• ΑΖΑΘΕΙΟΠΡΙΝΗ

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #130854  από NOBODY
 Τρί Δεκ 18, 2018 11:09 pm
Αγαπητές φίλες - συναγωνίστριες, αγαπητοί φίλοι - συναγωνιστές, έχοντας πάει σε καινούργιο νευρολόγο, μου λέει να πάρω fampyra & αζαθειοπρίνη. Την ξέρετε την αζαθειοπρίνη?? Είναι επικίνδυνη ?? Μπορεί να πάθω ακόμα και καρκίνο αν το πάρω??? Παρακαλώ πάρα πολύ, όποια / όποιος ξέρει κάτι για αυτό το φάρμακο να μου πει. Έχοντας λάβει μυτοξανδρόνη στο παρελθόν και έχοντας χάσει το παχύ μου έντερο, δεν έχω περιθώρια για άλλους κινδύνους και άλλες περιπέτειες...
 #130855  από Στάθης
 Τετ Δεκ 19, 2018 11:01 am
Η μιτοξανδρόνη αποσύρθηκε από την αγορά λόγο του ότι κατέστρεψε πολλούς ήδη ταλαιπωρημένους ανθρώπους δυστυχώς.

Η αζαθειοπρίνη (Imuran) είναι φημισμένη για την τοξικότητά του στην καρδιά του οργανισμού μας, το μυελό των οστών, και γιαυτό έχει (σπάνια μεν αλλά υπαρκτή) παρενέργεια και την λευχαιμία (και πολλούς καρκίνους και δεκάδες παρενέργειες).

Η αζαθειοπρίνη αυξάνει τον κίνδυνο λευχαιμίας;

Τοξικότητα του μυελού των οστών προκαλούμενη από την αζαθειοπρίνη

Παρενέργειες τις αζαθειοπρίνης (Imuran)

Η παγκόσμια φαρμακο-αποθήκη της πολλαπλής σκλήρυνσης έχει βόμβες για κάθε είδους ανατινάξεις.

Καλή Δύναμη.
 #130885  από Konstantinos
 Σάβ Δεκ 29, 2018 2:37 am
Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Γιατί αζαθειοπρίνη και όχι κλαδριβίνη που είναι πολύ πιο ασφαλές και έχει μελετηθεί καλύτερα για την ΣΚΠ;
Και τα δύο επιδρούν στο μεταβολισμό της πουρίνης.
Ποιο είναι το σκεπτικό του, σε τι υπερέχει;
Έχω ιδιαίτερο ενδιαφέρον (και προσωπικό ) να μάθω την απάντηση του.

Επίσης όταν λες έχεις χάσει το έντερο, τι εννοείς; Έχει αφαιρεθεί;
 #130889  από NOBODY
 Σάβ Δεκ 29, 2018 11:25 pm
Δυστυχώς Κωνσταντίνε ναι έχω αφαιρέσει το παχύ έντερο, καθώς παραλίγο να πεθάνω από τοξικό μεγάκολο. Η αζαθειοπρίνη δίνεται αν έχω καταλάβει καλά επειδή έχω και πολλαπλή σκλήρυνση και νόσο του crohn. Αν και η νόσος του crohn αμφισβητείται εντόνως από τον γαστρεντερολόγο μου. Θα ρωτήσω πιο εκτενώς τον νευρολόγο μου για την αζαθειοπρίνη. Ελπίζω να είσαι καλά και ότι θες πες μου.
 #130891  από Konstantinos
 Κυρ Δεκ 30, 2018 12:08 am
Λυπάμαι για την ατυχία σου, άλλο κακό να μη σε βρει και να σου αποκλειστεί τελικά και η νόσος του crohn.
Εγώ θέλω να αντικαταστήσω το copaxon με κάτι που έχει σοβαρή αποτελεσματικότητα και τον καλύτερο δυνατό λόγο κινδύνων (και ταλαιπωρίας) προς αποτελεσματικότητα, λόγω κάποιων βλαβών στον μυελό που θεωρώ πολύ επικίνδυνες.
Ευχαριστώ για την απάντηση, καλή τύχη και καλή δύναμη.
 #130916  από soag
 Δευ Ιαν 07, 2019 12:52 pm
Την πήρα για 4 χρόνια.Ολα καλά.Δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα.Σαν να μην έπαιρνα