριχόπτωση η οποία αποκαταστάθηκε εν καιρώ.
Επίσης, αντέδρασε το δέρμα μου με ξηροδερμία που υποχωρεί με απλές ενυδατικές αλοιφές.

Παλαιοτερα έκανα betaferon που δεν μου έκανε διότι συνέχισα να παθαίνω υποτροπές (κλινικές και mri) και μετά πήγα 5 χρόνια gilenya.
Θεωρήθηκε αδύναμο διότι συνέχισα να κάνω υποτροπές και στην διαδικασία έπλυσής του (πρέπει να μην λάβεις κάτι άλλο στο επόμενο 3μηνο τουλάχιστον έως ότου εκπληθεί πλήρως η φινγκολιμόδη) έπρεπε να κάνω κάτι δραστικό για το άλλο αυτοάνοσο που με ταλαιπωρεί, το CAPS, μία σπάνια ρευματολογική νόσο και πήρα kineret (anakinra) με 100% αποτελεσματικότητα.
Ετσι το επόμενο βήμα μου για την αντιμετώπιση της σκπ δεν μπορεί να είναι κάτι πολύ πολύ πιο ισχυρό (μου προτάθηκε ocrevus και mavenclad), ώστε να συνεχίσω να λαμβάνω kineret.
Έκανα rebound (έξαρση-επιδείνωση, πολλαπλές νέες εστίες συμπεριλαμβανομαίνου και παρεγκεφαλίδας οπότε πήγαινα βάρκα-γυαλό) και έπρεπε να συνεχίσω να παίρνω κάτι για την σκπ.

Έτσι, ψιλομεσοβέζικα και πειραματικά, μου προτάθηκε το aubagio ώστε απλά να μήν μείνω ακάλυπτος και ως η πιό ασφαλής επιλογή για συνύπαρξη βιολογικού παράγοντα (kineret) και aubagio.

Η περίπτωσή μου είναι εξαιρετικά σπάνια και παρουσιάζεται σε ιατρικές εκδηλώσεις παγκοσμίως.
Κορυφαίο ισπανικό πανεπιστήμιο ζήτησε να κάνει γενετικό προφίλ με dna analysis δωρεάν ώστε να διαφωτιστούν πτυχές των δύο ασθενειών και να εντοπιστούν τυχόν μεταλλάξεις βοηθώντας την έρευνα.
Ημουν πολύ τυχερός γιατί συμπράττουν μαζί νευρολόγος-ρευματολόγος-παθολόγος σε δημόσιο νοσοκομείο, νέοι με πολύ όρεξη, απολαμβάνω ιδιαίτερης φροντίδας και τους είμαι ευγνώμων.

Άμα βρούμε και λύση θα είμαι σούπερ :)

Καλή δύναμη :smile-muscle:
 #131843  από MARIA1
 Δευ Σεπ 02, 2019 2:08 pm
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αγαπητέ φίλε Still,

καταλαβαίνω οτι ειναι ασθένεια αυτοάνοση χωρις θεραπεία, παρα μόνον παρηγοριάς.
Refif παίρνω, το οποίο θα γίνει παρελθόν με τα χάπια... :emojis-9:

Μάλλον θα καταλήξω στο aubagio διότι το τεκφιντέρα έχει μια παρενέργεια που δεν μου πολυάρεσε...Αναφέρομαι στο PML (Progressive Multifocal Leukoencephalopathy)...σπάνιο μεν, με προβλήμάτισε δε
οι παρενέργειες και στα 2, αρκετές.
Mας εύχομαι καλή τύχη :emojis-1:
 #132782  από Panagiotis RX7
 Δευ Μάιος 04, 2020 1:34 pm
Aubagio είχα 6 μήνες.
Οι μαγνητικές έδειξαν πως δεν μου έκανε τίποτα...
Πήγα σε Tecfidera, κι αυτό δεν.
Από βδομάδα Gilenya κι ελπίζω να μην έχω άλλη αλλαγή.