• Δυσκολία στην κατάποση και δύσπνοια

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #130878  από Kpoplistener
 Δευ Δεκ 24, 2018 4:51 pm
Γεια σας και πάλι και καλές γιορτές και ευλογιμενες να εχετε ολοι. Ήθελα μόνο να μοιραστώ ότι έχω δυσκολία στην κατάποση δηλαδή, πλέον δεν μπορώ να καταπιω ένα μικρό χαπακι πόσο μάλλον και ένα πιο μεγάλο , νιώθω ένα αίσθημα "φράχτη" στον λάρυγγα όταν καταπίνω τροφές στερεές όπως ψωμί και κάποια όσπρια και ζυμαρικά (συγκεκριμένα τα μακαρόνια και οι φακές προς το παρον) και μαζί με αυτή την δυσκολία παρατηρώ ότι όποτε καταπίνω κάτι δύσκολο πως δεν μου φτάνει η αναπνοή και προσπαθω να πάρω περισσότερη ανασα αλλά μου "κόβετε". Πήγα στον Ω.Ρ.Λ για να με ελενξει μου είπε ότι έχω στραβό λάρυγγα αλλά επειδή δεν είχα τροφές θα την ξανά κάνω την εξέταση με τροφές. Περιμένω να έρθει η μέρα για να δω τι συμβαίνει αλλά θέλω να μάθω το έχετε βιώσει ή αν το βιώνετε?
Να είστε πάντα καλά.
 #130879  από Kpoplistener
 Δευ Δεκ 24, 2018 4:55 pm
Το ψωμί το αντικατέστησα με φρυγανιές αναγκαστικά. Ξέρω ότι το ψωμί δεν φιμιζεται σαν σωστή διατροφή για ΑμΣκΠ αλλά εμένα μου αρέσει το ψωμι πέρα από αυτό αναγκάστηκα και το ελαττωσα.
 #130880  από ΑΝΔΡΕΑΣ
 Δευ Δεκ 24, 2018 10:15 pm
:smile-hi: καλησπέρα και καλές γιορτές. το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ μόνο που στη συνεχεία επιδεινώθηκε και δεν μπορούσα να φάω τίποτα. δεν μπορούσα να ποιο ούτε νερό. ήμουνα με τον ορό να μην πάθω αφυδάτωση. ο Ω.Ρ.Λ δεν βρήκε κάτι και με έστειλε στον νευρολόγο. μετά από ένα φλασάκι κορτιζόνης διορθώθηκε. τώρα μετά 6 μήνες μπορώ να πίνω και να τρώω τις περισσοτερες τροφές χωρίς πρόβλημα. :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke:
 #130906  από Kpoplistener
 Παρ Ιαν 04, 2019 1:41 pm
ΑΝΔΡΕΑΣ έγραψε: Δευ Δεκ 24, 2018 10:15 pm :smile-hi: καλησπέρα και καλές γιορτές. το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ μόνο που στη συνεχεία επιδεινώθηκε και δεν μπορούσα να φάω τίποτα. δεν μπορούσα να ποιο ούτε νερό. ήμουνα με τον ορό να μην πάθω αφυδάτωση. ο Ω.Ρ.Λ δεν βρήκε κάτι και με έστειλε στον νευρολόγο. μετά από ένα φλασάκι κορτιζόνης διορθώθηκε. τώρα μετά 6 μήνες μπορώ να πίνω και να τρώω τις περισσοτερες τροφές χωρίς πρόβλημα. :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke:
Να σε ρωτήσω λίγο κάτι πάνω σε αυτό? Όταν λες δεν μπορούσες να πιεις νερό τι εννοείς? Ότι το εφτυνες επειδή ένιωσες ότι πνίγεται? Με λίγα λόγια γουρλωθηκες και δεν μπορούσες να πιεις?
 #130907  από ΑΝΔΡΕΑΣ
 Παρ Ιαν 04, 2019 11:32 pm
καλησπέρα και καλή χρονιά με λιγότερα προβλήματα στην υγεία. απλώς δεν μπορούσα να καταπιώ τίποτα πνιγόμουν σε κάθε προσπάθεια. :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke:
 #130908  από Kpoplistener
 Σάβ Ιαν 05, 2019 11:59 am
ΑΝΔΡΕΑΣ έγραψε: Παρ Ιαν 04, 2019 11:32 pm καλησπέρα και καλή χρονιά με λιγότερα προβλήματα στην υγεία. απλώς δεν μπορούσα να καταπιώ τίποτα πνιγόμουν σε κάθε προσπάθεια. :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke:
Να σου πω πρώτη φορά ήπια νερό και στην λαχτάρα μου που διψούσα στην δεύτερη γουλια το πέταξα από το στόμα χωρίς την θέληση μου και πλέον νιώθω σαν πνίγονται έχω χάσει πολλά κιλά δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά θα δείξει τόνο ο που ξέρω είναι ότι θα βρεθεί λύση και ότι θα μπορώ και εγώ κάποια στιγμή να απολαύσω ότι θέλω με μέτρο πάντα όμως . :emojis-32:
 #130922  από mpampis
 Τρί Ιαν 08, 2019 9:39 pm
ΑΝΔΡΕΑΣ έγραψε: Δευ Δεκ 24, 2018 10:15 pm :smile-hi: καλησπέρα και καλές γιορτές. το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ μόνο που στη συνεχεία επιδεινώθηκε και δεν μπορούσα να φάω τίποτα. δεν μπορούσα να ποιο ούτε νερό. ήμουνα με τον ορό να μην πάθω αφυδάτωση. ο Ω.Ρ.Λ δεν βρήκε κάτι και με έστειλε στον νευρολόγο. μετά από ένα φλασάκι κορτιζόνης διορθώθηκε. τώρα μετά 6 μήνες μπορώ να πίνω και να τρώω τις περισσοτερες τροφές χωρίς πρόβλημα. :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke:
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους .
Μπορείς να μου πεις αν ξέρεις ,ποια κορτιζόνη και ποιο σχήμα αυτής έκανες?
 #130927  από ΑΝΔΡΕΑΣ
 Τετ Ιαν 09, 2019 2:49 pm
mpampis έγραψε: Τρί Ιαν 08, 2019 9:39 pm
ΑΝΔΡΕΑΣ έγραψε: Δευ Δεκ 24, 2018 10:15 pm :smile-hi: καλησπέρα και καλές γιορτές. το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ μόνο που στη συνεχεία επιδεινώθηκε και δεν μπορούσα να φάω τίποτα. δεν μπορούσα να ποιο ούτε νερό. ήμουνα με τον ορό να μην πάθω αφυδάτωση. ο Ω.Ρ.Λ δεν βρήκε κάτι και με έστειλε στον νευρολόγο. μετά από ένα φλασάκι κορτιζόνης διορθώθηκε. τώρα μετά 6 μήνες μπορώ να πίνω και να τρώω τις περισσοτερες τροφές χωρίς πρόβλημα. :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke:
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους .
Μπορείς να μου πεις αν ξέρεις ,ποια κορτιζόνη και ποιο σχήμα αυτής έκανες?
:smile-hi: SOLU-MEDROL 1000mg για 5 μέρες και στη συνέχεια MEDROL 16 :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: :smile-smoke: