• Θα ήθελα μια γνώμη

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #131400  από Yahel
 Δευ Απρ 15, 2019 12:56 pm
Γειά σε όλους!
Έχω κάποια συμπτώματα εδώ και είκοσι χρόνια τα οποία αμέλησα.κουραση χωρίς λόγο νιώθω το κορμί μου δύσκαμπτο και καμία φορά μπορεί να μπερδέψω τη γλώσσα μου η να φάω στιγμιαίο κόλλημα ειδικά με τη ζέστη του καλοκαιριού.επισης μουδιάζει το αριστερό μου πόδι και χέρι αλλά όχι συνέχεια.επισης έχω διαγνωστεί με εκφύλιση ωχράς κηλίδας πριν 7 χρόνια αλλά το άφησα εκεί γιατί ήταν σε πολύ αρχικό στάδιο.εκανα μαγνητική εγκεφάλου χωρίς σκιαγραφικό και βρήκαν στικτη αλλοίωση αυξημένης έντασης στην υποφλοιωδη μοίρα της λευκής ουσίας μετωπιαία δεξια.ο νευρολόγος μου ήταν καθησυχάστικος αλλά Μ έγραψε και μαγνητική αυχένα για τα μουδιασματα.να το ψάξω περαιτέρω μονοςου τι γνώμη έχετε από την πείρα σας;συγνώμη αν σας κούρασα
 #131401  από Στάθης
 Τρί Απρ 16, 2019 10:30 pm
Yahel έγραψε: Δευ Απρ 15, 2019 12:56 pm Γειά σε όλους!
Έχω κάποια συμπτώματα εδώ και είκοσι χρόνια τα οποία αμέλησα.κουραση χωρίς λόγο νιώθω το κορμί μου δύσκαμπτο και καμία φορά μπορεί να μπερδέψω τη γλώσσα μου η να φάω στιγμιαίο κόλλημα ειδικά με τη ζέστη του καλοκαιριού.επισης μουδιάζει το αριστερό μου πόδι και χέρι αλλά όχι συνέχεια.επισης έχω διαγνωστεί με εκφύλιση ωχράς κηλίδας πριν 7 χρόνια αλλά το άφησα εκεί γιατί ήταν σε πολύ αρχικό στάδιο.εκανα μαγνητική εγκεφάλου χωρίς σκιαγραφικό και βρήκαν στικτη αλλοίωση αυξημένης έντασης στην υποφλοιωδη μοίρα της λευκής ουσίας μετωπιαία δεξια.ο νευρολόγος μου ήταν καθησυχάστικος αλλά Μ έγραψε και μαγνητική αυχένα για τα μουδιασματα.να το ψάξω περαιτέρω μονοςου τι γνώμη έχετε από την πείρα σας;συγνώμη αν σας κούρασα
Γεια σου Yahel, η πείρα μου είναι ενδεικτική ότι στα μηνύματα του σώματός μας, είναι βασικό να μην τα αμελούμε, αλλά να προσπαθούμε να τα Λογιζόμαστε και να κάνουμε πράγματα για την τιθάσευση τον μηνυμάτων, ή έστω την μείωση της έντασής τους.

Στην προκειμένη περίπτωση, το Κεντρικό Νευρικό σου Σύστημα από παλιά δείχνει μια ήπια οξειδωτική κόπωση, λέω ήπια γιατί αλλιώς δεν θα είχες την δυνατότητα να την αμελήσεις.

Δεν μπορώ να σου καταδείξω τον δρόμο που χρειάζεται να ακολουθήσεις υπό ιατρική μορφή και εξετάσεων, αλλά μπορώ να σου υποδείξω ένα Δρόμο που βασίζεται στην Πνευματική - Διατροφική και Ασκησιολογική Ανάταση του οργανισμού σου. Με απλά λόγια, ήρθε η στιγμή να αναβαθμίσεις την ποιότητα της Υγείας σου, προσθέτοντας πράγματα που θα σε βοηθήσουν Πνευματικά-Διατροφικά-Ασκησιολογικά, και αφαιρώντας πράγματα που σε οξειδώνουν, σε βαραίνουν, σε μολύνουν.

Οι ενδείξεις είναι καθησυχαστικές, αλλά προτείνω, προσπάθησε να μην αμελείς την Υγεία του Νεύρων σου αλλά και Κυκλοφορικού σου.
Καλή Δύναμη Yahel.
 #131402  από Yahel
 Τετ Απρ 17, 2019 11:40 am
Στάθη σ ευχαριστώ που απάντησες είχες δίκιο τελικά!! έκανα μαγνητική αυχένα και μου βρήκε ψιλοπραγματα ορθοπαιδικα.ο νευρολόγος μου ήταν απόλυτος ότι δεν είναι τίποτα που πρέπει να με απασχολήσει.ουτε άγχος βρήκε ούτε τίποτα.αρα όλα τα συμπτώματα είναι η ιδέα μου η οφείλονται σε κακή διατροφή και υπερβολικό κάπνισμα πραγματικά που διορθώνονται δηλαδή