• Θα μπορουσε να ειναι ΣΚΠ;

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132191  από Christina13
 Πέμ Νοέμ 07, 2019 8:48 am
Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω απο την εμπειρια σας εαν τα συμπτωματα της σκληρυνσης θα μπορουσαν να ειναι πολυ πολυ ηπια στην αρχη ή εαν ξεκινανε πάντα έντονα. Θα εξηγήσω τί εννοω, όταν ημουν 22 ξαφνικα αρχισα να ζαλιζομαι. Εξετασα τα πάντα αλλα κανενας γιατρος δεν μπορουσε να βρει καποιο προβλημα. Ο τελευταιος γιατρος που επισκεφτηκα ηταν ενας νευρολογος ο οποιος με εξετασε, κοιταξε και τη μαγνητικη εγκεφαλου που ειχα ηδη κανει και μου ειπε πως δεν επρεπε να ανησυχω γιατι τουλαχιστον δεν ηταν ΣΚΠ. Εγω τοτε ουτε που ηξερα τι ειναι η σκληρυνση για να ειμαι ειλικρινης. Εζησα λοιπον με αυτη τη ζαλαδα (δεν ηταν εντονη, πιο πολυ θα το χαρακτηριζα σαν μια αισθηση οτι κινουμαι πνω σε βαρκα) για περιπου 4 χρονια. Εφυγε απο μονη της και δεν ξαναενιωσα ετσι για 4 χρονια μεχρι που περσυ επανηλθε. Παλι εξετασεις, γιατροι κλπ ωσπου εμας ΩΡΛ με διεγμωσε με αιθουσαια ημικρανια (δε θα σας κουρασω με το τι ακριβως ειναι αυτο) μου εδωσε φαρμακευτικη αγωγη και οι ζαλαδες περασαν. Τις τελευταιες μερες αρχισα να νιωθω μια κουραση χωρις λογο και λιγες μερες αργοτερα ξεκηνησα να νιωθω το δεξι μου χερι και ποδι περιεργα, δεν ξερω ακριβως πως να το περιγραψω, σα να ειναι καπως πιο αδυναμα αλλα και τα βαρη μου κανονικα σηκωνω και γενικα δε μου δημιουργει καποιο προβλημα, μονο σημερα αισθανομουν το ποδι μου να τρεμει καθως οδηγουσα και το χεησιμοποιουσα στο γκαζι κλπ. Δε νιωθω ουτε μουδιασμα ουτε τιποτα τετοιο, απλα επειδη μου ειχε αναφερει εκεινος ο νευρολογος την σκληρυνση, ειναι στο πισω μερος του μυαλου μου σαν μια πιθανοτητα και αναρωτιεμαι εαν ειναι ενα συμπτωμα το οποιο εχει ξεκινησει πολυ πολυ ηπια κ στη συνεχεια θα χειροτερευσει. Αν δλδ ετσι ξεκιναει και ισως ειναι στα πολυ πρωτα σταδια ακομα. Απο την εμπειρια σας, θα μπορουσε κατι τετοιο να συμβει? Ή απλα ξεκινας κατευθειαν με μουδιασματα και αυτο δεν ερχεται σταδιακα? Ευχαριστω και συγγνωμη αν σας φαινεται χαζη η ερωτηση
 #132192  από Στάθης
 Πέμ Νοέμ 07, 2019 10:47 am
Christina13 έγραψε: Πέμ Νοέμ 07, 2019 8:48 am ...Τις τελευταιες μερες αρχισα να νιωθω μια κουραση χωρις λογο και λιγες μερες αργοτερα ξεκηνησα να νιωθω το δεξι μου χερι και ποδι περιεργα, δεν ξερω ακριβως πως να το περιγραψω, σα να ειναι καπως πιο αδυναμα αλλα και τα βαρη μου κανονικα σηκωνω και γενικα δε μου δημιουργει καποιο προβλημα, μονο σημερα αισθανομουν το ποδι μου να τρεμει καθως οδηγουσα και το χεησιμοποιουσα στο γκαζι κλπ. Δε νιωθω ουτε μουδιασμα ουτε τιποτα τετοιο...
Η αίσθηση που περιγράφεις, δεν ταυτίζεται κατά την γνώμη μου σαν υποτροπή της σκλήρυνσης. Ούτε οι κόπωση, ζαλάδες όπως χαρακτηρίζονται στην ανάρτησή σου. Από διατροφή και άσκηση πως είναι η καθημερινότητά σου;; Καπνίζεις;
 #132193  από Christina13
 Πέμ Νοέμ 07, 2019 12:07 pm
Γεια σου Σταθη, ευχαριστω για την απαντηση. Η διατροφη μου ειναι καλη, απο γυμναστικη δυστυχως δεν κανω τιποτα. Καπνιζα η αληθεια ειναι αλλα το εχω κοψει εδω και ενα χρονο περιπου. Πιο πολυ με ανησυχησε αυτη η αισθηση του χεριου και του ποδιου να σου πω την αληθεια αν και δεν μπορω να την χαρακτηρισω ουτε σα μουδιασμα ουτε σαν μυρμηγκιες.
 #132194  από Στάθης
 Πέμ Νοέμ 07, 2019 2:35 pm
Christina13 έγραψε: Πέμ Νοέμ 07, 2019 12:07 pm Πιο πολυ με ανησυχησε αυτη η αισθηση του χεριου και του ποδιου να σου πω την αληθεια αν και δεν μπορω να την χαρακτηρισω ουτε σα μουδιασμα ουτε σαν μυρμηγκιες.
Λογικό είναι να σε ανησυχεί κάτι έξω από το συνηθισμένο. Αλλά προσπάθησε για ένα λεπτό να αφουγκραστείς το σώμα σου. Κλείσε τα μάτια, πάρε μια βαθιά αναπνοή και προσπάθησε να αναγνωρίσεις την σοφία του οργανισμού σου, την ζωτικότητα του σώματός σου.
Μια τέτοια νευρολογική αρρυθμία, ήπιας μορφής είναι ένα καλό μήνυμα για κάποιες αλλαγές ή προσθέσεις στην καθημερινότητά σου. Η άσκηση σε όποια μορφή (ακόμη και το περπάτημα) είναι πέρα για πέρα αναγκαία για το νευρολογικό+κυκλοφορικό μας. Τέτοια συμπτώματα που αναφέρεις, συνήθως νευρολογικής φύσεως υποδεικνύουν οξειδωτικό στρες, δηλαδή συσσώρευση τοξινών στους νευρολογικούς ιστούς. Το ότι κάπνιζες (και χίλια μπράβο που το έκοψες) μπορεί να έχει συμβάλει στην οξείδωση παρέα με την έλλειψη αντι-οξειδωτικών πρακτικών όπως η άσκηση.

Πιστεύω ότι μπορείς να δυναμώσεις πολύ γρήγορα, τέτοιου είδους προβλήματα να θεραπεύσεις. Η ηλικία σου βοηθάει πολύ σε αυτό, αρκεί να αναζητήσεις τρόπους και να συμπληρώσεις τα κενά των τριών θεμελίων καλή νευρολογικής υγείας ΠΝΕΥΜΑ-ΔΙΑΤΡΟΦΗ-ΑΣΚΗΣΗ χωρίς ιδιαίτερο άγχος και ταλαιπωρία. Το πάνω ισχύει για εκατοντάδες προβλήματα-προκλήσεις στην ήδη βεβαρημένη και στρεσαρισμένη κοινωνία μας.
 #132195  από Christina13
 Πέμ Νοέμ 07, 2019 2:51 pm
Στάθη σε ευχαριστω πολυ! Εχεις απολυτο δικαιο σε ολα οσα γραφεις και με τον τροπο που τα γραφεις με εκανες να θελω να φροντισω περισσοτερο τον εαυτο μου και την υγεια μου. Τιποτα δεν ειναι δεδομενο και ας το ξεχναμε καμια φορα.
Δεν ξερω εαν εσυ ο ιδιος πασχεις απο ΣΚΠ, αλλα ηθελα να πω μετα απο πολλες συζητησεις που διαβασα εδω, οτι σας θαυμαζω απεριοριστα για τον τροπο που αντιμετωπιζετε την ασθενεια και τη ζωη με αυτην. Ο,τι καλυτερο ευχομαι και παλι ευχαριστω για τις συμβουλες.
 #132196  από Στάθης
 Πέμ Νοέμ 07, 2019 3:43 pm
Christina13 έγραψε: Πέμ Νοέμ 07, 2019 2:51 pm Δεν ξερω εαν εσυ ο ιδιος πασχεις απο ΣΚΠ, αλλα ηθελα να πω μετα απο πολλες συζητησεις που διαβασα εδω, οτι σας θαυμαζω απεριοριστα για τον τροπο που αντιμετωπιζετε την ασθενεια και τη ζωη με αυτην. Ο,τι καλυτερο ευχομαι και παλι ευχαριστω για τις συμβουλες.
"Ποτέ σου τη δροσιά δεν θα τη βρεις,
αν μέσα από την ψυχή δε σου αναβρύση"


Η ΣΚΠ μου έμαθε τι σημαίνει ακριβώς το πάνω δίστιχο. Μέχρι να μάθω να αφουγκράζομαι τον οργανισμό μου, την καρδιά μου, την ψυχή μου, πέρασα από πολλά. Ναι οι γιατροί μου έβαλαν την ταμπέλα ΣΚΠ, αλλά ποτέ μου δεν πίστεψα σε ταμπέλες. Συνεχίζω και προσπαθώ, λέω και Δόξα τον Θεό. Ποιόν Θεό δηλαδή, την ίδια την Ζωή. Αυτή μας μαθαίνει, μας ελευθερώνει, μας γαληνεύει από εμπόδια, εμπόδια που μας "εμποδίζουν" να ζούμε την Ζωή μας με όλη μας την Καρδιά, όλη μας την Ψυχή.

Οι προκλήσεις στην αρχή είναι ήπιες για πολλούς μας. Σκληραίνουν όσο αφηνόμαστε στο έλεος του εγώ μας, του μικροσκοπικού ιδιοκτήτου ματαιόδοξου μας κόσμου. Σκληραίνουμε εμείς εν τέλη, και πολλά μας έρχονται να μας "μαλακώσουν". Ο κόσμος είναι φτιαγμένος για να τον ζούμε καρδιακά, βιωματικά όχι ρομποτικά, σκληρά. Είναι ο μόνος τρόπος που μπορεί η ζωή να αντιλαμβάνεται τον εαυτό της, μέσα από δύο ζευγάρια μάτια μας τα οποία είναι ανοιχτά.
 #132199  από Kpoplistener
 Παρ Νοέμ 08, 2019 11:56 am
Christina13 έγραψε: Πέμ Νοέμ 07, 2019 8:48 am Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω απο την εμπειρια σας εαν τα συμπτωματα της σκληρυνσης θα μπορουσαν να ειναι πολυ πολυ ηπια στην αρχη ή εαν ξεκινανε πάντα έντονα. Θα εξηγήσω τί εννοω, όταν ημουν 22 ξαφνικα αρχισα να ζαλιζομαι. Εξετασα τα πάντα αλλα κανενας γιατρος δεν μπορουσε να βρει καποιο προβλημα. Ο τελευταιος γιατρος που επισκεφτηκα ηταν ενας νευρολογος ο οποιος με εξετασε, κοιταξε και τη μαγνητικη εγκεφαλου που ειχα ηδη κανει και μου ειπε πως δεν επρεπε να ανησυχω γιατι τουλαχιστον δεν ηταν ΣΚΠ. Εγω τοτε ουτε που ηξερα τι ειναι η σκληρυνση για να ειμαι ειλικρινης. Εζησα λοιπον με αυτη τη ζαλαδα (δεν ηταν εντονη, πιο πολυ θα το χαρακτηριζα σαν μια αισθηση οτι κινουμαι πνω σε βαρκα) για περιπου 4 χρονια. Εφυγε απο μονη της και δεν ξαναενιωσα ετσι για 4 χρονια μεχρι που περσυ επανηλθε. Παλι εξετασεις, γιατροι κλπ ωσπου εμας ΩΡΛ με διεγμωσε με αιθουσαια ημικρανια (δε θα σας κουρασω με το τι ακριβως ειναι αυτο) μου εδωσε φαρμακευτικη αγωγη και οι ζαλαδες περασαν. Τις τελευταιες μερες αρχισα να νιωθω μια κουραση χωρις λογο και λιγες μερες αργοτερα ξεκηνησα να νιωθω το δεξι μου χερι και ποδι περιεργα, δεν ξερω ακριβως πως να το περιγραψω, σα να ειναι καπως πιο αδυναμα αλλα και τα βαρη μου κανονικα σηκωνω και γενικα δε μου δημιουργει καποιο προβλημα, μονο σημερα αισθανομουν το ποδι μου να τρεμει καθως οδηγουσα και το χεησιμοποιουσα στο γκαζι κλπ. Δε νιωθω ουτε μουδιασμα ουτε τιποτα τετοιο, απλα επειδη μου ειχε αναφερει εκεινος ο νευρολογος την σκληρυνση, ειναι στο πισω μερος του μυαλου μου σαν μια πιθανοτητα και αναρωτιεμαι εαν ειναι ενα συμπτωμα το οποιο εχει ξεκινησει πολυ πολυ ηπια κ στη συνεχεια θα χειροτερευσει. Αν δλδ ετσι ξεκιναει και ισως ειναι στα πολυ πρωτα σταδια ακομα. Απο την εμπειρια σας, θα μπορουσε κατι τετοιο να συμβει? Ή απλα ξεκινας κατευθειαν με μουδιασματα και αυτο δεν ερχεται σταδιακα? Ευχαριστω και συγγνωμη αν σας φαινεται χαζη η ερωτηση

Μαγνητική έκανες? Σου προτείνω μια μαγνητική να ζητήσεις να την κάνεις σαν τελικό αποτέλεσμα της κατάστασης σου. Εάν δεν δείξει τίποτα σίγουρα δεν έχεις κάτι και απλώς θα πρεπτνα κανείς προσεκτική ζωή όσο μπορείς διότι μην ξεχνάς είμαστε άνθρωποι
Ο Θεός Ιησούς Χριστός ημών και η Παναγία μας η Θεοτοκος μαζί σου
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kpoplistener την Παρ Νοέμ 08, 2019 12:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #132200  από Kpoplistener
 Παρ Νοέμ 08, 2019 11:59 am
Στάθης έγραψε: Πέμ Νοέμ 07, 2019 10:47 am
Christina13 έγραψε: Πέμ Νοέμ 07, 2019 8:48 am ...Τις τελευταιες μερες αρχισα να νιωθω μια κουραση χωρις λογο και λιγες μερες αργοτερα ξεκηνησα να νιωθω το δεξι μου χερι και ποδι περιεργα, δεν ξερω ακριβως πως να το περιγραψω, σα να ειναι καπως πιο αδυναμα αλλα και τα βαρη μου κανονικα σηκωνω και γενικα δε μου δημιουργει καποιο προβλημα, μονο σημερα αισθανομουν το ποδι μου να τρεμει καθως οδηγουσα και το χεησιμοποιουσα στο γκαζι κλπ. Δε νιωθω ουτε μουδιασμα ουτε τιποτα τετοιο...
Η αίσθηση που περιγράφεις, δεν ταυτίζεται κατά την γνώμη μου σαν υποτροπή της σκλήρυνσης. Ούτε οι κόπωση, ζαλάδες όπως χαρακτηρίζονται στην ανάρτησή σου. Από διατροφή και άσκηση πως είναι η καθημερινότητά σου;; Καπνίζεις;
Στάθη μου από όσο ξέρω και διόρθωσε αν κάνω λάθος η ΣΚΠ δε έχει συγκεκριμένα συμπτώματα. Έχω νιώσει τέτοιο τρέμουλο που είπε και πάσχω όμως εκείνη μπορεί να μην έχει την ΣΚΠ .. πιστεύω η τελική εξήγηση θα ήταν μια μαγνητική
 #132204  από Christina13
 Παρ Νοέμ 08, 2019 2:20 pm
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Ηθελα να αποφυγω τη μαγνητικη επειδη ειχα ξανακανει στο παρλεθον και δεν εδειξε κατι γι’αυτο κ ειπα να ρωτησω εδω γνωμες και εαν απο τα συμπτωματα που σας περιεγραψα θεωρειτε οτι ειναι πιθανο οποτε και να κανω μια.
 #132205  από Στάθης
 Παρ Νοέμ 08, 2019 6:18 pm
Kpoplistener έγραψε: Παρ Νοέμ 08, 2019 11:59 am Στάθη μου από όσο ξέρω και διόρθωσε αν κάνω λάθος η ΣΚΠ δε έχει συγκεκριμένα συμπτώματα. Έχω νιώσει τέτοιο τρέμουλο που είπε και πάσχω όμως εκείνη μπορεί να μην έχει την ΣΚΠ .. πιστεύω η τελική εξήγηση θα ήταν μια μαγνητική

Από όσα γνωρίζω η ΣΚΠ, δεν έχει στιγμιαία συμπτώματα. Έχει συμπτώματα διαρκείας (τουλάχιστον 48ώρες και πάνω). Εάν δεις ασθενή με τρέμουλο διαγνωσμένο με ΣΚΠ, είναι από τα πιο δύσκολα συμπτώματα της πάθησης, όχι μόνο για τον ασθενή, αλλά και για αυτούς που το βλέπουν.



Christina13 έγραψε:Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Ηθελα να αποφυγω τη μαγνητικη επειδη ειχα ξανακανει στο παρλεθον και δεν εδειξε κατι γι’αυτο κ ειπα να ρωτησω εδω γνωμες και εαν απο τα συμπτωματα που σας περιεγραψα θεωρειτε οτι ειναι πιθανο οποτε και να κανω μια.


Απλά μια συμβουλή Χριστίνα, προσοχή στο σκιαγραφικό της μαγνητικής (με πολύ μέτρο), το οποίο επιδεινώνει την οξείδωση του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος (ΚΝΣ) και των νεφρών, σύμφωνα με μελέτες ασχέτως παθήσεων και διαγνώσεων.