• Erwtisi

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #130942  από Antreas lysandrou
 Σάβ Ιαν 12, 2019 10:16 pm
Kalispera paidia!! Thelw ti voitheia sas se kati!! Antimetopizw deuteri upotropi! Moudiasmata se olo to xeri!! Exw dextei 3 meres endoflevia kai tis stamatisa me xapia! Kamia diafora omws kai piga na parw deuteri gnwmh giatrou kai me evale na ksanakanw akoma 2 meres endiflevia xwris xapia! Pirazei pou dexomai tosi kortizoni sintoma?? Ta moudiasmata akoma na upoxorisoun kai na dw diafora! Uparxei periptwsh na min fugoun me tin kortizoni h an apo vdomadas pou m eipe na tou pw an ekana diafora krinei oti prepei na xanakanw endoflevia tha uparxei provlima?
 #130946  από NansyTh
 Κυρ Ιαν 13, 2019 1:32 pm
Μην ανησυχείς μπορεί να συμβεί αυτό. Το έχω πάθει και εγώ σε προηγούμενη υποτροπή όταν τα μουδιάσματα δεν έφυγαν έκανα και εγώ άλλες δύο. Κάνε λίγο υπομονή γιατί μπορεί να καθυστερήσει το μούδιασμα να φύγει. Θέλει λίγο χρόνο.
 #130947  από Antreas lysandrou
 Κυρ Ιαν 13, 2019 6:08 pm
Se euxaristw para polu gia tin apantisi sou kai to xrono sou!! An den perasei exei periptwsh na dextw kai alli kortizoni?? An nai den enoxlei ton organismo h endoflevia?
 #130951  από NansyTh
 Δευ Ιαν 14, 2019 7:39 pm
Στις περισσότερες περιπτώσεις τα συμπτώματα υποχωρούν με τις πέντε ενδοφλέβιες. Τώρα αν χρειαστεί να κάνεις παραπάνω δε θα πάθεις κάτι αλλά όπως κ να το κάνεις οι κορτιζονες επιβαρύνουν τον οργανισμό όσες κ να κάνεις. Εμένα ας πούμε με πιάνει φοβερή κατάπτωση, κουραση, ζαλαδα κτλ. ,Συμπτώματα που διαρκούν λίγες μέρες και μετά συνέρχομαι. Πρέπει να προσέχεις λίγο και να τρέφεσαι σωστά όπως πρέπει όταν παίρνεις κορτιζόνη. Υπομονή !!!
 #130952  από Antreas lysandrou
 Δευ Ιαν 14, 2019 10:34 pm
Sto poso kairo mporw na xanakanw nancy m? Exei perasei mia evdomada pou teliwsa kai den eida diafora akoma?? Tis 2 teleutees fores pou ekana den eipia kai xapia meta
 #130957  από Aguilar
 Τρί Ιαν 15, 2019 2:44 am
Ακολουθείς τις συμβουλές του Στάθη για περπάτημα κλπ; Αν αρχίσεις τις κορτιζόνες 'ξεροσφύρι' θα συνηθίσει κάποια στιγμή ο οργανισμός σου και μετά δεν θα σε πιάνουν. Τα μουδιάσματα θα υποχωρούσαν από μόνα τους και χωρίς να έπαιρνες κορτιζόνη, ενώ και με την κορτιζόνη καμιά φορά αργούν να περάσουν. Σε ορισμένους μάλιστα γίνονται χειρότερα για λίγο διάστημα μετά την κορτιζόνη.

Υ.Γ.: Πού τις έχεις τις 3 εστίες, στο κεφάλι και πού ακριβώς; Άλλα συμπτώματα δεν έχεις; Έχεις κάνει αυχενική να δεις μήπως έχεις καμιά κήλη και μουδιάζεις στα χέρια από αυτήν;
 #130959  από Antreas lysandrou
 Τρί Ιαν 15, 2019 10:53 am
Gia perpatima einai xalia o kairos kai fovamai! Oi esties pou exw einai mia ston egkefalo mia ston auxena kai mia notieo muelo. H deuteri upotropi egine afotou eixa grippwthei kai xipnise tis palies m esties. Exei apo tes 18 tou dekemvri pou eimai moudiasmenos
 #130960  από NansyTh
 Τρί Ιαν 15, 2019 8:25 pm
Να πω την αλήθεια δε ξέρω πότε δίνουν πάνω από πέντε κορτιζονες. Φανταζομαι σε πολύ σοβαρές περιπτώσεις κάτι που δε πιστεύω πως είσαι εσύ. Όσον αφορά το μούδιασμα ρωτά το γιατρό γτ όντως μπορεί να κάνει κ μήνες να περάσει αλλά μου κάνει εντύπωση να είναι στον ίδιο βαθμό με πριν ένα μήνα. Και η αλήθεια είναι, όπως είπε ο Aguilar δεν δίνουν πάντα κορτιζόνη στα μουδιάσματα κάποια στιγμή περνάνε από μόνα τους. Δοκίμασε βιταμίνες και πάνω από όλα καλή ψυχολογία.
 #130961  από Antreas lysandrou
 Τετ Ιαν 16, 2019 11:02 am
H vitamines pou voithiun einai b12 gia ta neura an den kanw lathos!! H therapeia pou tha akolouthw kai perimenw einai to penaki-enesi mia fora ti vdomada
 #131044  από Kpoplistener
 Σάβ Φεβ 02, 2019 5:08 pm
Antreas lysandrou έγραψε: Σάβ Ιαν 12, 2019 10:16 pm Kalispera paidia!! Thelw ti voitheia sas se kati!! Antimetopizw deuteri upotropi! Moudiasmata se olo to xeri!! Exw dextei 3 meres endoflevia kai tis stamatisa me xapia! Kamia diafora omws kai piga na parw deuteri gnwmh giatrou kai me evale na ksanakanw akoma 2 meres endiflevia xwris xapia! Pirazei pou dexomai tosi kortizoni sintoma?? Ta moudiasmata akoma na upoxorisoun kai na dw diafora! Uparxei periptwsh na min fugoun me tin kortizoni h an apo vdomadas pou m eipe na tou pw an ekana diafora krinei oti prepei na xanakanw endoflevia tha uparxei provlima?


Είναι θεραπευτική η κορτιζόνη αλλά μη την χρησιμοποιείς τόσο δεν κάνει δεν φέρνει πάντα θα τα επιθυμητα αποτελέσματα. Αν..αν θες από δική μου εμπειρία και αν έχεις εμπιστοσύνη στον Θεό δηλαδή , σταύρωσε το χέρι σου και βάλε αγιασμό. Αν το πιστεύεις πραγματικά θα σου περάσει. Και σου εύχομαι ολόψυχα καλή ανάρρωση🙂