• ΑΝΑΠΗΡΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #130940  από NOBODY
 Σάβ Ιαν 12, 2019 4:10 pm
Καλησπέρα στις φίλες και στους φίλους του φόρουμ. Καιρό τώρα αναρωτιέμαι αν δικαιούμαι αναπηρικής σύνταξης. Σημειωτέον ότι είμαι 26 χρονών ανασφάλιστος, μη έχοντας εργασθεί ακόμα. Η πιστοποίηση του ΚΕΠΑ μου δίνει ποσοστό αναπηρίας 93 %, καθώς πέρα από την Σκλήρυνση Κατά Πλάκας, έχω νόσο Crohn, έχω αφαιρέσει το παχύ μου έντερο και έχω και μια εκ γενετής εγκεφαλική βλάβη. Θα ήθελα λοιπόν κάποια ή κάποιος να μου πει εάν δικαιούμαι αναπηρική σύνταξη και που θα μπορούσα να απευθυνθώ.
 #130941  από you can do it
 Σάβ Ιαν 12, 2019 7:59 pm
Nobody, καταρχήν σου εύχομαι ο,τι καλύτερο κ δύναμη.
Για σύνταξη δεν ξέρω, ίσως να χρειάζονται κάποια ένσημα, πιστεύω όμως ότι μπορείς να λάβεις προνοιακό επιδομα. Ρώτα την πρόνοια, παίρνεις και επίδομα με αυτό το ποσοστό και ασφάλεια πρόνοιας για να μην είσαι ανασφαλιστος. Τουλάχιστον μέχρι πριν λίγα
χρονια υπήρχε ασφάλεια πρόνοιας. Λογικά υπάρχει ακομα. Ρώτα την Πρόνοια της περιοχής σου για να σου πει τι πρέπει να καταθέσεις και πού γιατί κάτι άκουσα πως πλέον πάνε στον ΟΠΕΚΑ τα προνοιακά, αλλά όπως κ να εχει πιστεύω ότι θα πάρεις.
 #134889  από φιλιτσα
 Δευ Φεβ 07, 2022 8:22 pm
καλησπερα σε ολους Σιγουρα μπορεις να παρεις το επιδομα απο την προνοια εγω εχω ξεκινησει ηδη την διαδηκασια αυτη ειναι 300 $ το μηνα + 200 $ απο το ΚΕΑ αν τα δικαουσα αυτα. Αν υπαρχει κοντα εκει που μενεις (Βοηθεια στο σπιτι ) πρεπει να γνωριζουν. Εγω παντως που μενω σε ενα μικρο χωριο εχει ο δημος ατομα απο την προνοια που ασχολουνται μονο με τετοια θεματα . μην το αφησεις ετσι τα δικαιουσε τα επιδοματα με τοσο μεγαλο ποσοστο αναπηριας . α και δεν χρειαζεται να εχεις ενσημα στην προνοια . καλη συνεχεια σε ολους να περνατε την καθε μερα σασ σαν να ειναι η τελευταια μερα τις ζωης σας
Ηθικο διδαγμα απο την ζωη οταν ξαφνηκα αλαζει ΟΛΗ σου η ζωη με ΣΚΠ